ضرورت توجه به دغدغه نخلداران دشتستان در آستانه برداشت خرما

ضرورت توجه به دغدغه نخلداران دشتستان در آستانه برداشت خرما

آبیاری: ایرنا- نخلداران دشتستانی درآستانه برداشت محصول دسترنج و هزینه های هنگفت یکساله خود دغدغه بازار فروش و قیمت خرما این میوه شیرین و مغذی گرمسیری را دارند و انتظار آنها از مسئولان تدوین یک برنامه اصولی برای جلوگیری از زیان و تلخکامی آنان در فرصت باقی مانده است.


به گزارش آبیاری به نقل از خبرگزاری ایرنا، استان بوشهر با شش میلیون اصله نخل و تولید سالانه ۱۶۵هزارتن خرما بعنوان یکی از با اهمیت ترین استانهای تولیدکننده خرمای کشور بشمار می رود که از این شمار چهارمیلیون و ۵۰۰ هزار اصله نخل با تولید سالانه ۱۲۷ هزار تن در دشتستان است و در حقیقت این شهرستان قطب تولید خرمای این استان و کشور است.
دشتستان را در نقاط مختلف کشور به خرمای شیرین و مغذی کبکاب، رطب و خارک های ( خرمای نارس) رنگارنگ آن می شناسند، طوریکه اقتصاد بیشتر مردم این شهرستان با نخل و خرما رابطه ای تنگاتنگ دارد، زندگی مردمان این دیار با نخل و نخلداری عجین است و در حقیقت این شغل را پیشه آبا و اجدادی خود می شناسند و نخل را به شکلی حیثیت و آبروی خود می دانند.
امروز با پیشرفت های حوزه های مختلف اقتصادی که یکی از جنبه های آن کشاورزی مکانیزه و توسعه روابط تجاری و اقتصادی می باشد، کشاورزان را برای توسعه باغ های خود و تولید بیشتر تشویق کرده و در حقیقت میزان تولید بسیار بالاتر از نیاز مردم منطقه است و به هدف افزایش کمی و کیفی تولید رسیده ایم، اما آن روی سکه هر تولیدی وجود و امنیت بازار فروش و سودهی برای تولیدکننده است که کشاورز بدون دغدغه و زحمت و با کمترین واسطه محصول خودرا بدست مصرف کننده برساند.
هزینه های بالای تولید، بی ثباتی قیمت، نبود بازار و جولان واسطه ها
امروز مشکلات گوناگونی همچون هزینه های بالای تولید و نبود ثبات قیمت و بازار فروش باغداران را مستاصل کرده است به شکلی که بگفته این قشر زحمتکش از شروع فرآیند بارور شدن نخل تا زمان برداشت، نگرانی بازار آنرا دارند و در حقیقت راهی هم جز ادامه کار ندارند.
مدیرعامل صنف کشاورزان دشتستان در گفت و گو با ایرنا، گفت: امسال هزینه تمام شده تولید یک کیلوگرم خرما طبق نظر کارشناسان هشت هزار و ۶۰۰ تومان است و به جهت اینکه نخلدار ضرر نکند و مایحتاج سال خودرا داشته باشد باید با یک قیمت منطقی نرخ گذاری شود.
علی احمدی اضافه کرد: دلیلهای زیادی همچون هزینه های بالای عمل آوری از مرحله نخست ثمردهی و هزینه دستمزد کارگر، قیمت های صعودی کود و سم و حقابه در کنار تورم افسار گسیخته و کسادی بازار ناشی از اپیدمی کرونا، باغداران را مستاصل کرده است.
این باغدار دشتستانی اظهار داشت: من به شخصه هیچ نوع امکاناتی برای نگهداری و بسته بندی خرما ندارم و مجبورم از همان مسیر نخلستان خرما را به مباشر با قیمتی که او تعیین می کند، بدهم که این ضرر محض و ورشکستگی است.
