صاحب نظران از وزیر جدید جهاد کشاورزی چه انتظاراتی دارند؟

صاحب نظران از وزیر جدید جهاد کشاورزی چه انتظاراتی دارند؟

آبیاری: شماری از صاحب نظران و کارشناسان بخش کشاورزی انتظارات و مطالبه‎ های فعالان این بخش را بعد از رصد، بررسی و لطمه شناسی حوزه های مرتبط از سیدجواد ساداتی نژاد وزیر جهاد کشاورزی دولت سیزدهم ارائه کردند.


به گزارش آبیاری به نقل از خبرگزاری ایرنا، ساداتی نژاد ۲۰ مرداد ۱۴۰۰ از طرف آیت الله سیدابراهیم رییسی رئیس جمهوری بعنوان وزیر پیشنهادی جهاد کشاورزی دولت سیزدهم برای کسب رای اعتماد نمایندگان به مجلس معرفی و روز سوم شهریور موفق به کسب رای اعتماد نمایندگان مردم در خانه ملت شد.

نمایندگان مجلس شورای اسلامی بعد از بررسی برنامه ها و صلاحیت وزیران پیشنهادی، با ۲۵۳ رای موافق، ۲۷ رای مخالف و چهار رای ممتنع با تصدی وزارت جهاد کشاورزی از طرف سیدجواد ساداتی نژاد که قبل از این نماینده مردم کاشان و آران و بیدگل و رئیس کمیسیون کشاورزی، آب، منابع طبیعی و محیط زیست مجلس یازدهم بود، موافقت کردند.
وی متولد اول تیر ۱۳۵۱ در کاشان، دکترای آبخیزداری گرایش هیدرولوژی از دانشگاه دولتی مسکو است، فعالیت اجرائی خودرا از سال ۱۳۷۳ از جهاد سازندگی کاشان آغاز نموده و از سال ۱۳۹۵ و در دوره های دهم و یازدهم مجلس شورای اسلامی نمایندگی مردم کاشان و آران و بیدگل را برعهده داشت.
معاونت امور مجلس وزارت علوم در دولت دهم، ریاست دانشگاه کاشان، معاون ادارای و مالی دانشگاه تهران و دبیر کمیسیون کشاورزی، آب و منابع طبیعی شورای علوم، تحقیقات و فناوری کشور همچون کارهای علمی و اجرائی ساداتی نژاد شمرده می شود.
شماری از نمایندگان مجلس شورای اسلامی، کارشناسان و صاحب نظران حوزه کشاورزی در گفت و گو با خبرنگار خبرگزاری جمهوری اسلامی به تبیین انتظارات و مطالبه ها از وزیر جهاد کشاورزی دولت سیزدهم پرداختند.
آنها مواردی همچون اولویت قراردادن حوزه زراعی، تامین آب مورد نیاز کشاورزان، طراحی برای الگوی کشت، فراهم کردن اعطای تسهیلات و امکانات مورد نیاز برای کشاورزان، ایجاد بازار مناسب برای فروش محصولات زراعی، مبارزه با فساد و زمین خواری اراضی کشاورزی، سیاستگذاری دقیق در شیلات، استفاده از نیروهای جوان، انقلابی، متخصص و پرشور و با نشاط را از ساداتی نژاد خواهان شدند.
هویت بخشی به مرغداران، علمی کردن سازمان تحقیقات آموزش و ترویج کشاورزی، حفاظت از نباتات و مقابله با آفت و بیماریها، تدوین برنامه مشخص و مدون برای سازمان تعاون روستایی و توجه جدی به ظرفیت های مراتع و بیابان ها از دیگر انتظارات و مطالبه های صاحب نظران و کارشناسان از وزیر جهاد کشاورزی دولت سیزدهم است.
پوشش حوزه های زراعی، تامین آب، الگوی کشت و اعطای تسهیلات و امکانات
نماینده مردم نطنز و بخش قمصر کاشان در مجلس شورای اسلامی در گفت و گو با خبرنگار ایرنا با تاکید بر این که کشاورزان جمعیت زیادی را در ایران خصوصاً در منطقه های روستایی می سازند و کشاورزی یکی از امور زیربنایی کشور و دارای جایگاه بسیار مهمی است، اظهار داشت: وزیر کشاورزی اولویت برنامه های خودرا در چهار حوزه زراعی، تامین آب مورد نیاز کشاورزان، طراحی برای الگوی کشت، فراهم کردن اعطای تسهیلات و امکانات مورد نیاز برای کشاورزان و ایجاد بازار مناسب برای فرش محصولات در زمینه زراعی قرار دهد.


