دبیركل كانون انجمن های صنایع غذایی ایران مطرح كرد:

لزوم بکارگیری ابزارهای دیپلماسی اقتصادی در توسعه صادرات

لزوم بکارگیری ابزارهای دیپلماسی اقتصادی در توسعه صادرات

به گزارش آبیاری دبیرکل کانون انجمن های صنایع غذایی ایران با تکیه بر این که کشورهای پیشگام در تجارت جهانی دارای دیپلماسی اقتصادی بسیار قدرتمندی هستند، اظهار داشت: در دنیای امروز استفاده از ابزارهای دیپلماسی برای دستیابی به اهداف اقتصادی و صادراتی یک لزوم غیرقابل چشم پوشی است.


به گزارش آبیاری به نقل از خبرگزاری ایرنا از کانون انجمن های صنایع غذایی ایران، «رشید عزیزپور» درمورد مشکلات صادرات مواد غذایی، عنوان کرد: مهم ترین مشکل نداشتن ثبات قوانین در حوزه صادرات است که تأثیر گسترده ای بر بازارهای هدف تولیدکنندگان می گذارد و مزیت های رقابتی را برابر رقبای خارجی بسیار می کاهد.
وی ضمن اشاره به تلاشهای گسترده تولیدکنندگان برای رسیدن به بازار صادراتی که شاید سال ها به طول بیانجامد، تصریح کرد: بعد از همه این تلاش ها، در نهایت امکان دارد همین قوانین و مقررات پرنوسان و دست و پاگیر صادراتی، بازاری را که تولیدکننده با زحمت فراوان به دست آورده به رقبا واگذار کند.
این فعال اقتصادی با اشاره به اینکه سال قبل شاهد بودیم که به صورت روزانه صادرات محصولی آزاد یا ممنوع می شد، تصریح کرد: در خیلی از موارد یک روز صادرات یک محصول با یک تعرفه خاص صورت می گیرد، اما فردا با شیوه دیگری می توانید صادر کنید. در کنار این موارد تاثیرپذیری این قوانین از موضوعات مختلف را نمی توان نادیده گرفت که بسیار مهم می باشد.
عزیزپور ضمن اشاره به سایر مشکلاتی که در حوزه صادرات غذایی وجود دارد، اضافه کرد: معضل بعدی حمایت نکردن از صادرکنندگان است، باید از این بخش در چارچوب برنامه های مدون و مشخص، حمایت صورت گیرد تا صادرکننده پشتوانه لازم برای صادرات را داشته باشد چونکه در بازارهای هدف، رقابت با تولیدکنندگان داخلی نیست و صادرکننده باید با سایر کشورها رقابت کند. به همین علت دولت باید بسیار هوشمندانه در این عرصه عمل کند و با برنامه های مشخص و مشوق های صادراتی و حتی هزینه در بازارهای هدف صادراتی این مسیر را برای صادرکنندگان هموار سازد تا بتوانند به صورت پایدار در بازارهای صادراتی حضور داشته باشند و از این طریق به رشد پایدار برسیم.
عزیزپور همینطور ضمن اشاره به مشکلاتی که در زمینه تأمین مواد اولیه برای تولیدکنندگان وجود دارد، اظهار داشت: صادرکننده اگر به دنبال بازارهای با ثبات صادراتی است باید از بابت تولید محصول خیالش آسوده باشد، موضوعی که این روزها چالش خیلی از صنایع است.
وی ضمن اشاره به این که شاید بتوان با همکاری و تغییر قوانین، در بازارهای داخلی تغییراتی را به وجود آورد، تصریح کرد: باید در نظر گرفت که در بازارهای صادراتی امکان تغییر وجود ندارد، چونکه رقبا در آن بازارها، رقبایی از داخل کشور نیستند بلکه از سایر کشورها با ما رقابت می کنند و مجبور نیستند بر طبق قوانین کشور ما عمل کنند.
این فعال اقتصادی ضمن اشاره به مشوق های صادراتی هم تصریح کرد: در سالهای گذشته هیچ گاه این مشوق ها نتوانسته جایگاه خویش را در صنایع به دست آورد، چونکه یا کارآمد نبوده یا خوب اجرایی نشده است و امیدواریم با تغییر رویکرد دولت در این حوزه، این مشکل برطرف شود.
عزیزپور ضمن اشاره به لزوم فراگیر بودن دیپلماسی اقتصادی در بین سیاستمداران ایران در بازار کشورهای هدف صادرات، خاطرنشان کرد: آنچه در دنیای امروز پذیرفته شده است این است که سیاست باید در جهت اقتصاد گام بردارد، به همین علت لزوم دارد دیپلمات ها و سیاستمداران ایران در سایر کشورها با رایزنان بازگرانی و اقتصادی کشور در ارتباط بسیار تنگاتنگی باشند و این همراهی و همکاری کاملا در بین سیاستمداران مستقر در سایر کشورها وجود داشته باشد، به همین علت لازم است مردان سیاست از رویکرد اقتصادی قابل قبولی برخوردار باشند تا به اهداف اقتصادی خود در بازارهای هدف دست پیدا نماییم.
به گزارش آبیاری به نقل از خبرگزاری ایرنا، طبق آمارها در سال ۹۹ تولید ۱۲۸میلیون تن محصول کشاورزی در کشور برآورد و محقق شد این درحالی است که تولیدات بخش کشاورزی در سال ۹۲ بیشتر از ۹۶ میلیون تن و در سال ۹۸ به بیشتر از ۱۲۳ میلیون تن بوده است.
سهم ارزش افزوده بخش کشاورزی از تولید ناخالص داخلی بدون نفت در سال ۹۸ به ۹.۲ درصدرسید.
در بیشتر سال ها، رشد ارزش افزوده بخش کشاورزی بیشتر از رشد تولید ناخالص داخلی کشور بدون نفت بوده ازاین رو در سال ۹۸ رشد این بخش ۸.۸ درصد بوده است.
بهبود تراز تجاری کشاورزی و غذا با حفظ منابع پایه تولید، ارتقای امنیت غذایی با اتکا بر تولیدات داخل و ارتقاء بهره وری تمامی عوامل تولید بخصوص آب وخاک در جهت دستیابی به خوداتکایی در محصولات اساسی و راهبردی از اهم راهبردهای وزارت جهاد کشاورزی است.


منبع:

1400/06/30
08:29:22
5.0 / 5
1015
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۱
آبیاری
persianwet.ir - مالکیت معنوی سایت آبیاری متعلق به مالکین آن می باشد