رییس شورای تامین دام مطرح كرد:

محدودیت در تولید پاییزه صنعت دامپروری به سبب دام مازاد

محدودیت در تولید پاییزه صنعت دامپروری به سبب دام مازاد

رئیس شورای تامین دام کشور اظهار داشت: هر ساله بیشر تولید صنعت دامپروری در پاییز انجام می شود، اما حالا به سبب وجود مازاد دام سبک و سنگین با اوزان بالا، تولید این صنعت با مشکل جدی روبروست که نیازمند راهکاری مناسب جدید است.


«منصور پوریان» امروز (چهارشنبه) در گفت و گو با خبرنگار اقتصادی ایرنا با اعلان اینکه ادامه این روند می تواند تولید گوشت قرمز کشور را در ماه های آتی با چالش جدی روبرو سازد، اضافه کرد: از اواخر سال ۹۸ تا حالا کشور به سبب شیوع بیماری کرونا در شرایط ویژه ای قرار دارد برای اینکه با محدودیت فعالیت مراکز پرمصرف گوشت مانند تالارها، رستوران ها و افزایش قیمت این محصول، مصرف بیش از ۵۰ درصد کم شده که در بازار این محصول موثر است.
رئیس شورای تامین دام کشور گفت: تولید بهار و تابستان عملا روی دست دامداران باقی مانده بطوریکه امکان تولید برای فصل پاییز را ندارند برای اینکه دامهایشان با اوزان بالا از دامداری ها خارج نشود، نمی توانند برای تولید مجدد اقدام نمایند.
وی اشاره کرد: طبق آمارها حالا جمعیت دام گوسفندی حدود ۷ میلیون راس و جمعیت دامی سنگین وزن گوساله ۲۰۰ هزار راس است که این دام های سنگین با وزن های ۸۰۰ کیلوگرم به بالا هستند یعنی بین ۷۰ تا ۷۵ کیلوگرم چربی دارند که برای خریدار منطقی نیست.
پوریان اظهار داشت: همین طور قیمت هر کیلوگرم دام زنده گوسفندی ۵۵ هزار تومان، بره کشتاری با وزن بالا ۴۷ هزارتومان و لاشه گوسفندی ۱۱۰ هزار تومان و قیمت هر کیلوگرم گوساله نر کشتاری ۵۷ هزارتومان، گوساله با وزن بالا ۷۵۰ کیلوگرم ۵۳ هزارتومان و لاشه گوساله ۱۰۵ هزار تا ۱۰۷ هزارتومان به فروش می رسد.
وی اظهار داشت: طبق مصوبه ستاد تنظیم بازار، برای حفظ ذخایر راهبردی باید دام از داخل کشور خریداری می شد اما خریدی که انجام شد بجای خرید دام سنگین وزن برای پشتیبانی از تولید مبادرت به خرید دام جوان در حجم پایین شد که این میزان کمکی به تولیدکننده نکرده است.
به گفته رئیس شورای تامین دام کشور، در صورتیکه مشکل دامداران ما گوساله های حجیم با وزن بالای ۷۰۰ کیلوگرم بود اما دام های گوساله جوان با وزن زیر ۷۰۰ کیلوگرم خریداری شد در صورتیکه ظرفیت تحویل گوشت گوساله بیش از ۳۰ هزارتن بود.
وی اضافه کرد: همین طور در بخش دام سبک نیز ۳۵ هزار راس گوسفند معادل ۱۵۰تن گوشت قرمز با قیمت ۴۵ هزار تومان خریداری شده است که خرید این شرکت کمکی به دامداران نکرده است.
پوریان اظهار داشت: طبق آمارها مصرف کشور در وضعیت عادی یک میلیون تن گوشت قرمز است، بدین سبب در وضعیت کرونائی با کاهش بیش از ۵۰ درصدی مصرف روبرو می باشیم که نشان میدهد با مازاد عرضه روبروییم اما همچنان قیمت گوشت در بازار با افزایش قیمت روبروست.
وی، محاسبه هزینه خرید چربی و ضایعات دام و همین طور رکود بازار که موجب می شود فروشندگان برای جبران هزینه های خود قیمت گوشت قرمز را بالا برند.
رییس شورای تامین دام تنها راه حل رفع اشکال این صنعت را افزایش خرید دام با وزن بالاو صادرات دام زنده به کشورهای حاشیه خلیج فارس دانست و اظهار داشت: دام با چربی بالا در داخل کشور تقاضا ندارد و حتی شرکت های بسته بندی یا تولیدکننده سوسیس و کالباس نیز خریداری نمی کنند.
به گزارش آبیاری به نقل از خبرگزاری ایرنا، طبق آمارها نیاز سالانه کشور به گوشت قرمز حدود یک میلیون تن است که نزدیک ۸۸۰ هزار تن آن در داخل کشور و حدود ۱۰ درصد از محل واردات تامین می شود.
با این وجود قیمت گوشت قرمز در بازار ایران متغیر است بطوریکه حالا قیمت هر کیلوگرم گوشت گوساله و گوسفندی در بازار از ۱۵۰ هزار تا ۱۸۰ هزارتومان به فروش می رسد.

1400/06/17
23:49:34
5.0 / 5
907
تگها: شركت , فروش
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۱
آبیاری
persianwet.ir - مالکیت معنوی سایت آبیاری متعلق به مالکین آن می باشد