رحمت الله فیروزی پور با اعلان اینکه وزیر جهاد کشاورزی در زمینه دامی نیز تامین نهاده های دامی برای دامداری ها، گاوداری ها و سایر مشاغل مرتبط را سرلوحه کار خود قرار دهد اضافه کرد: این حوزه کلان، موثر و در رابطه با اقتصاد، معیشت و سفره مردم نیازمند سیاست گذاری، کنترل و نظارت در امتداد تامین نیازهای بخش کشاورزی و رفع مشکلات جمعیت هدف این بخش است.
مبارزه جدی با فساد و زمین خواری اراضی کشاورزی
رییس دانشگاه پیام نور کاشان نیز با یادآوری صلاحیت های ساداتی نژاد و توجه به برنامه های بسیار خوبی که در مجلس تبیین کرد، اظهار داشت: امید می رود که این شخصیت علمی دانشگاهی بتواند بعنوان وزیر جهاد کشاورزی خدمات خودرا به مردم کشورمان به خوبی ارائه و انتظارات واقعی جامعه دانشگاهی را هم برآورده کند.
محمد حمیدی اضافه کرد: سازمان های امور اراضی کشور، امور عشایر ایران، تحقیقات آموزش و ترویج کشاورزی، جنگلها مراتع و آبخیزداری، دامپزشکی، حفاظت از نباتات، شیلات، تعاون روستایی نیازمند برخی اصلاحات و استفاده از نیروهای جوان انقلابی، متخصص، پرشور و با نشاط هستند.
وی با اعلان اینکه کشاورزی در زمینه سازمان امور اراضی کشور مشکل های زیادی دارد، اظهارداشت: انتظار می رود وزیر کشاورزی یک دفعه برای همیشه بحث زمین خواری و مسایلی را که به این فساد اقتصادی در اراضی کشور منجر می شود جمع و برای همیشه این وضعیت را با اقدام های لازم و مناسب اصلاح نماید که البته دراین زمینه باید قوانینی برای جلوگیری از ساخت و سازهای غیرمجاز، تغییر کاربری های بدون مجوز در اراضی باغ ها ایجاد تا این فساد برای همیشه کنار گذاشته شود.
رییس دانشگاه پیام نور کاشان بر لزوم راه اندازی قرارگاه های حفاظتی از اراضی زراعی، اجرای کاداستر اراضی کشاورزی و هوشمندسازی کاربری اراضی تاکید و اشاره کرد: تشکیل کارگروه های تخصصی در حوزه امور اراضی در استانها و شهرستان ها باتوجه به ظرفیت علمی موجود یکی از با اهمیت ترین مسایلی است که می تواند مانع معضل زمین خواری و جلوگیری از فساد و مشکلات فعلی شود.
حمیدی ارائه خدمات مناسب به عشایر ایران بوسیله بهبود توسعه وضعیت اجتماعی، اقتصادی و تولیدی عشایر شامل ایجاد دانش فنی و مهارت دامداران کوچ رو، تغذیه دام، پیش گیری از امراض دام، بهره برداری از مراتع و بحث بهداشت محیط آنها، دسترسی به امکانات مخابراتی و فنی روز، بهره برداری از انرژی های نو را از دیگر انتظارات و نیازهای سازمان امور عشایر برشمرد و اظهار داشت: توسعه فرهنگ بیمه، صنعتی کردن دامپروری عشایر و تشکیل کارگروه های تخصصی نیز دراین زمینه خواسته های جامعه دانشگاهی از وزیر کشاورزی است.
علمی کردن سازمان تحقیقات آموزش و ترویج کشاورزی
وی با تاکید بر این که کشاورزی کشور علمی، صنعتی و به روز نیست، اضافه کرد: کشاورزی ما نیاز به برنامه ریزی های منجر به ارتقای جایگاه این حوزه در اقتصاد ملی توسعه روستایی و عشایری دارد که تحقق این مهم برای همیشه و یکبار نیازمند هماهنگی کامل وزارت جهاد کشاورزی و وزارت علوم و ورود این ۲ وزراتخانه است.
به گفته وی، البته کشور برای علمی، صنعتی و بروز کردن بخش کشاورزی نیازمند سرفصل ها و رشته هایی همخوان با سیاست های آب، خاک و شرایط اقلیمی بوسیله ایجاد این رشته های تخصصی در هنرستان ها، مدرسه ها، دانشگاه ها، دانشگاه علمی کاربردی و مرکزهای فنی حرفه ای با برنامه ریزی های راهبردی است که بصورت یک شبکه در کل کشور وجود دارد.
رییس دانشگاه پیام نور کاشان کشاورزی و ترویج آنرا بصورت کامل نیازمند آموزش، پژوهش و تحقیقاتی برای خروج از این وضعیت نابسامان و با بهره گیری از ظرفیت اعضای هیات علمی و پرورش نیروهای متخصص دراین زمینه ضروری دانست.


