توفان به ۷۰ درصد محصول خرمای قلعه گنج کرمان خسارت زد

توفان به ۷۰ درصد محصول خرمای قلعه گنج کرمان خسارت زد

فرماندار قلعه گنج در جنوب استان کرمان با اشاره به تولید حدود 30 هزار تن محصول خرمای سالانه در این شهرستان اظهار داشت:  براساس برآوردهای اولیه بارندگی و توفان اخیر تا 70 درصد از این محصول را از بین برد.


مهدی شهسواری روز چهارشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اضافه کرد: بارش تگرک، باران و وزش باد شدید شامگاه سه شنبه هفته جاری سبب ریزش بین ۵۰ الی ۷۰ درصدی خرمای نخلستان های روستاهای بخش مرکزی شهرستان قلعه گنج شده است.
وی اظهارداشت: طبق برآورد اولیه این بارش ها ۵۷ میلیار تومان خسارت به شهرستان قلعه گنج وارد کرده که عمده آن مربوط به حوزه کشاورزی بوده و همین طور به برخی زیرساخت های برق شهرستان لطمه وارد شده است.
شهسواری اشاره کرد: بعد از برآورد کامل میزان خسارت ها به تهران اعلام می شود که در مرکز کشور تصمیم های لازم اتحاذ شود و در این خصوص جهاد کشاورزی درحال برآورد دقیق است.
فرماندار قلعه گنج اظهار داشت: بارندگی و توفان در روستاهای چاه باغ، شمزان هیات، شمزان جهاد، دولاب و تمگران سبب ریزش محصول خرمای کشاورزان شد و خسارات شدیدی را در زمینه کشاورزی برجا گذاشت.


خسارت توفان به یکهزار و ۱۰۰ هکتار باغات قلعه گنج
مدیر جهاد کشاورزی شهرستان قلعه گنج نیز در این خصوص اظهار داشت: شهرستان قلعه گنج ۶ هزار و ۲۰۰ هکتار نخلستان دارد که سالیانه ۳۰ هزارتن محصول از آن برداشت می شود و باد و توفان عصر و شب گذشته به یکهزار و ۱۰۰ هکتار نخیلات روستاهای بخش مرکزی خسارت شدید وارد کرد.
عباس احمدی افزود: کارشناسان جهاد کشاورزی و دفتر بیمه محصولات کشاورزی قلعه گنج از بامداد امروز با حضور در نخیلات و باغ های کشاورزی مشغول بازدید از میزان خسارات وارده به کشاورزی و باغات شهرستان هستند و گزارش میزان خسارات همراه با مستندات به دفاتر بیمه محصولات کشاورزی و وزارتخانه ارسال خواهد شد.
شهرستان قلعه گنج در ۴۲۰ کیلومتری جنوب مرکز استان کرمان و در انتهایی ترین نقطه این استان قرار دارد.


1400/05/14
11:03:33
5.0 / 5
1010
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۲
آبیاری
persianwet.ir - مالکیت معنوی سایت آبیاری متعلق به مالکین آن می باشد