خشکسالی ۲ هزار و ۴۴۰ میلیارد تومان به کشاورزی خراسان جنوبی خسارت زد

خشکسالی ۲ هزار و ۴۴۰ میلیارد تومان به کشاورزی خراسان جنوبی خسارت زد

رئیس سازمان جهاد کشاورزی خراسان جنوبی اظهار داشت: برآورد اولیه خسارت خشکسالی در این استان 2 هزار و 440 میلیارد تومان است که گزارش آن برای تامین قسمتی از خسارت به تهران ارسال شده است.


غلامرضا قوسی روز شنبه در نشست خبری دستاوردهای حوزه کشاورزی به مناسبت هفته دولت اضافه کرد: امسال ۱۰۰ میلیارد تومان اعتبار پیشگیرانه برای استخرهای ذخیره آب، قنوات، ایستگاه های پمپاژ آب و کانال های انتقال آب در استان تصویب گردید که قسمتی از آن اختصاص یافته است.
وی اظهار داشت: همین طور امسال با وزش شدید باد و توفان مواجه شدیم که خسارت سنگینی را به محصولات کشاورزی استان وارد کرد و بر طبق برآوردهای انجام شده ۴۴۰ میلیارد تومان است که هنوز اعتباری دراین زمینه ابلاغ نشده است.
رییس سازمان جهاد کشاورزی خراسان جنوبی گفت: هفته دولت امسال ۱۵۹ پروژه بخش کشاورزی با اعتبار ۱۴۷ میلیارد تومان و اشتغالزایی ۲۷۵ نفر تا حالا افتتاح شده یا آماده بهره برداری است.
وی اظهار داشت: از مجموع اعتبار هزینه شده برای پروژه های هفته دولت بیش از ۶۲ میلیارد تومان از محل اعتبار تملک دارایی، ۵۶ میلیارد تومان از محل خودیاری و مشارکت مردم و بیش از ۲۸ میلیارد تومان از محل تسهیلات بانکی تامین شده است.
قوسی با اعلان اینکه ۱۸ هزار و ۷۱۱ خانوار از مزایای این پروژه ها بهره مند شدند گفت: چهار هزار و ۶۸۷ شغل نیز در واحدهای تولیدی و بخش های گوناگون کشاورزی تثبیت شد.
وی اظهار داشت: بیشترین فراوانی تعداد پروژه ها مربوط به بیرجند و طبس هر کدام ۲۶ پروژه، سربیشه ۲۳ و زیرکوه ۱۹ پروژه است همین طور بیشترین پروژه ها با ۱۰۶ مورد مربوط به حوزه آب و خاک و ۱۳ مورد در زمینه نوسازی ماشین آلات بخش کشاورزی است.
رییس سازمان جهاد کشاورزی خراسان جنوبی اضافه کرد: این مساله نشان میدهد باتوجه به اهمیت بخش کشاورزی که تامین کننده امنیت غذایی است، باید از منابع در اختیار استان همچون آب و خاک و سرمایه نیروی انسانی با برنامه ریزی دقیق استفاده نمائیم تا تولید و راندمان افزایش و مصرف آب کم شود.
وی عنوان کرد: در سالهای اخیر پروژه های آب و خاک همچون بازسازی قنوات، تجهیز و نوسازی اراضی سنتی، راه اندازی سدهای ذخیره آب، ساماندهی انتقال آب و توسعه آبیاری نوین با اولویت در دستور کار قرار گرفت.
قوسی با اعلان اینکه در زمینه آب و خاک امسال ۸۶ میلیارد تومان اعتبار مصوب داریم اظهار داشت: این میزان نسبت به سال قبل ۲ برابر بالا رفته و بیش از ۱۲ هزار هکتار طرح آبیاری نوین در دست اجرا است.
وی اظهار داشت: مرمت و بازسازی قنوات یکی از پروژه هایی است که با اولویت در دست اقدام قرار دارد چونکه آب استحصالی قنوات باکیفیت بوده و مصارف گوناگونی دارد پس هر روستایی که قنات دارای آب دارد، مهاجرت اتفاق نیفتاده است.
رییس سازمان جهاد کشاورزی خراسان جنوبی اضافه کرد: امسال اعتبار قنوات با پیگیری های انجام شده چهار برابر شده و از ۲۰ میلیارد تومان به ۸۴ میلیارد تومان بالا رفته است.
وی بیان کرد: امسال یکی از مواردی که پیگیری و اعتبارات خوبی گرفتیم در زمینه بحران بود چونکه استان درگیر مباحث خشکسالی است و ۱۰۰ میلیارد تومان اعتبار برای قنوات، انتقال آب، سدهای ذخیره آب و پمپاژ بخش کشاورزی تصویب شده که در مرحله اول قسمتی از آن اختصاص یافته است.
