پیشبینی تولید ۶۰۰ هزار تن شکر در شرکت توسعه نیشکر خوزستان

پیشبینی تولید ۶۰۰ هزار تن شکر در شرکت توسعه نیشکر خوزستان

مدیرعامل شرکت توسعه نیشکر و صنایع جانبی اظهار داشت: سال جاری پیشبینی می شود تولید شکر در واحدهای هفتگانه نیشکری خوزستان وابسته به این شرکت به ۶۰۰ هزار تن برسد.


به گزارش آبیاری به نقل از خبرگزاری ایرنا عبدعلی ناصری در نشست بهره برداری شرکت کشت و صنعت نیشکر دعبل خزاعی اضافه کرد: این میزان تولید شکر با وجود محدودیت منابع آب با مدیریت مناسب آبیاری مزارع نیشکر محقق خواهد شد.
وی ضمن اشاره به گذر از شرایط کم آبی با مدیریت درست منابع آب بیان داشت: اقدام ۲ معاونت کشاورزی و صنعت توسعه نیشکر در مصرف بهینه آب و کنترل بحران کم آبی باعث شد تا خسارت ها به مزارع نیشکر به حداقل برسد.
ناصری با اشاره به اینکه صنعت نیشکر همواره با فراز و فرود زیادی همچون خشکسالی و سیلاب روبه رو بوده است اضافه کرد: در سیلاب فروردین ماه ۱۳۹۸حدود ۴۰ هزار هکتار از مزارع شرکتهای توسعه نیشکر و صنایع جانبی صدمه دید اما با برنامه ریزی و تلاش مستمر، تهدید سیلاب به شکوفایی تولید تبدیل شد.
مدیرعامل شرکت توسعه نیشکر و صنایع جانبی افزود: با وجود خشکسالی و کم آبی بی سابقه امسال با مدیریت آبیاری مزارع و استفاده از شیوه های نوین آبیاری، ۸۷ تا ۹۰ درصد رشد مورد انتظار گیاه نیشکر محقق شده است.
ناصری اضافه کرد: ۲۷ مهرماه برداشت نیشکر شروع می شود و بار دیگر در سال تولید، پشتیبانی ها و مانع زدایی ها، صنعت نیشکر شاهد شکوفایی خواهد بود.
در سال زراعی گذشته حدود ۶۱۸هزار تن شکر در واحدهای هفتگانه نیشکری خوزستان تولید شد.
تاخیر در برداشت نیشکر باعث کاهش تولید می شود
معاون بهره برداری کشاورزی شرکت توسعه نیشکر و صنایع جانبی از شروع برداشت نیشکر از ۲۷ مهرماه اطلاع داد و اظهار داشت: برداشت نیشکر در صورت شرایط مناسب آب و هوایی حداکثر تا ۱۵ فروردین سال آینده ادامه خواهد داشت.
جعفر آل کثیر عملیات برداشت نیشکر را بزرگترین عملیات متمرکز و مکانیزه برداشت در بخش کشاورزی کشور عنوان نمود و بیان داشت: بهترین زمان شروع و آخر برداشت نیشکر برای پایداری محصول از اول آبان تا آخر اسفند و حداکثر تا ۱۵ فروردین سال بعد است.
وی ضمن اشاره به تعیین مناسب ترین زمان برای قطع آبیاری مزارع نیشکر اضافه کرد: برای رسیدگی مناسب گیاه نیشکر و استحصال بیشترین شکر، لازم است اول مهرماه آب نخستین مزارع برای برداشت نیشکر قطع شود و مابقی مزارع هم به ترتیب تاریخ برداشت، تا آخر آبان ماه آبیاری آنان به پایان برسد.
معاون بهره برداری کشاورزی شرکت توسعه نیشکر و صنایع جانبی تصریح کرد: گیاه نیشکر مانند سایر گیاهان، تاریخ کاشت، داشت و برداشت معینی دارد و تاخیر در هر کدام از این مراحل سه گانه، کاهش تولید را به همراه خواهد داشت.
آل کثیر افزود: تاخیر در زمان برداشت نیشکر سبب کاهش دوره رشد محصول در سال آینده می شود و به علت احتمال بارش های مداوم و سرمازدگی گیاه نیشکر، تاخیر در برداشت علاوه بر تأثیر منفی در محصول سال جاری، محصول سال آینده را هم با خطر کاهش شدید مواجه می کند.
وی از مدیران کشت و صنعت های هفتگانه توسعه نیشکر خواست طبق برنامه ریزی صورت گرفته و بر اساس تاریخ اعلام شده، برداشت نیشکر را شروع کنند تا بعد از مرتفع ساختن مشکلات احتمالی کارخانه های شکر بعد از تعمیر تابستانه، بتوانند با ظرفیت مناسب برداشت نیشکر و استحصال شکر را از سرگیرند.
آمادگی کارخانه های شکر برای تولید حداکثری با شروع فصل برداشت نیشکر
معاونت صنعت شرکت توسعه نیشکر و صنایع جانبی هم در ادامه این نشست از روند عملیات تعمیر و بازسازی کارخانه های شکر توسعه نیشکر اطلاع داد.
امیر درخشان زاده اظهار داشت: عملیات تعمیر اساسی خط تولید شکر در کشت و صنعت های هفتگانه در حال انجام می باشد تا با شروع فصل برداشت بتوانیم تولیدی مناسب وفراتر از ظرفیت های اسمی کارخانه داشته باشیم.
وی ابراز امیدواری کرد با برنامه ریزی صورت گرفته تا آخر سال بهره برداری، میزان تولید شکر سفید در واحدهای تصفیه شکر به بیشتر از ۶۰۰ هزار تن برسد.
ظرفیت اسمی هر یک از واحدهای هفت گانه شرکت توسعه نیشکر و صنایع جانبی ۱۰۰هزارتن شکر است.
به گزارش آبیاری به نقل از خبرگزاری ایرنا عملیات اجرایی واحدهای هفتگانه نیشکری خوزستان درسطح ۸۴هزار هکتار در جنوب و شمال اهواز از دهه ۷۰ آغاز شد و از آغاز دهه ۸۰ یکی بعد از دیگری به بهره برداری رسیدند.
واحدهای هفتگانه نیشکری سلمان فارسی، حکیم فارابی، امام خمینی(ره)، دهخدا، امیرکبیر، میرزاکوچک خان و دعبل خزاعی به تنهایی حدود ۴۰درصد شکر کشور را تولید می کنند.
واحدهای نیشکری هفت تپه و کارون از دیگر واحدهای مستقل تولید شکر در خوزستان هستند.
نیاز سالانه کشور به شکر ۲.۲ میلیون تن است که از این میزان ۱.۵میلیون تن در داخل تولید می شود و حدود ۷۰۰هزار تن شکر خام از خارج وارد می شود که بخش مهمی از شکر خام (زرد) وارداتی در شرکت توسعه نیشکر و صنایع جانبی خوزستان به شکر سفید تبدیل می شود.
برپایه برنامه چشم انداز ۱۴۰۴، حدود ۷۰درصد تولید شکر مورد نیاز کشور در خوزستان از تولید ۲ محصول راهبردی نیشکر و چغندرقند تأمین خواهد شد.

1400/05/20
23:36:43
5.0 / 5
994
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
X

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۳
آبیاری
persianwet.ir - مالکیت معنوی سایت آبیاری متعلق به مالکین آن می باشد