سازمان هواشناسی هشدار داد

پیش بینی وقوع طوفان گرد و خاک در ۶ استان

پیش بینی وقوع طوفان گرد و خاک در ۶ استان

آبیاری: سازمان هواشناسی نسبت به رگبار و رعد و برق در سه استان، وقوع طوفان گرد و خاک در شش استان و افزایش دما تا 49 درجه و بالاتر در دو استان هشدار داد.به گزارش آبیاری به نقل از ایسنا سازمان هواشناسی با صدور هشدار زردرنگ با اشاره به رشد ابرهای همرفتی خصوصاً درساعات بعدازظهر و اوایل شب آورده است: وقوع رگبار پراکنده و رعد و برق و وزش باد شدید موقت پنج شنبه (۴ شهریورماه) برای دامنه و ارتفاعات گلستان و شرق مازندران و جمعه (۵ شهریورماه) برای شمال و غرب خراسان شمالی و دامنه و ارتفاعات گلستان پیش بینی می شود.

در این شرایط جوی احتمال آبگرفتگی موقت و محدود و بالا آمدن سطح آب رودخانه ها وجود دارد بدین سبب سازمان هواشناسی نسبت به احتیاط در عبور از حاشیه رودخانه ها و مسیل ها، عدم توقف در حاشیه رودخانه ها و مسیل ها، احتیاط در کارهای کوهنوردی و احتیاط در چرای دام در مسیل ها و مناطق مرتفع سفارش می کند.

در ادامه این هشدار با اشاره به افزایش اختلاف فشار در سطح زمین و فعالیت بادهای ۱۲۰ روزه آمده است: وزش باد شدید گاهی خیلی شدید و طوفان گرد و خاک، کاهش کیفیت هوا و دید افقی پنج شنبه تا شنبه (۴ تا ۶ شهریورماه) در شرق و جنوب خراسان رضوی، نیمه شمالی خراسان جنوبی، نیمه شرقی کرمان، غرب سیستان و بلوچستان، شرق هرمزگان و یکشنبه (۷ شهریورماه) در استانهای خراسان جنوبی، شرق و جنوب خراسان رضوی، نیمه شمالی و غرب سیستان و بلوچستان، نیمه شرقی کرمان و شرق هرمزگان قابل پیش بینی است.

از اثرات این شرایط جوی می توان به خیزش گردوخاک، کاهش دید، تاخیر در پروازهای احتمالی، کاهش کیفیت هوا و خسارت به سازه های موقت و محصولات کشاورزی اشاره نمود و نسبت به خودداری از تردد غیر ضروری، احتیاط در تردد جاده ای، محکم کردن سازه های موقت، تابلوهای تبلیغاتی و احتیاط در عبور از مجاورت ساختمان های نیمه کاره سفارش می شود.

در ادامه این هشدار با اشاره به استقرار توده هوای گرم آمده است: از پنج شنبه تا جمعه ( ۴ تا ۵ شهریورماه) وقوع دمای ۴۹ درجه و بالاتر برای خوزستان و جنوب ایلام پیش بینی می شود که گرمازدگی و افزایش مصرف حامل های انرژی را در پی دارد بدین سبب سازمان هواشناسی نسبت به اتخاذ تمهیدات لازم جهت مصرف بهینه آب و برق به جهت افزایش دمای هوا، اجتناب از ترددهای غیر ضروری در حوالی ظهر تا اوایل غروب جهت جلوگیری از گرمازدگی سفارش می کند.

به گزارش آبیاری به نقل از ایسنا هشدار زرد رنگ به مفهوم این است که پدیده ای جوی رخ خواهد داد که ممکنست در سفرها و انجام کارهای روزمره اختلالاتی را بوجود آورد. این هشدار برای آگاهی مردم صادر می شود تا بتوانند آمادگی لازم را برای مواجهه با پدیده ای جوی داشته باشند که از حالت معمول کمی شدت بیشتری دارد. از طرف دیگر مسئولان نیز در جریان این هشدارها قرار می گیرند تا اگر لازم باشد تمهیداتی را بیندیشند.

منبع:

1400/06/05
23:51:52
5.0 / 5
920
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
X

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۲
آبیاری
persianwet.ir - مالکیت معنوی سایت آبیاری متعلق به مالکین آن می باشد