همسایگانی که ندانسته دشمنی می کنند

همسایگانی که ندانسته دشمنی می کنند

آبیاری: خراسان جنوبی بومیان مناطق مختلف خراسان جنوبی با اعتماد بی جا به قاچاقچیان و شکارچیان و همین طور عدم آگاهی از ثروت حیات وحش، به شکار، صید و قاچاق گونه های نادر خراسان جنوبی دامن زده اند.


واژه حیات وحش، بطور عام، دربرگیرنده تمامی گیاهان و جانورانی است که اهلی و دست آموز نباشند و بطور خاص دلالت بر تمامی مهره دارانی دارد که در محیط طبیعی خود یا شبیه آن، زندگی می کنند.
به گزارش آبیاری به نقل از ایسنا، در بین خشکسالی های چند ساله، چگونگی حفاظت از حیات وحش حائز اهمیت می باشد و آموزش تاثیر مهمی در این امر دارد. امروزه اگر بیماریهای ناشناخته حیات وحش را از بین نبرد، شکار و صید آنان را نابود ساخته و نسلشان را از بین خواهد برد. چند سالی است وجود قاچاقچیان در مناطق مختلف استان سبب شده تا ادامه حیات گونه های حیات وحش با مشکل مواجه شود. قاچاقچیانی که انگار هیچ امری جز سود برایشان مهم نیست.

جریمه هایی که بازدارنده نمی باشد
اسدالله حاتمی، رییس اداره حفاظت محیط زیست بیرجند از کشف و ضبط لاشه یک رأس قوچ وحشی در این شهرستان آگاهی داد.
وی اظهار داشت: مأموران یگان حفاظت محیط زیست با همکاری مأموران نیروی انتظامی شهرستان بیرجند حین پایش مناطق آزاد شهرستان، موفق به شناسایی و دستگیری دو نفر متخلف شکار و صید سابقه دار شدند.
رئیس اداره حفاظت محیط زیست بیرجند اضافه کرد: از متخلفین دستگیر شده، لاشه یک رأس قوچ وحشی، به همراه یک قبضه سلاح گلوله زنی 5270 عدد فشنگ، یک عدد دوربین چشمی، یک دستگاه فاصله یاب nikon و 2 عدد چاقو کشف و ضبط شد.
حاتمی با اعلان اینکه متخلفان دستگیر شده تحویل مراجع قضایی شهرستان شدند، اظهار نمود: طبق قانون شکار و صید جریمه شکار هر راس قوچ وحشی به لحاظ مطالبه ضرر و زیان مبلغ 250 میلیون ریال تعیین شده است که نوعی بازدارنده خواهد بود هرچند به اندازه ضرری نیست که به طبیعت زده اند.
وی از شهروندان درخواست نمود اداره حفاظت محیط زیست شهرستان را در حفظ و صیانت از مخلوقات زیبای خداوندی که گنجینه های طبیعی شهرستان هستند یاری کرده و در صورت مشاهده تخلف شکار و صید مراتب را به این اداره با شماره تماس 32465340 اطلاع رسانی کنند.