مدیرعامل صنف کشاورزان دشتستان اظهار داشت: از جانب دیگر این خریداران بهای خرما را فوری به باغدار نمی دهند بلکه طی چند قسط که یکسال طول می کشد، پرداخت می کنند که با وجود تورم بیش از پیش درعمل هیچ نوع بازدهی اقتصادی برای باغدار ندارد.
وی بیان کرد: از آنجائیکه بخش عمده محصول خرما در طول سال مصرف می شود باید شرایط نگهداری وجود داشته باشد تا باغدار ناچار نشود بمحض رسیدن محصول در ماه های شهریور و مهر آنرا بدست مباشران و سردخانه داران بسپارد و تابع تصمیم واسطه ها باشد.
احمدی افزود: طی هفته های اخیر چندین جلسه در مورد خرما برگزار شده است، اما هنوز به نتیجه ای نرسیده ایم، از طرفی خریداران (مباشران و واسطه ها ) با هم دست به یکی کرده اند که خرما را کیلویی ۶ هزار تومان بخرند در صورتیکه سال قبل قیمت اجاره محصول بدون لحاظ هزینه برداشت هفت یا هشت هزار تومان بود و امسال هزینه تمام شده برای هر کیلو بیش از هشت هزار تومان است.
به گفته نخلداران آنها به لحاظ نداشتن امکانات بسته بندی و نگهداری بناچار بمحض رسیدن خرما به مرحله برداشت و عرضه به بازار آنرا به دست مباشران خرید، واسطه ها و سردخانه داران می سپارند و این مشکل بهانه ای است تا باغدار ناچار به تن دادن به قیمت بسیار پایین تعیین شده از جانب واسطه ها بشود و دلالان نیز طی سال این محصول را به اشکال مختلف با قیمت دلخواه دست مصرف کننده می رسانند.
ضرورت ورود دستگاه های ذیربط برای ساماندهی بازار و تعیین قیمت خرما
وی اظهار داشت: هرچند حالا هم دیر شده اما در فرصت باقی مانده دستگاه های دولتی ذیربط باید با اقداماتی کارشناسانه ورود کنند و جلوی خسارت کشاورزان را بگیرند، به طور مثال تعاون روستایی بعنوان مباشر آماده خرید محصول از کشاورز باشد یا با دادن وام های مشروط به مباشران زمینه فروش محصول باغداران را فراهم آورند.
احمدی، قرار دادن خرما با این ارزش غذایی بالا در سبد غذایی مردم، ارگان های نظامی، بیمارستان ها، شرکت ها، دانشگاه ها و هموار کردن مسیر صادرات این محصول را برای کمک به کشاورزان همچون اقدامات موثر رونق بازار آن عنوان نمود.
دبیر کمیته باغبانی خرما در دشتستان اظهار داشت: برای تعیین قیمت خرما باید با حضور زنجیره کامل محصول از باغدار، بسته بند، سردخانه دار و فروشنده قیمت ها و هزینه ها بررسی شده و به یک جمع بندی معقول رسید و در نهایت دراین زمینه تصمیم گیری شود.
محمد اسماعیلی اضافه کرد: همین طور وام بدون سود یا کم بهره در اختیار مباشران قرار گیرد و از آنها تعهد گرفته شود که خرما را از باغداران با قیمت مناسب خریداری نموده و در اختیار کارگاه های بسته بندی قرار دهند.
یکی از باغداران بخش آبپخش بیان کرد: تشکیل جلسه و تصمیم گیری برای خرما امروز که کمتر از ۲ هفته دیگر برداشت محصول شروع می شود، بسیار دیر است و دردی از باغداران دوا نمی کند.
اصغر سبحانی اضافه کرد: سال قبل برای گرده افشانی و آرایش و هرس محصول خرمای باغ خود ۱۸ تا ۲۰ میلیون تومان هزینه کردم، اما امسال همین هزینه به بالای ۵۰ میلیون تومان بدون هزینه برداشت بالا رفته است.
وی افزود: حالا باید چگونه قیمت گذاری کرد که هزینه تولید جبران شود و مبلغی هم برای امرار معاش خانواده ام باقی بماند.


