آلودگی هوای تهران طی پنج روز درمردادماه

آلودگی هوای تهران طی پنج روز درمردادماه

آبیاری: اطلاعات شرکت کنترل کیفیت هوای تهران نشان میدهد که کیفیت هوای تهران در مرداد ماه امسال پنج روز در وضعیت آلوده قرار داشت و آلاینده شاخص طی این روزها «ازن» بود.به گزارش آبیاری به نقل از ایسنا، کیفیت هوای تهران طی مرداد ماه امسال ۲۶ روز در وضعیت قابل قبول و ۵ روز در وضعیت ناسالم برای گروه های حساس قرار داشت.

بالاترین شاخص میانگین آلودگی هوای ثبت شده طی مردادماه سال جاری مربوط به ۵ مرداد بود که شاخص آلاینده ازن ۱۴۲ و در محدوده ناسالم برای گروه های حساس قرار داشت.

آمار شرکت کنترل کیفیت هوا تهران نشان میدهد کیفیت هوای تهران طی مرداد ماه امسال نسبت به زمان مشابه سال قبل تعداد روزهای آلوده کمتری را داشت چونکه کیفیت هوای تهران طی مرداد سال قبل ۱۷ روز قابل قبول، ۱۳ روز ناسالم برای گروه های حساس و یک روز ناسالم برای همه گروه ها بود.

آلاینده ازن طی مرداد ماه سال ۱۳۹۸ نیز هوای تهران را طی پنج روز آلوده کرد و در وضعیت ناسالم برای گروه های حساس قرار داد.

براساس این گزارش کیفیت هوای پایتخت از شروع سال جاری تا اختتام مردادماه ۲ روز پاک، ۱۲۴ روز قابل قبول، ۲۸ روز ناسالم برای گروه های حساس و یک روز ناسالم برای همه گروه ها بود این در حالیست که طی زمان مشابه سال قبل هوای پایتخت ۱۵ روز در وضعیت پاک، ۱۰۰ روز در وضعیت قابل قبول، ۳۸ روز ناسالم در وضعیت ناسالم برای گروه های حساس و ۲ روز در وضعیت ناسالم ناسالم برای همه گروه ها قرار داشت یعنی هوای پایتخت طی ۵ ماه نخست سال قبل ۴۰ روز و امسال ۲۹ روز آلوده بود.

به گزارش آبیاری به نقل از ایسنا ازن آلاینده ثانویه ای است که پیش سازهای آن VOC ها یا همان ترکیبات آلی فرار و ناکس هستند. این آلاینده ها با تابش شدید و مستقیم نور خورشید آلاینده ازن را تولید می کنند. خودرو های دیزلی، موتورسیکلت های فرسوده و بخارات بنزین پیش سازهای ازن هستند همین طور استفاده از سوخت های غیر استاندارد در نیروگاه ها و پالایشگاه ها می تواند در افزایش غلظت ازن نقش داشته باشد.

علاوه بر این آلاینده ازن سبب کاهش عملکرد ریه و افزایش علایم تنفسی مانند سرفه، تنگی نفس، تشدید آسم و سایر بیماریهای ریوی می شود. ازن در مرگ ومیر زودرس نیز موثر است.

گفتنی است شاخص کیفیت هوا (AQI) به پنج دسته اصلی تقسیم بندی می شود. بر طبق این تقسیم بندی از عدد صفر تا ۵۰ هوا پاک، از ۵۱ تا ۱۰۰ هوا قابل قبول(سالم) یا متوسط، از ۱۰۱ تا ۱۵۰ هوا ناسالم برای گروه های حساس، از ۱۵۱ تا ۲۰۰ هوا ناسالم برای همه گروه ها، از ۲۰۱ تا ۳۰۰ هوا بسیار ناسالم و از ۳۰۱ تا ۵۰۰ شرایط کیفی هوا خطرناکست.

منبع:

1400/06/02
10:00:36
5.0 / 5
1019
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۵
آبیاری
persianwet.ir - مالکیت معنوی سایت آبیاری متعلق به مالکین آن می باشد