حمیدی درباره موضوع سازمان جنگلها، مراتع و آبخیزداری نیز حفاظت آبخیزها، حفاظت تعادل اکولوژیک عرصه های طبیعی، تحقق کامل اهداف قانون در حفاظت، اعمال مدیریت جامع آبخیزها، حمایت، حراست و بهره برداری از جنگلها، مراتع و بیابان ها را به عنوان نعمت ها و ذخایر گسترده خدادادی در کشور نیز یادآورشد: توسعه جنگلها بصورت دست کاشت، ایجاد بوستان های جنگلی و احیای آن با تاکید بر حفظ ذخایر ژنتیکی و تنوع زیست گیاهی از دیگر مسایل نیازمند اصلاح و مورد انتظار جامعه دانشگاهی در سازمان جنگلها، مراتع و آبخیزداری است.
وی با تاکید بر اهمیت حوزه آب اضافه کرد: این نعمت خداوندی در کشورمان بی برنامه هدایت و حراست می شود بطوریکه حتی در زمستان ها آب چشمه ها و چاه ها به هدر می رود، در صورتیکه باید ثانیه به ثانیه و شبانه روزی برای بهره برداری و هدایت آن برنامه ریزی صورت گیرد.
ضرورت تغذیه سالم در دامپزشکی
رییس دانشگاه پیام نور کاشان گفت: اهمیت دقیق به تغذیه سالم مردم این کشور باتوجه به فرهنگ اسلامی و اخلاق حرفه ای در قالب ارزش های اسلامی و حسن اجرای وظایف فنی، تخصصی و علمی دامپزشکان را خواسته دیگر جامعه دانشگاهی از وزیر کشاورزی در سازمان دامپزشکی کشور با نظارت بیشتر خصوصاً با ورود دانشگاه علوم پزشکی و ایجاد رشته های بهتری در زمینه دامپزشکی کشور برای رفع اشکال های این حوزه برشمرد تا دیگر مردم نگران تغذیه و دامپروران ما نگران شرایط حاکم به خصوص شرایط خشکسالی و مشکلات ناشی از آن نباشند.
حمیدی، موضوع آفت ها و بیماریها در زمینه نباتات را یکی از معضل های فعلی در بخش کشاورزی و دامپروری دانست و اضافه کرد: کشور بایدبا اتخاذ تدابیر و خط مشی های مناسب از ورود، استقرار و پراکنش آفات و بیماریهای قرنطینه ای از این مساله مصون بماند که لازمه آن برنامه ریزی برای عملیات پیش گیری از آفات با پرهیز از روش های شیمیایی و کنارگذاشتن سموم پرخطر در این بخش است تا کشاورزی ما بصورت کامل ارگانیک شود و مردم مثل قدیم از محصولات طبیعی بدون استفاده از هیچگونه سموم یا روشهای شیمیایی برای رشد آن استفاده کنند.
وی با اشاره به حوزه بسیار مهم نباتات که لطمه می بیند اضافه کرد: کشاورز بدون داشتن اطلاعات و دانش می کوشد برای حفظ نباتات از روش های شیمیایی استفاده نماید که نیازمند اصلاح و رسیدگی جدی است.
به گفته وی، سیاستگذاری دقیق و نظارت برای بهره برداری پایدار ذخایر و منابع آبزی کشور، توسعه و مدیریت نگهداری صیادی و آبزی پروری، ارتقای بهره برداری منابع و عوامل تولید در آب بعنوان نعمت باارزش و گرانبها برای بخش کشاورزی، شیلات، سد سازی و تولید برق و بهره برداری بهتر و بیشتر در سازمان شیلات ضروری و خواسته دیگر جامعه دانشگاهی است.
تدوین برنامه برای سازمان تعاون روستایی
رییس دانشگاه پیام نور کاشان با تاکید بر لزوم ورود وزیر کشاورزی به سازمان تعاون روستایی با توجه به این که قشر عظیم کشاورزی در دست روستاییان است، افزود: برنامه مشخص، مدون و هیچ اطلاعات دقیقی در رابطه با بحث کشاورزی وجود ندارد، بدین جهت افزایش نظارت برشبکه تعاونی های روستایی کشاورزی، تهیه و توزیع نهاده های کشاورزی، خرید، جمع آوری و نگهداری محصولات کشاورزی، ایجاد تاسیسات نگهداری و صنایع تبدیلی، برگزاری دوره های آموزش کشاورزی لازم است تا کشاورز از لحظه ای که زمین و آبی را برای کشت و تولید محصول تا زمان فروش آن به کار می گیرد در تمام مراحل برنامه داشته باشد.
وی اضافه کرد: نباید تولید محصول بدون هدف و آموزش و فقط عامل هدر دادن آب و نابودی زمین شود و حتی مشتری هم نداشته باشد که این مباحث تامل، برنامه ریزی و ساماندهی جدی وزیر کشاورزی را می طلبد.
استفاده از نیروهای جوان، انقلابی و متخصص
حمیدی استفاده از نیروهای جوان، انقلابی، متخصص، پرشور و با نشاط در کنار نیروهای با تجربه و در حقیقت متعهد با برگزاری دوره های آموزشی ایده را از وزیر کشاورزی خواهان شد و اظهار داشت: درخواست دانشگاهیان از ساداتی نژاد قطع دست دلالان و مبارزه جدی با فساد است تا وجود این مسایل کشاورزان، روستاییان و جهادگران کشورمان را به این حوزه بسیار پرارزش اقتصادی و معیشت مردم بی انگیزه نکند.
وی اشاره کرد: کشاورزی یک صنعت است که ایران با ساماندهی و برنامه ریزی دقیق وزیر در این وزارتخانه می تواند به یکی از کشورهای قدرتمند در خاورمیانه تبدیل گردد.
ورود جدی به موضوع آب و اجرائی کردن قانون ها
عضو هیات رییسه اتاق اصناف کشاورزی ایران و دبیر اجرائی نظام صنفی کشاورزی اصفهان، درباره انتظارات کشاورزان و اصناف کشاورزی از وزیر جهاد کشاورزی و در اولویت قراردادن برنامه های اجرائی وزارت کشاورزی، ورود جدی این وزارتخانه به موضوع آب بخش کشاورزی و اجرای تمامی ماموریت های این وزارتخانه در رابطه با تقسیم و توزیع، گرفتن آب بها و حق نظارت آب بخش کشاورزی را خواستارشد.


