مطالبات سیب زمینی کاران استان گلستان پرداخت گردید

مطالبات سیب زمینی کاران استان گلستان پرداخت گردید

به گزارش آبیاری مدیر عامل سازمان مرکزی تعاون روستایی از پرداخت مطالبات سیب زمینی کاران استان گلستان آگاهی داد و اظهار داشت: 5 هزار و 700 تن سیب زمینی طی 707 محموله از کشاورزان این استان خریداری و کل وجه سیب زمینی خریداری شده، پرداخت گردید.


به گزارش آبیاری به نقل از خبرگزاری ایرنا از سازمان مرکزی تعاون روستایی ایران، «سیدمحمد موسوی» اضافه کرد: در اجرای سیاست های حمایتی سازمان مرکزی تعاون روستایی از کشاورزان در پی کاهش قیمت محصول سیب زمینی در سطح کشور و احتمال ضرر و زیان کشاورزان، این سازمان با مجوز وزیر جهاد کشاورزی، اقدام به خرید سیب زمینی تابستانه مازاد بر نیاز صنف، صنعت و صادرات، از کشاورزان استان گلستان بر پایه قیمت حمایتی هر کیلو ۱۷ هزار ریال کرد.
مدیرعامل سازمان مرکزی تعاون روستایی ضمن اشاره به استقرار ۱۰ مرکز برای خریداری این محصول از کشاورزان در استان گلستان اظهار داشت: پنج هزار و ۷۰۰ تن سیب زمینی طی ۷۰۷ محموله از کشاورزان استان خریداری و کل وجه سیب زمینی خریداری شده پرداخت گردید.
موسوی درباره علت خرید این محصول گفت: امسال بدلیل خشکسالی و بارش برف سنگین در اسفند ماه که موجب سرمازدگی سطح سبز محصول و صرف زمان برای جوانه زنی مجدد شد، برداشت این محصول در استان گلستان با تاخیر انجام و با محصول مناطق دیگر کشور مانند استان اصفهان و چهارمحال و بختیاری همزمان شد که این امر سبب اشباع بازار و افت قیمت این محصول شد.
وی افزود: بر این اساس سازمان تعاون روستایی با خرید سیب زمینی (با قابلیت ماندگاری حداقلی) استان گلستان و جلوگیری از ورود بی رویه محصول مازاد به بازار، توانست قیمت این محصول را در سایر نقاط کشور نیز تنظیم و به نفع کشاورزان تعدیل کند تا از زیان کشاورزان سیب زمینی کار تابستانه در سطح کشور جلوگیری شود.
به گزارش آبیاری به نقل از خبرگزاری ایرنا، بتازگی سید محمد موسوی مدیرعامل سازمان مرکزی تعاون روستایی ایران در مسافرت خود به استان گلستان خواهان اصلاح ارقام کشت بهاره سیب زمینی این استان شد.
وی یکی از اشکالات عمده کشت سیب زمینی بهاره در استان گلستان را استفاده از ارقامی با درصد مصرف آب بالا، ماده خشک کم، پوست نازک و دوام خیلی کم برشمرد و افزود که به هیچ وجه برای کشاورزان، مصرف کننده و دولت صرفه اقتصادی ندارد.
حتی خریدهای تضمینی و توافقی به سبب قدرت ماندگاری پایین این رقم و سریع الفساد بودن آن مشکلات فراوانی را ایجاد می کنند.


منبع:

1400/06/03
15:29:31
5.0 / 5
552
تگها: آب , كشاورزی
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
X

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۲
آبیاری
persianwet.ir - مالکیت معنوی سایت آبیاری متعلق به مالکین آن می باشد