چگونه مهاجرت ناشی از کم آبی را کاهش دهیم؟

چگونه مهاجرت ناشی از کم آبی را کاهش دهیم؟

خراسان رضوی نتایج مطالعات نشان می دهد که خشکسالی بیشتر از سیل موجب مهاجرت افراد می شود.


به نقل از ویفروم، پژوهشگران بانک جهانی دریافتند که افراد در وضعیت خشکسالی پنج برابر بیشتر از زمان سیل یا دوره های ترسالی مهاجرت می کنند.
ایشا زاوری، محقق اصلی این تحقیق اظهار داشت: آب می تواند الگوهای مهاجرتی را شکل دهد؛ افراد همیشه در کنار رودها، دریاچه ها و سواحل سکونت داشته اند و منطقی است که کمبود آب در یک مکان، عاملی برای مهاجرت آنان شود.
تغییرات آب وهوایی، بارندگی ها در سراسر کره زمین را متغیرتر خواهدنمود. در مدیترانه، جنوب آفریقا، جنوب غربی ایالات متحده و مکزیک، خشکسالی ها هم اکنون شدیدتر از ۶ دهه قبل است و اگر جامعه به سوزاندن سوخت های فسیلی و جنگل زدایی ها ادامه دهد، انتظار می رود که چرخه های خشک تشدید شود و در مناطق مرطوب تر مانند کارائیب و آمازون گسترش یابد در نتیجه سالانه صدها میلیون نفر تحت تاثیر قرار گیرند.
طبق گزارش بانک جهانی، بیشتر مردم در کشورهای کم درآمد، در زمان خشکسالی به سبب عدم تمایل یا تمکن مالی مهاجرت نمی کنند و بیشترین فشارهای زیست محیطی بر افرادی در مناطق روستایی اعمال می شود که برای امرار معاش به کشاورزی تکیه دارند.
تنوع زیادی در کشورها و مناطق وجود دارد و مهاجرت را نباید تنها به عوامل زیست محیطی مرتبط کرد بلکه ممکنست ریشه های اجتماعی و سیاسی نیز داشته باشد و این عوامل می تواند از هرگونه نتیجه گیری گسترده پیشگیری کند. با وجود این، پژوهشگران به خیلی از سوالات افراد توجه کردند و با وجود آمار صدها میلیون نفر که در ۱۵۰ کشور در سه دهه مهاجرت کرده اند و پایگاه داده الگوهای بارش، منابع آب شرب شهری و جمعیت شناسی را در نظر گرفتند.
افراد با تصور بهبود زندگی و دسترسی به امکانات لازم مهاجرت می کنند و بطور معمول مهاجرت در داخل کشورهاست. روستائیان پس از چندین بار شکست در تولید محصول بطور معمول جهت زندگی بهتر به مناطق دیگر مهاجرت می کنند. بارندگی بر درآمد تاثیر می گذارد اما درآمد بر مهاجرت نیز تاثیر خواهد گذاشت.
سیل به دلیلهای گوناگون به اندازه خشکسالی موجب مهاجرت نمی گردد و جوامع باتوجه به چشم انداز بهتر آینده، نسبت به آن سازگار می شوند. شهرها مقصد اصلی مهاجران هستند و زندگی در انتظار آنان ممکنست با مهارت هایشان مطابقت نداشته باشد برای اینکه نیروی کاری ماهر در حوزه کشاورزی با مدارک تحصیلی کمتر در بازار مشاغل شهری با مشکل مواجه خواهد شد همین طور دستمزد آنان و دسترسی به مسکن و خدمات اولیه اجتماعی نیز کاهش پیدا می کند.
بر طبق این گزارش، برای جلوگیری از مهاجرت می توان مناطق روستایی را تقویت کرد. ایجاد آب انبار بمنظور دسترسی به آب در زمان خشکسالی می تواند نوعی بیمه برای آنان باشد. احیاء جنگلها و حفظ تالاب ها نیز می تواند اکوسیستم را در زمان خشکسالی محافظت کند. گزینه دیگر بیمه محصولات کشاورزی یا کمک های غذایی است همین طور باید در آموزش، زیرساخت و خدمات در رابطه با این افراد سرمایه گذاری شود. البته هرکدام از موارد فوق با مشکلاتی همراه هستند و باید در نظر داشته باشیم که مقصد اصلی مهاجران (شهرها) نیز مصون از موضوع کمبود آب نیستند.
نتایج بررسی ها نشان داد که کمبود آب می تواند بطور قابل توجهی رشد شهری را کاهش و لطمه پذیری مهاجران را افزایش دهد برای اینکه باتوجه به خشکسالی های اخیر، مناطق شهری نیز در معرض تنش های آبی هستند.1400/07/18
12:25:35
5.0 / 5
895
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۳
آبیاری
persianwet.ir - مالکیت معنوی سایت آبیاری متعلق به مالکین آن می باشد