خرید تضمینی و امکانات نگهداری خرما راهکارهای حمایتی برای حل مشکلات نخلداران
هرساله نخلداران منطقه دغدغه فروش محصول خودرا با قیمت مناسب دارند و انتظار آنها از دولت راهکاری برای حمایت به ویژه در حوزه فروش این محصول است برای اینکه بازار مصرف خرما مانند دیگر محصولات نیست که بخش عمده آن بمحض برداشت به مصرف برسد بلکه بیشتر آن در طول سال مصرف یا فرآوری می شود.
هر چند در سالهای اخیر اقدامات زیادی در حوزه راه اندازی واحدهای بسته بندی و سردخانه های نگهداری خرما توسط بخش خصوصی با حمایت دولت انجام شده اما برنامه درستی برای جلوگیری از انباشته شدن محصول روی دست نخلداران تدوین نشده است، این وضعیت سبب شده تا دسترنج یکساله نخلداران که هزینه های هنگفتی برای تولید آن کرده اند با حداقل قیمت در بازار به فروش برسد و سود عمده آن به جیب مباشران و واسطه ها سرازیر شود.
به همین دلیل طی ماه های اخیر هرچه که به زمان برداشت خرما نزدیک می شویم (حدود ۲ هفته دیگر تا شروع برداشت خرما)، دغدغه های باغداران شهرستان دشتستان بیشتر می شود و در نشست های مختلفی با نماینده دشتستان در مجلس شورای اسلامی و مسئولان استانی و شهرستانی این مساله را مطرح کرده اند، اما هنوز به نتیجه نرسیده اند.
دیگر نخلدار بخش آبپخش دشتستان اظهار داشت: بالا رفتن نرخ نهاده های کشاورزی همچون کود و سم، هزینه حقابه و دستمزد کارگران در مراحل مختلف عمل آوری محصول و ثابت ماندن قیمت خرما رمق را از باغداران گرفته است.
باقر زمانی اضافه کرد: درحالی که قیمت سایر محصولات کشاورزی در کنار هزینه های بالای آنها، بالا رفته تا برای کشاورز ارزش اقتصادی داشته باشد اما قیمت خرما با وجود هزینه های هنگفت آن نه فقط افزایش نیافته بلکه کاهش هم داشته است.
وی افزود: دولت باید با یک برنامه ریزی اصولی از باغدار حمایت کند، نهاده های کشاورزی را با قیمتی مناسبتر در اختیار آنها قرار دهد، در زمینه فروش محصول و قیمت گذاری نیز به داد نخلداران برسد.
زمانی افزود: در بخش آب و آبیاری نیز مشکلی که این روزها نخلداران با آن مواجهند این است که برخلاف این که به باغداران اعلام می کنند آب کمتر مصرف کنید، با حفر و کف شکنی چاه ها مخالفت می شود، حقابه بالا می گیرند، اما دیده می شود در مزارعی بسیار دور از کانال های آبیاری باغ های زیادی بنا شده و کسی هم جلوگیری نمی کند و پرسش این است که اگر مشکل آب وجود دارد چرا جلوی غرس نخل های جدید را نمی گیرند؟
عضو شورای اسلامی روستای کلل نیز اظهار داشت: سال قبل ۵۰ میلیون تومان بابت هزینه های نخلداری که بیشتر در زمینه خرید کود و سم بود بدهی بار آوردم و به جهت اینکه بدهی خودرا بپردازم محصول خودرا پیش فروش کردم و از آنجا که خریدار هم با مشکل بازار برخورد کرد، نتوانست پول یکجا بپردازد.
مجاهد افزود: در این شرایط بسیار متضرر شده ام و باید علاوه بر پرداخت بدهی برای امرار معاش خانواده ام هم درآمدی داشته باشم که در عمل چیزی عایدم نشده است.
این باغدار بیان کرد: این درد دل های همه باغداران دشتستانی است که ما به نمایندگی آنها بیان می نماییم و همچنانکه از قدیم گفته اند کشاورز رعیت دولت می باشد و باید توسط دولت حمایت شود و ما نیز امروز منتظر حمایت و چاره اندیشی کارشناسان و دستگاه های دولتی هستیم.
رئیس انجمن خرما در استان بوشهر اظهار داشت: به جهت اینکه بازار خرما رونق پیدا کند باید دولت وارد عمل شود و ردیف بودجه ای اختصاص پیدا کند تا در صورت کسادی بازار و متضرر شدن کشاورز تضمینی باشد که دولت در حوزه حمایت باغدار اقداماتی انجام دهد.
علی محمد صمیمی افزود: این اقدامات می تواند در حوزه تامین هزینه های ترانزیت محصول به سردخانه های سایر نقاط کشور، خرید تضمینی و قرار دادن در سبد غذایی خانوارها و یا صادر کردن خرما باشد.
تمرکز بر ظرفیت داخلی برای تحرک بازار خرما لازم است
فرماندار دشتستان نیز در نشست میز خرمای استان بوشهر اظهار داشت: این شهرستان با دارا چهار میلیون و ۵۰۰ هزار اصله نخل و تولید سالانه ۱۲۷ هزار تن خرما قطب تولید خرمای استان بوشهر شمرده می شود.
فتح الله نوروزی اضافه کرد: با توجه به این که شغل بیشتر مردم دشتستان به ویژه روستائیان، کشاورزی، باغداری و تولید خرما است رفع مشکلات این قشر و مسائل مربوط به این محصول در اولویت دستگاه های اجرائی مربوطه باشد.
وی بیان کرد: در این روزها که فصل برداشت محصول است تشکیل و فعال کردن کارگروه، ارائه تسهیلات ارزان قیمت، نرخ گذاری، فعالیت سردخانه ها و تعدیل حقابه کشاورزان بسیار لازم است.
رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان بوشهر نیز در این جلسه اظهار داشت: تحرک بازار فروش خرما نیازمند فعال شدن ظرفیت داخلی با ورود این محصول به سبدغذایی خانوارها است.
سید حسین حسینی اضافه کرد: فروشگاه ‏های زنجیره ‎ای، نهادهای حمایتی مانند آستان قدس رضوی و کمیته امداد امام خمینی (ره) و مرکزهای نظامی می ‎توانند با قراردادن خرما در بسته معیشتی به رونق بازار خرید این محصول کمک کنند.
وی بیان کرد: تنها ۳۰ درصد از مجموع خرمای تولیدی کشور صادر می شود که این نشان می ‎دهد بیشتر فعالیت‏ ها برای رونق بازار خرما باید با تمرکز در بخش‎ های داخلی صورت گیرد.
حسینی افزود: همین طور رسانه ملی می ‎تواند با فرهنگ‎ سازی نسبت به ارزش غذایی محصول خرما میزان سرانه مصرف آنرا در سطح کشور افزایش دهد برای اینکه خرما محصولی سلامت محور است که افزایش قدرت سیستم ایمنی بدن از دیگر مزایای آنست.


