عشایر رفسنجان مشکل کمبود آب دارند

عشایر رفسنجان مشکل کمبود آب دارند

آبیاری: مدیر جهاد کشاورزی رفسنجان کمبود آب را همچون مشکلات عمده جامعه مولد عشایری این شهرستان برشمرد.


عباس حاج عبدالهی روز شنبه در گفت و گو با ایرنا آمار عشایر شهرستان رفسنجان را ۳۵۱ خانوار عنوان و بیان کرد: به سبب گرمای هوا و کاهش منابع آبی، آبرسانی سیار به عشایر مستقر در مراتع شمال و غرب منطقه سرچشمه و مراتع واقع در حومه شهرستان از ۳ ماه قبل شروع شده است.
به گفته وی روزانه به وسیله ۳ دستگاه تانکر آبرسانی تحت قرارداد اداره نظارت بر ماشین آلات مجتمع مس سرچشمه انجام می گیرد.
حاج عبدالهی با اشاره به افزایش گرمای هوا نسبت به زمان مشابه سال قبل و کاهش بارندگی اظهار نمود: خیلی از چشمه ها، قنات ها و منابع آبی طبیعی در مناطق عشایری خشک شده اند و آبرسانی با تانکر را ضروری کرده است.
وی در عین حال اشاره کرد: آب عنصری حیاتیست و به هر شکل ممکن آب را به عشایر خواهیم رساند تا در این روزهای گرم شاهد بروز مشکل برای این قشر ساعی نباشیم.
حاج عبدالهی اشاره کرد: با بررسی های صورت گرفته ۲ طرح برای تامین آب از محل بندهای خاکی موجود در شهرستان تهیه و برای تامین اعتبار به اداره کل عشایری استان کرمان ارائه شده تا علاوه بر موافقت اجرای طرح، تامین اعتبار و اجرا شود.
تولید سالانه ۲ هزارتن گوشت قرمز
مدیرجهاد کشاورزی رفسنجان در ادامه عشایر این خطه را بازوی اقتصادی منطقه خواند و اظهار داشت: عشایر شهرستان بیش از ۱۸۰ هزار رأس دام سبک دارند که سالانه ۲ هزار تن گوشت قرمز تولید و روانه بازار می کنند.
وی اظهارکرد: این عشایر بیش از ۱۸۰ هزار رأس دام را پرورش می دهند و سالانه حدود ۲ هزار تن گوشت قرمز تولید و روانه بازار می کنند؛ البته این عشایر در کنار تولید گوشت قرمز مورد نیاز شهرستان، سایر محصولات شامل کشک و روغن و پشم هم تولید می کنند.
ضرورت پوشش بیمه
حاج عبدالهی با اشاره به این که بیشتر این عشایر زیرپوشش بیمه تامین اجتماعی صندوق روستایی و عشایر هستند به عشایری که بیمه نیستند سفارش کرد حتما برای بیمه شدن به صندوق روستایی و عشایری واقع در جهاد کشاورزی شهرستان مراجعه کنند؛ یکی از مزایای این بیمه پرداخت حق بیمه به مدت ۱۵ سال توسط عشایر است و بعد از آن می توانند حقوق مستمری بازنشستگی دریافت نمایند.
حدود ۲۰۰ سامانه مرتعی در رفسنجان
رئیس اداره منابع طبیعی و آبخیزداری شهرستان رفسنجان نیز اظهار داشت: حدود ۲۰۰ سامانه مرتعی در شهرستان وجود دارد که مرتعداران دام های خودرا به مدت ۳ ماه از ۲۰ اردیبهشت به این مراتع می فرستند و تا ۲۰ مرداد مهلت چرای دام در این مراتع اعلام شده است.
جلال حسن شاهی سامانه مرتعی را یک پرونده ممیزی مرتع با تعدادی بهره بردار و عرصه مورد چرای دام تعریف و بیان کرد: این سامانه های مرتعی در رفسنجان ظرفیت حدود ۹۰ هزار رأس دام را دارند.
رفسنجان با وسعت بیش از ۸ هزار کیلومتر مربع در ۱۱۰ کیلومتری شمال غرب مرکز استان کرمان قرار دارد.منبع:

1400/05/11
12:26:05
5.0 / 5
954
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۳
آبیاری
persianwet.ir - مالکیت معنوی سایت آبیاری متعلق به مالکین آن می باشد