قوسی گفت: یکی دیگر از مواردی که از سه سال اخیر پیگیری می نماییم نوسازی ماشین آلات و تجهیزات بخش کشاورزی است که کمک زیادی به کاهش ضایعات محصولات کشاورزی و کاهش هزینه های تولید می کند.
وی اظهار داشت: در سه سال قبل ۷۶۰ دستگاه وارد استان و ۴۰ دستگاه کمباین خریداری شد که در مجموع ۲ هزار و ۳۰۰ دستگاه ادوات و دستگاه های کشاورزی خریداری و در اختیار کشاورزان قرار داده شده است.
رییس سازمان جهاد کشاورزی خراسان جنوبی اشاره کرد: نوسازی ماشین آلات کمک می نماید کشاورزان با خیال آسوده در زمان مناسب برنامه کشاورزی را اجرا کنند و متوسط سالانه شاید ۶ تا هفت میلیارد تومان دراین زمینه هزینه می شد اما سال قبل ۵۶ میلیارد تومان تسهیلات پرداخت کردیم.
وی با اعلان اینکه در بخش کشاورزی برنامه های زیرساختی خوبی در استان شروع شده است اضافه کرد: مدیریت منابع آب با اجرای آبیاری تحت فشار، تامین زیرساخت های گلخانه ای که تا حالا ۱۱۸ میلیارد تومان قرارداد منعقد شده، همچون این اقدامات است.
قوسی با اشاره به اجرای طرح هاب شتر در خراسان جنوبی اظهار داشت: بسیاری از پروژه های این طرح همچون ایستگاه اصلاح نژاد بجد، ایستگاه قرنطینه حیدرآباد نهبندان، ایستگاه نگهداری دام نهبندان، راه اندازی کشتارگاه های دام در نهبندان و زیرکوه، تحویل ۲ دستگاه شیرسردکن و تولید شیر خشک (تاکنون ۱۰ تن تهیه شده) بعنوان زیرساخت در استان آماده افتتاح است.
وی بیان کرد: در سه سال متوالی اخیر سازمان جهاد کشاورزی در جشنواره شهید رجایی بعنوان دستگاه برتر معرفی می شود که نشان میدهد هدف گذاری برنامه ها به درستی انجام شده است.
رییس سازمان جهاد کشاورزی خراسان جنوبی اضافه کرد: خراسان جنوبی جزو استان هایی بوده که در چند مورد همچون قیمت تنظیم بازار مرغ و تخم مرغ و از این قبیل با همکاری و همت اصحاب رسانه و تعامل با دستگاه های کشوری و استانی چالش نداشتیم.
وی اظهار داشت: این استان باوجود این که کمترین سطح زیر کشت محصولات کشاورزی را دارد اما در اجرای طرح آبیاری تحت فشار امسال رتبه نخست کشور را دارد.
قوسی گفت: برای گسترش زیرساخت های بخش کشاورزی خصوصاً گلخانه ها زیرساخت واحد تولیدی را فراهم و از ظرفیت شرکت شهرک های کشاورزی استفاده می نماییم.
وی اضافه کرد: همین طور تفاهم نامه هایی با کمیته امداد، بنیاد برکت و هلال احمر برای احیا و بازسازی قنوات داریم و از ظرفیت این دستگاهها استفاده می نماییم.
رییس سازمان جهاد کشاورزی خراسان جنوبی با اشاره به پلاک گذاری ماشین آلات کشاورزی در استان اظهار داشت: این طرح از یک ماه گذشته در دستور کار قرار گرفت و آخرین مهلت برای پلاک گذاری اختتام شهریور ماه جاری است.
وی اضافه کرد: از اول مهر تراکتورها و کمباین هایی که پلاک گذاری نشده باشند، سوختی را دریافت نمی کنند.
قوسی بیان کرد: هدف از پلاک گذاری ماشین های بخش کشاورزی، هویت دار کردن آنهاست از طرفی سهمیه سوخت بر طبق سطح کشت از طرف شرکت پخش فرآورده های نفتی به ماشین آلات کشاورزی تعلق می گیرد.
وی گفت: هم اکنون در سامانه پلیس راهور محدودیت سنی برای پلاک گذاری وجود ندارد و حتی تراکتورها با ۴۰ سال سن هم پلاک گذاری می شوند.
دوم تا هشتم شهریور هفته دولت نام دارد.

1400/06/07
13:12:37
5.0 / 5
539
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۲
آبیاری
persianwet.ir - مالکیت معنوی سایت آبیاری متعلق به مالکین آن می باشد