نرخ گذاری مناسب برای نگهداری خرما در سردخانه ها
رییس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان بوشهر در رابطه با تعیین قیمت نگهداری خرما در سردخانه‏ های استان بوشهر اظهار نمود: دراین زمینه نرخی از طرف سازمان حمایت اعلام شده است که در سال قبل نیز اجرای آن با مقاومت‏‎ هایی از طرف نخل‎داران همراه بود.
وی بیان کرد: در این ارتباط می ‏طلبد با رایزنی و دستیابی به یک توافق ضمنی نسبت به حل این مشکل اقدام نمود تا از ظرفیت سردخانه ‎ای استان بوشهر بخوبی برای نگهداری مناسب از خرما استفاده گردد.
حسینی گفت: باتوجه به افزایش هزینه های تولید و سرمایه گذاری، قیمت سازمان حمایت برای سردخانه ‎داران منطقی نیست که با این شرایط تنها با یک توافق بین نخل‎داران و سردخانه ‎داران می‎ توان به حل این مساله و نرخ‏ گذاری مناسب برای سردخانه ‎ها اقدام نمود.
وی اضافه کرد: درصورت حصول این توافق علاوه بر تولید کننده سردخانه ‎داران نیز منتفع می ‎شوند و بخوبی می ‏توانند با یکدیگر تعامل کنند.
ساز وکارهای لازم برای حل مشکلات بازار خرما ایجاد خواهد شد
معاون امور اقتصادی استاندار بوشهر اظهار داشت: همه سازوکارهای لازم در این استان با هماهنگی و همکاری همه دستگاه های مربوطه برای تعیین قیمت و حل مشکلات بازار خرما ایجاد خواهد شد تا نخلداران متضرر نشوند.
سعید زرین فردر نشست بررسی مشکلات نخلداران دشتستان اضافه کرد: در چند سال اخیر نسبت به بحث خرما بعنوان یکی از محصولات مهم تولیدی استان بوشهر برنامه ریزی های خوبی صورت گرفته است.
وی تصریح کرد: با قرار دادن طرح نجات نخلستان در دستور کار ستاد اقتصاد مقاومتی استان بوشهر، روی این محصول به طور ویژه در کارگروه های فعال تاکید شد.
زرین فر بیان کرد: جشنواره های خرما و مصوبات آن، تشکیل دبیرخانه دائمی این جشنواره جهت بررسی مسائل مربوط به این محصول در طول سال، همکاری با مجموعه انجمن خرمای کشور، استفاده از همه ظرفیت ها و پشتیبانی از تشکل ها همچون اقدامات دراین زمینه بوده است.
معاون امور اقتصادی استاندار بوشهر اظهار داشت: در حوزه قیمت گذاری با هماهنگی انجمن خرما، صنف باغداران، تعاون روستایی، سازمان صنعت معدن و تجارت و جهاد کشاورزی هر چه زودتر اقدام و در یک کارگروه ابتدای هفته آتی تصمیم گیری شود.
زرین فر افزود: باید برای خرید تضمینی خرما نیز با یک برنامه صحیح تصمیمی درست گرفته شود که سبب خدشه به بازار آن نشود.
وی اشاره کرد: جهادکشاورزی پیگیری لازم را برای اعلام قیمت تضمینی، صنعت، معدن و تجارت در حوزه تسهیلات سرمایه در گردش که بتواند به نخلداران کمک نماید و تعاون روستایی برای گنجاندن خرما در سبد غذایی ضروری خانواده ها و تلاش در رابطه با عرضه این محصول در میادین شهرهای بزرگ اقدامات لازم را داشته باشد.
زرین فر اضافه کرد: شرکت آب منطقه ای استان بوشهر نیز برای کاهش هزینه نخلداران در حوزه حقآبه تصمیم متعارف و عادلانه بگیرد.
وی همین طور اشاره کرد: از ظرفیت رسانه ای استان بوشهر برای معرفی این محصول راهبردی غذایی نیز استفاده گردد.


منبع:

1400/05/29
14:13:24
5.0 / 5
811
تگها: آب , ایمن , باغ , دستگاه
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۳
آبیاری
persianwet.ir - مالکیت معنوی سایت آبیاری متعلق به مالکین آن می باشد