شکارچیان در کمین قوچ های وحشی
سعید ارشادی، رییس اداره حفاظت محیط زیست سرایان نیز در گفت و گو با ایسنا از دستگیری چهار نفر متخلف شکار و صید در این شهرستان آگاهی داد.
وی اظهار داشت: برمبنای گزارشات واصله از طرف همیاران افتخاری محیط زیست در خصوص حضور احتمالی متخلفان شکار و صید در منطقه شکار ممنوع کمر سرخ، بلافاصله موضوع به طور ویژه در دستور کار ماموران اجرائی یگان حفاظت محیط زیست قرار گرفت و محیط بانان بعد از چندین ساعت پایش و کنترل منطقه، موفق به شناسایی و دستگیری چهار نفر متخلف شدند.
رئیس اداره حفاظت محیط زیست سرایان اظهار نمود: از متخلفان دستگیر شده لاشه یک راس قوچ وحشی، یک قبضه اسلحه گلوله زنی و تعدادی ادوات شکار کشف و ضبط شد.
ارشادی با اشاره به این که طبق قانون شکار و صید، جریمه شکار هر راس قوچ وحشی به لحاظ مطالبه ضرر و زیان وارده مبلغ 250 میلیون ریال تعیین شده و از متخلفین گرفتن خواهد شد، بیان کرد: پرونده متخلفان برای رسیدگی قانونی تحویل مراجع قضایی شهرستان شد.
دستگیری متخلف شکار و صید در خوسف
خاشی، مسئول نمایندگی حفاظت محیط زیست شهرستان خوسف نیز از دستگیری یک نفر متخلف شکار و صید در این شهرستان در ماه گذشته آگاهی داد.
وی اظهار داشت: ماه گذشته ماموران یگان حفاظت محیط زیست، حین عملیات گشت و کنترل اجرای مقررات شکار و صید در منطقه حفاظت شده آرک و گرنگ با مشکوک شدن به یک دستگاه خودرو وانت، بعد از متوقف کردن آن، در بازرسی از خودرو، یک قبضه سلاح بادی کالیبر 5.5 دوربین دار به همراه لاشه شکار بدون مجوز یک قطعه کبک و یک قطعه تیهو کشف و ضبط شد.
خاشی تصریح کرد: باتوجه به وقوع شکار بدون مجوز در منطقه حفاظت شده، پرونده متهم دستگیر شده جهت سیر مراحل قانونی تحویل مراجع قضایی شهرستان شد.

آسیبی طولانی مدت به بومیان منطقه
حسن اکبری، مدیرکل محیط زیست خراسان جنوبی نیز به ایسنا اظهار داشت: از آنجا که بیشتر قاچاقچیان دستگیر شده افراد محلی و بومی منطقه بوده اند مردم محلی می توانند بهترین همیاران محیط زیست در برخورد با پدیده قاچاق پرندگان و جانوران باشند یقینا باندهای قاچاق هوبره در طولانی مدت بیشترین ضرر را به زندگی مردم بومی و محلی می رسانند.
وی با اعلان اینکه هوبره یک حلقه از زنجیره حیات برای حفظ تنوع زیستی در مناطق بیابانی است که متاسفانه مورد هجوم پدیده قاچاق قرار گرفته است، اشاره کرد: کم شدن پوشش گیاهی در پروسه زنده گیری و افزایش گرد و غبار ازدیگر لطمه هایی است که در شکار هوبره به مردم بومی و محلی منطقه وارد می شود.
مدیرکل محیط زیست خراسان جنوبی با اعلان اینکه ۹۰ درصد کشفیات و دستگیری متخلفین زیست محیطی با مشارکت مردم انجام می شود، اشاره کرد: خراسان جنوبی یکی از مناطقی است که وجود قاچاقچی نسبت به کشور در زمینه هوبره در آن زیاد است.
وی اشاره کرد: تعدادی از مردم محلی با قاچاقچیان همکاری می کنند که این امر از مهم ترین عوامل برای ادامه فعالیت این افراد است.
مدیرکل محیط زیست خراسان جنوبی بیان کرد: برای جلوگیری از این امر نیازمند آموزش بومیان هستیم تا بدانند چه سرمایه علمی را به تاراج می دهند.
حیات وحش جزء مهمی از محیط زیست هستند که بدون آنان طبیعت ناقص است و چرخه حیات طبیعی کامل نخواهد بود؛ باید تا دیر نشده فکری کرد در غیر این صورت روزی فراخواهد رسید که دیگر نمی توان چیزی را جایگزین ثروت بر باد رفته کرد.
منبع:

1400/06/03
20:57:24
5.0 / 5
1071
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
X

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۴
آبیاری
persianwet.ir - مالکیت معنوی سایت آبیاری متعلق به مالکین آن می باشد