اسفندیار امینی ایجاد تشکل های آب بران و وظایف این وزارتخانه در کمیسیون های مربوط به آب شامل از کمیسیون های موجود در شرکت های آب منطقه ای، استانداری ها و فعال کردن شورای عالی آب و کارگروه ماده ۱۱ استانی در قالب مواد ۱۰ و۱۱ قانون تشکیل وزارت جهاد کشاورزی را خواهان شد و افزود: وزارت کشاورزی باید در امتداد تنظیم بازار محصولات کشاورزی در چهارچوب قانون های خرید تضمینی محصولات اساسی کشاورزی، قانون تمرکز و بخشنامه اجرائی نظام صنفی کشاورزی، هیات عالی نظارت بر اصناف کشاورزی و کمیسیون های شهرستانی نظارت بر اصناف کشاورزی و بخشنامه های مربوطه و قانون شرکت های تعاونی ورود جدی کند.
وی اشاره کرد: تصدی گری های بخش کشاورزی نیز به تشکل های بهره برداران بخش کشاورزی خصوصاً تعاونی ها، اتحادیه ها و اصناف کشاورزی در امتداد مواد سه تا هفت قانون افزایش راندمان بخش کشاورزی و قانون اصل ۴۴ قانون اساسی و قانون تعاونی کردن تولید و بخشنامه اجرائی این قانون واگذار شود.
پژوهشگر مرکز تحقیقات جهاد کشاورزی اصفهان افزود: اجرای طرح های آبخیزداری که بر خلاف مواد ۲ و ۴۵ قانون توزیع عادلانه آب اجرا می شود و مشکل های زیادی را برای روان آب های رودخانه ها و مسیل ها و سر شاخه های رودخانه ها و ایراد خسارت به وجود آمده برای حقابه بران و تالاب ها و محیط زیست بازبینی شود.
لزوم هویت بخشی به مرتعداران و دام مرتعی
مدیرعامل اتحادیه منابع طبیعی و آبخیزداری مرتعداران اصفهان نیز شناسایی نکردن بهره برداران منابع طبیعی و مرتعداران بعنوان یکی از تولیدکنندگان عمده بخش کشاورزی و دامداری در کشور را یکی از با اهمیت ترین مشکل ها و معضل های سازمان جهاد کشاورزی دانست و اضافه کرد: برای مثال در استان اصفهان حدود ۴۰ هزار نفر بهره بردار مراتع با حدود ۲ میلیون و ۷۰۰ هزار راس دام سبک مرتعی وجود دارد که به سبب شناخته نشدن در این سازمان از خیلی از امکانات و کمک های این بخش محروم ماندند.
مهدی شانظری گفت: انتظار ما از وزارت کشاورزی باتوجه به رای حداکثری مجلس به ساداتی نژاد بعنوان یک مدیر علمی، انقلابی و دغدغه مند در بخش کشاورزی نخست هویت بخشی به مرتعداران و دام مرتعی با حمایت و تقویت تشکل های مربوط به این بخش است.
وی اشاره کرد: باتوجه به سیاست های جهاد کشاورزی در سالهای فعلی خصوصاً سال جاری در مورد پلاک و هویت گذاری دام می توان با تعریف ردیف پلاک هویت گذاری به نام مرتعدار همانند پلاک های اتحادیه عشایر، دامداران و صنعت دام نسبت به شناسایی، هویت گذاری و برنامه ریزی برای دامداران این بخش اقدام نمود.
