کاهش دما تا 15 درجه در بعضی استانها

کاهش دما تا 15 درجه در بعضی استانها

آبیاری: سازمان هواشناسی نسبت به بارش باران و کاهش محسوس دما بین 10 تا 15 درجه سانتیگراد دربرخی استانها، طغیان رودخانه ها و آبگرفتگی معابر و افزایش ارتفاع موج تا 2.5 متر در دریای خزر هشدار داد.به گزارش آبیاری به نقل از ایسنا سازمان هواشناسی با صدور هشدار نارنجی رنگ آورده است: از بعدازظهر جمعه (۱۲ شهریورماه) تا اواخر وقت شنبه (۱۳ شهریورماه) بارش باران، وقوع رعد و برق، وزش باد شدید و کاهش محسوس دما بین ۱۰ تا ۱۵درجه سانتیگراد در استانهای گیلان و مازندران پیش بینی می شود.

در این شرایط جوی طغیان رودخانه ها، آبگرفتگی معابر، سیلابی شدن رودخانه ها و مسیل ها، برخورد صاعقه و خسارت ناشی از تندباد لحظه ای دور از انتظار نیست بدین سبب سازمان هواشناسی نسبت به اجتناب از تردد و اتراق در اطراف رودخانه ها، پرهیز از صعود به ارتفاعات، اتخاذ تمهیدات پیشگیرانه جهت جلوگیری از خسارت به بخش کشاورزی، آمادگی و اقدامات دستگاه های اجرائی مانند شهرداری ها و... برای پیش گیری از آبگرفتی معابر و بازگشایی دهانه پل ها سفارش می کند.

سازمان هواشناسی با صدور هشدار نارنجی رنگ دیگری از وزش باد شدید و افزایش ارتفاع موج بین ۱.۵ تا ۲ متر در فراساحل تا ۲.۵ متر آگاهی داده و آورده است: از بعدازظهر جمعه (۱۲ شهریورماه) تا اواخر وقت شنبه (۱۳ شهریورماه) این شرایط جوی در نواحی ساحلی و دور از ساحل استانهای گیلان، مازندران، گلستان پیش بینی می شود.

غرق شدن شناگران، لطمه دیدن قفس ها و پاره شدن تورهای صیادی و احتمال خسارت وارد شدن به قایق ها و شناورها وجود وجود دارد و نسبت به ممانعت از شنا، منع تردد قایق های سبک و تفریحی، منع کارهای شیلاتی، ممانعت از ورود و خروج کشتی ها به بندر، منع تردد کشتی های تجاری، منع کارهای پشتیبانی صنایع فراساحلی و آماده باش برای مواجهه با خسارت احتمالی توسط کلیه فعالان دریایی سفارش می شود.

سازمان هواشناسی در هشدار زردرنگ خود آورده است: وقوع رگبار باران، رعد و برق و وزش باد شدید جمعه (۱۲ شهریورماه) در استانهای گلستان، شمال آذربایجان غربی، شمال آذربایجان شرقی، اردبیل، خراسان شمالی، جنوب سیستان و بلوچستان، شرق و ارتفاعات هرمزگان، کهگیلویه و بویراحمد و شمال و شرق خوزستان و شنبه (۱۳ شهریورماه) در استانهای گلستان، خراسان شمالی، اردبیل، هرمزگان، شمال استان های قزوین و زنجان، جنوب و غرب فارس و جنوب سیستان و بلوچستان پیش بینی می شود.

بر اثر حاکمیت این شرایط جوی احتمال جاری شدن روان آب در مسیل ها، احتمال برخورد صاعقه و بالا آمدن ناگهانی سطح آب رودخانه ها، احتمال آبگرفتگی موقت و محدود، وزش تند باد موقت، خیزش گرد و خاک وجود دارد و سازمان هواشناسی نسبت به احتیاط در عبور از حاشیه رودخانه ها و مسیل ها، تقویت سازه های موقتی، احتیاط در چرای دام در مسیل ها و مناطق مرتفع و احتیاط در کارهای کوهنوردی سفارش می کند.

در ادامه این هشدار آمده است: وزش باد شدید و کاهش دما بین ۵ تا ۱۰ درجه سانتیگراد در استانهای آذربایجان شرقی، آذربایجان غربی، زنجان، قزوین، کردستان و کاهش دما بین ۱۲ تا ۱۷ درجه سانتیگراد در استان اردبیل از جمعه ( ۱۲ شهریورماه) تا شنبه ( ۱۳ شهریورماه) پیش بینی می شود.

از مخاطرات حاکمیت این شرایط جوی می توان به خیزش گرد و خاک، کاهش کیفیت هوا و خسارت به سازه های موقت و محصولات کشاورزی اشاره نمود بدین سبب سازمان هواشناسی نسبت به محکم کردن سازه های موقت، تابلوهای تبلیغاتی، احتیاط در عبور از مجاورت ساختمان های نیمه کاره، تنظیم دمای گلخانه ها و دامداری ها باتوجه به شرایط و مدیریت برداشت محصولات کشاورزی سفارش می کند.

به گزارش آبیاری به نقل از ایسنا، در هشدار نارنجی رنگ سازمان هواشناسی پیش بینی می شود که پدیده ای جوی اثرات منفی به همراه داشته باشد و خسارت های احتمالی را سبب شود. هشدار نارنجی برای آماده باش دستگاه های مسئول برای مقابله با یک پدیده خسارت زا صادر می شود. به گزارش آبیاری به نقل از ایسنا هشدار زرد رنگ به مفهوم این است که پدیده ای جوی رخ خواهد داد که ممکنست در سفرها و انجام کارهای روزمره اختلالاتی را بوجود آورد. این هشدار برای آگاهی مردم صادر می شود تا بتوانند آمادگی لازم را برای مواجهه با پدیده ای جوی داشته باشند که از حالت معمول کمی شدت بیشتری دارد. از طرف دیگر مسئولان نیز در جریان این هشدارها قرار می گیرند تا اگر لازم باشد تمهیداتی را بیندیشند.

منبع:

1400/06/11
10:34:58
5.0 / 5
955
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۵
آبیاری
persianwet.ir - مالکیت معنوی سایت آبیاری متعلق به مالکین آن می باشد