رئیس كمیته محیط زیست مجمع تشخیص مصلحت نظام :

رئیس سازمان محیط زیست برای خشکسالی و آلودگی هوا برنامه داشته باشد

رئیس سازمان محیط زیست برای خشکسالی و آلودگی هوا برنامه داشته باشد

آبیاری: رییس کمیته محیط زیست مجمع تشخیص مصلحت نظام ضمن اشاره به ضرورت برنامه ریزی رئیس سازمان حفاظت محیط دولت سیزدهم برای چالش هایی مانند خشکسالی و آلودگی هوا، اهتمام به اجرای برنامه هفتم توسعه و بودجه 1401 همین طور افزایش حساسیت به مسائل زیست محیطی را در میان تمامی مسئولان کشور همچون اقدامات مهم رئیس آینده این سازمان عنوان نمود.محمد مجابی در گفت و گو با ایسنا با اشاره به این که فردی که مسئولیت سازمان حفاظت محیط زیست را برعهده می گیرد بطور قطع در ابتدای کار خود با مسائل زیست محیطی مهمی روبه رو خواهد بود که در زمینه دولت نیز اثرگذار می باشد، اظهار نمود: با اهمیت ترین مساله زیست محیطی روز «خشکسالی و کمبود آب» است که باید مورد توجه و برنامه ریزی جدی قرار گیرد. «آلودگی هوا» چالش دیگری است که تا فرصت باقی است، لازم است برای آن برنامه ریزی شود.

وی افزود: بطور قطع فردی که این مسئولیت را عهده دار می شود باید به قانون اساسی، سیاست های ابلاغی مقام معظم رهبری - که در ۱۵ ماده ابلاغ گردیده است - و هم به قوانینی که سیاست ها را اجرائی می کند توجه جدی داشته باشد و به دو موضوع مهم یعنی اجرای برنامه هفتم توسعه و بودجه ۱۴۰۱ - که به زودی نگارش لایحه آن شروع می شود اهتمام داشته باشد.

رئیس کمیته محیط زیست مجمع تشخیص مصلحت نظام ضمن بیان این که محیط زیست یکی از محورهای اصلی توسعه پایدار می باشد، اظهار داشت: بمنظور این که کشور شرایط مناسبی را طی نماید باید به محیط زیست با توجه ویژه نگاه شود. در موارد مختلفی از قوانین بالادستی به محیط زیست پرداخته شده که همچون آنها می توان به اصل ۵۰ قانون اساسی و سیاست های کلی محیط زیست - که بر طبق اصل ۱۱۰ قانون اساسی توسط مقام معظم رهبری ابلاغ گردیده است - اشاره نمود.

وی اضافه کرد: قوانین مشخصی نیز درباب حوزه های مختلف محیط زیست مانند قانون هوای پاک، قانون حفظ و احیای تالاب ها و قانون حفاظت از خاک وجود دارد. در سایر قوانین نیز به مسائل و ملاحظات زیست محیطی اشاره شده و لحاظ محیط زیست در قانون مالیات بر ارزش افزوده نیز همچون مواردی است که باید مورد توجه دولت سیزدهم قرار گیرد.

مجابی با اعلان اینکه در آستانه تهیه برنامه هفتم توسعه کشور هستیم، اشاره کرد: بطور قطع فردی که سکان دار سازمان بسیار با اهمیت حفاظت محیط زیست می شود نه فقط در مقابل نسل فعلی بلکه در مقابل نسل های آینده نیز مسئول است و باید محیط زیست را برای تمام نسل ها حفظ کند. نخستین برنامه رئیس سازمان حفاظت محیط زیست آینده باید ارائه پیشنهادات در تهیه برنامه هفتم توسعه باشد تا بتواند در تمامی بخش های مختلف نکات مربوط به محیط زیست را لحاظ کند؛ هرچند بر طبق روند تهیه برنامه توسعه، در اولین مرحله سیاست های ابلاغی توسط مقام معظم رهبری در ارتباط با برنامه توسعه ارائه می شود که مجمع تشخیص مصلحت نظام روی این مساله در وقت مقرر کار خودرا انجام خواهد داد و بنظر می رسد که در آستانه کارهای دولت سیزدهم این سیاست کلی در اختیار دولت قرار خواهد گرفت.

وی با اشاره به سیاست های کلی برنامه هفتم توسعه ابلاغی از طرف مقام معظم رهبری افزود: در این سیاست آمده که جایگاه محیط زیست کشور باید نسبت به وضع موجود بهتر شود تا از لحاظ جدول جهانی بتواند در سکوی مناسب تری قرار بگیرد و شاهد روند بهبود آن باشیم همین طور همانطور که در یکی از مواد سیاست های کلی محیط زیست بحث فرهنگ سازی و استفاده از امر به معروف و نهی از منکر و در قانون اساسی نیز آمده است «حفظ محیط زیست وظیفه همگانی است» و سازمان حفاظت محیط زیست باید با نگاه سیستمی میزان حساسیت و توجه به محیط زیست را میان تمامی مسئولان دولت، مجلس، قوه قضاییه و سایر بخش های اثرگذار و کلیه آحاد جامعه افزایش دهد چونکه هم مردم باید بعنوان شهروندان مسئول به محیط زیست توجه نمایند و هم حاکمیت باید حق شهروندی را در حوزه برخورداری از محیط زیست سالم مد نظر قرار دهد.

به گفته رییس کمیته محیط زیست مجمع تشخیص مصلحت نظام، رئیس سازمان حفاظت محیط زیست شفاف سازی در انواع مجوزهایی که صادر می شود را بعنوان یک برنامه در دستور کار قرار دهد بطوریکه لازم نباشد افراد در هیچ موردی مراجعه حضوری داشته باشند چونکه این عدم مراجعه حضوری می تواند به شفاف سازی و سلامت کمک بسیار زیادی کند همین طور لازم است آگاهی در زمینه محیط زیست را حق مردم بداند چونکه لازم است مردم نسبت به کلیه مسائل مربوط به سلامت خود آگاه باشند مانند وضعیت آلودگی هوا. آگاهی نسبت به این مساله می تواند کمک نماید تا افراد حساس و سایر گروه ها بدانند در جهت حفظ سلامتی خود چه اقداماتی را باید انجام دهند.

مجابی در آخر ضمن آرزوی موفقیت برای هر شخصی که سکان دار سازمان حفاظت محیط زیست خواهد شد، اظهار داشت: رئیس سازمان حفاظت محیط زیست با تاکید بر نیروهایی که به کار در زمینه خود علاقه دارند به ویژه محیط بانان و نهادهای مردمی فعال در زمینه محیط زیست در این راه گام بردارد.

منبع:

1400/06/09
21:24:54
5.0 / 5
1043
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
X

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۱
آبیاری
persianwet.ir - مالکیت معنوی سایت آبیاری متعلق به مالکین آن می باشد