امسال ۲۸ هزار تن شالی در گنبدکاووس تولید می شود

امسال ۲۸ هزار تن شالی در گنبدکاووس تولید می شود

آبیاری: مدیر جهادکشاورزی گنبدکاووس با اشاره به شروع برداشت شالی بهاره از سطح چهار هزار و 44 هکتار و نیز کشت هزار و 463 هکتار شالی تابستانه در این شهرستان، پیش بینی نمود که در مجموع 28 هزار و 396 تن شلتوک برنج در گنبدکاووس تولید شود.


حبیب الله زارع روز یکشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا گفت: طی سال آبی جاری (مهر ۹۹ تاکنون) به جهت خشکسالی و کاهش بارش ها، سطح زیرکشت شالی در گنبدکاووس ۵۴ درصد نسبت به سال قبل کم شد.
وی اضافه کرد: با وجود کاهش بارش ها و خشکسالی امسال، کشاورزان گنبدکاووس درسطح چهار هزار و ۴۴ هکتار کشت بهاره شالی، هزار و ۴۳۶ هکتار کشت تابستانه و ۲۷ هکتار نیز از این محصول را بصورت خشکه کاری کشت کردند.
زارع بابیان این که امسال ۹۹ درصد مزارع شالی گنبدکاووس بصورت سنتی و غرقابی کشت شده است، افزود: میانگین برداشت شالی در هر هکتار از مزارع این شهرستان برحسب نوع رقم کشت شده، افزون بر پنج تُن است و برداشت این محصول تا اختتام مهرماه ادامه خواهد داشت.
باوجود کاهش ۴۰ درصدی بارش ها و خشکسالی امسال در گلستان، کشاورزان این استان همچون در گنبدکاووس بازهم مبادرت به کشت این محصول با نیاز آبی بالا کردند.
به گفته کارشناسان و پژوهشگران ۲ حوزه آب و کشاورزی در گلستان، در هر هکتار کشت سنتی - غرقابی شالی در استان بسته به رقم، آب و هوای منطقه، خاک و مدیریت مزرعه شالی بین ۱۴ تا ۱۵ هزار مترمکعب آب مصرف می شود.
تا سال قبل کشت شالی در گلستان به سبب محدودیت منابع آبی ممنوع بود اما از سال جاری و با درخواست مکرر نمایندگان مردم استان در مجلس شورای اسلامی، این مصوبه قانونی بعد از ۱۵ سال کنسل شد.
گنبدکاووس با ۳۷۰ هزار نفر جمعیت و ۱۶۲ هزار هکتار اراضی زراعی و باغی از شهرستان های مهم استان گلستان در تولیدات کشاورزی به ویژه غلات بشمار می رود.منبع:

1400/05/24
13:39:29
5.0 / 5
1108
تگها: آب , باغ , كشاورزی , هوا
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
X

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۳
آبیاری
persianwet.ir - مالکیت معنوی سایت آبیاری متعلق به مالکین آن می باشد