اجرای طرح خرید تضمینی دام عشایر در استان تهران

اجرای طرح خرید تضمینی دام عشایر در استان تهران

مدیر امور عشایر استان تهران از اجرایی شدن طرح خرید تضمینی دام عشایر این استان اطلاع داد و اظهار داشت: این طرح با همکاری اداره کل پشتیبانی امور دام استان شروع شده و در حال اجرا می باشد.


فرشید ذبیحی روز سه شنبه در اینباره به خبرنگار ایرنا اظهار داشت: در جلسه ای که با حضور معاون تولیدات دامی سازمان جهاد کشاورزی استان تهران، مدیرکل پشتیبانی امور دام استان و هیات مدیره اتحادیه تعاونی های کشاورزی و عشایری استان برگزار شد مقرر گردید هر کیلوگرم میش و بز ۳۶ هزار تومان و همینطور بره و بزغاله پرواری هر کیلوگرم ۵۴ هزار تومان از عشایر خریداری شود.
وی اضافه کرد: همینطور مقرر شد به ازای هر کیلوگرم دام خریداری شده ۳ کیلوگرم جو هم به صورت تشویقی به عشایر تخصیص پیدا کند.
مدیر امور عشایر استان تهران تصریح کرد: برای پیشگیری از تنش و پیشگیری از افزایش قیمت گوشت قرمز در بازار، خرید تضمینی دام زنده از عشایر استان در دستور کار قرار گرفته است.
وی در اینباره اظهار داشت: اداره کل پشتیبانی امور دام مسئول مستقیم دام خریداری شده از عشایر است و با همکاری شبکه تعاونی های عشایری استان و سازمان جهاد کشاورزی این طرح در استان تهران اجرایی و عملیاتی شده است.
ذبیحی، از عشایر متقاضی دعوت کرد در اسرع وقت با در دست داشتن مستندات بیمه و پلاک کوبی هر راس دام و فرم خود اظهاری، آبستن نبودن دام هنگام تحویل به شرکتهای تعاونی عشایری بعنوان هماهنگ کننده طرح مذکور در سرتاسر استان رجوع و نسبت به ثبت نام اقدام نمایند.
وی، ضمن اشاره به تشدید شرایط خشکسالی و عواقب آن بر زندگی عشایری اظهار داشت: پشتیبانی از عشایر استان بعنوان تولیدکنندگان گوشت قرمز ضروری و اجتناب ناپذیر است.
ذبیحی تصریح کرد: عشایر استان تهران با دارابودن بیشتر از ۷۰۰ هزار راس دام سبک از تولید کنندگان عمده گوشت قرمز در استان هستند.


به گزارش آبیاری به نقل از خبرگزاری ایرنا، ۱۴ هزار و ۳۱۵ نفر از عشایر کشور در استان تهران زندگی می کنند و طبق گزارش مرکز آمار ایران جمعیت عشایر استان در ۴۰ سال قبل تا حدودی ثابت بوده و دلیل آن هم این است که ظرفیت مراتع جوابگوی جمعیت بیشتر نیست.
عشایر استان تهران، قشلاق را در جنوب شرقی استان و در شهرستان های ورامین و پاکدشت و فصل ییلاق را در ارتفاعات البرز و در شهرستان های دماوند و فیروزکوه مستقر می شوند.
جامعه عشایری استان تهران ترکیبی از عشایر سایر استانهای کشور است که حدود ۳۰۰ سال پیش در چارچوب چهار ایل و ۲۷ طایفه در مناطق عشایری استان سکونت پیدا کردند.

1400/07/13
23:10:23
5.0 / 5
877
تگها: آب , شركت , كشاورزی
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۵
آبیاری
persianwet.ir - مالکیت معنوی سایت آبیاری متعلق به مالکین آن می باشد