اولین گیاه دارویی اهلی شده کشور در دانشگاه زنجان به ثبت رسید

اولین گیاه دارویی اهلی شده کشور در دانشگاه زنجان به ثبت رسید

آبیاری: رقم جدید اسفناج با نام  اسپینو ( Spino) توسط دکتر علی عمارلو عضو هیات علمی پژوهشکده تکنولوژی های جدید زیستی دانشگاه زنجان، معرفی و ثبت گردید.


به گزارش آبیاری به نقل از خبرگزاری ایرنا، این رقم جدید اسفناج در شصت و نهمین جلسه کمیته تخصصی معرفی ارقام کشور (موسسه تحقیقات ثبت و گواهی بذر و نهال بعنوان تنها مرجع رسمی معرفی رقم کشور) معرفی، تایید و ثبت گردید.
دکتر علی عمارلو عضو هیات علمی پژوهشکده تکنولوژی های جدید زیستی دانشگاه زنجان روز دوشنبه در این زمینه به خبرنگار ایرنا اظهار داشت: این واریته جدید با محتوی آهن بالا و عملکرد بیشتر نسبت به اسفناج زراعی، مقاوم به بولتینگ، با ارزش غذایی و دارویی منحصربه فرد نخستین گیاه اهلی شده و بهبود یافته در زمینه گیاهان دارویی کشور است.
وی گفت: امیدواریم با ورود این رقم جدید به سبد غذایی جامعه، ضمن تنوع بخشی به سبزیجات موجود، قسمتی از کمبودهای مینرال بیولوژیکی همچون فقر آهن در جامعه مرتفع شود.
دکتر عمارلو اظهار داشت: این گیاه در مطالعات فیتوشیمیایی نیز سرشار از ترکیبات ضد التهابی، ضدویروسی و ضد سرطانی بوده که تحقیقات مربوطه با همکاری گروه های تخصصی در دست هماهنگی و اجرا است.
گفتنی است در پروسه اهلی کردن گونه های گیاهی تلاش بر این است تا ماده موثره گیاهان مورد نظر افزایش پیدا کند.


منبع:

1400/06/16
11:10:57
5.0 / 5
784
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۳
آبیاری
persianwet.ir - مالکیت معنوی سایت آبیاری متعلق به مالکین آن می باشد