مدیرعامل اتحادیه منابع طبیعی و آبخیزداری مرتعداران اصفهان با یادآوری این که دامداران مرتعی کشور سالها بدلیل شناخته نشدن از حقوق خود محروم ماندند اظهار داشت: با شناسایی بهره برداران منابع طبیعی و مرتعداران می توان علاوه بر ارائه خدمات به آنان از ظرفیت های این بخش همچون تولید گوشت قرمز، گیاهان دارویی و سایر محصولات این بخش استفاده و اقدام نمود.
شانظری تامین نهاده دامی ذیل هویت گذاری دام باتوجه به خشکسالی های فعلی را خواسته دیگر از وزرات کشاورزی عنوان و افزود: مرتعداران باتوجه به ارتباط مستقیم وضعیت علوفه مراتع با میزان بارندگی بیشترین تاثیر منفی را از خشکسالی می بینند که بیشترین حمایت دولت را در این بخش می طلبد.
به گفته وی، بیمه مرتعداران و کارگران مرتعی، خرید محصولات تولیدی مرتعدار همچون محصولات دامی، بذور، سایر محصولات فرعی مرتعی، گیاهان دارویی مثل کتیرا، آنغوزه و غیره، جاده سازی برای بهره برداران مراتع و دیگر نیازهای این بخش را از دیگر انتظارات مرتعداران کشور از وزارت جهاد کشاورزی برشمرد و اظهار داشت: امید می رود مشکل های بخش کشاورزی و مراتع با مدیریت ساداتی نژاد بعنوان چهره ای متخصص و آگاه به امور مرتفع شود.
ضرورت توجه به ظرفیت های مراتع و بیابان ها
همچنین پژوهشگر مرکز تحقیقات جهاد کشاورزی اصفهان با تاکید بر این که برنامه وزیر کشاورزی در چند مورد می تواند مطلوب تر شود، اشاره کرد: نخست این که توجه جدی به ظرفیت های مراتع و بیابان ها و تولید بذر استاندارد و گواهی شده شود.
سیدمجتبی مدرس هاشمی دومین نکته را توجه به راهکارهای جدید ارتقای کیفیت بذر مانند غنی سازی بذر، پوشش دار کردن بذر و پرایمینگ بذر (روشی ساده و کم هزینه برای افزایش کیفیت بذر، افزایش رشد و عملکرد گیاهان زراعی) عنوان و اشاره کرد: توجه به ظرفیت های کشت دیم در کشور و اهتمام و کوشش برای تغییر الگوی کشت در استانها به فراخور اقلیم منطقه سومین و چهارمین انتظار و اولویت کاری وزیر کشاورزی قرار گیرد.
اظهارات رئیس جمهوری درباره اهمیت ویژه حوزه های اقتصادی دولت همچون وزارت جهاد کشاورزی و سفر سرزده روز جمعه به خوزستان بعنوان اولین سفر استانی با همراهی شماری از اعضای کابینه همچون وزیر جهاد کشاورزی گواه روشنی بر توجه ویژه دولت سیزدهم به بخش کشاورزی است که امید می رود انتظارات و مطالبه های به حق مردم و فعالان این بخش با مدیریت جهادی و تخصصی ساداتی نژاد و همکارانش تامین گردد.منبع:

1400/06/08
10:07:39
5.0 / 5
939
تگها: آب , آموزش , اقلیم , باغ
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
X

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۵
آبیاری
persianwet.ir - مالکیت معنوی سایت آبیاری متعلق به مالکین آن می باشد