رئیس مركز كنترل و پشتیبانی اطفای حریق وزارت دفاع خبر داد

استقرار تیم عملیات اطفای حریق هوایی وزارت دفاع در گچساران

استقرار تیم عملیات اطفای حریق هوایی وزارت دفاع در گچساران

خلبان محمد مهدی نوری آل آقا از استقرار تیم عملیات اطفای حریق هوایی وزارت دفاع، جهت مهار آتشسوزی های جنگل های گچساران در استان کهکیلویه و بویر احمد اطلاع داد.


به گزارش آبیاری به نقل از وزارت دفاع، رئیس مرکز کنترل و پشتیبانی اطفای حریق وزارت دفاع در باره این خبر اضافه کرد: این آتشسوزی از پس از ظهر روز شنبه به علت نامعلومی شروع شده است که به علت سخت گذر بودن و پوشش انبوه گیاهی و جنگلی و وزش باد شدت گرفته است.
وی همینطور افزود: پیرو درخواست بالگرد مجهز به تجهیزات اطفای حریق توسط سازمان جنگل ها و مدیریت بحران استان کهکیلویه و بویر احمد، بلافاصله یک فروند بالگرد به منطقه اعزام شد.
وی خاطرنشان کرد: به علت گسترش منطقه آتشسوزی یک فروند بالگرد دیگر هم به این ظرفیت اضافه نمودیم و درحال حاظر دو فروند بالگرد مجهز به سبد ۴ هزار لیتری اطفای حریق مشغول به عملیات اطفا هوایی حریق در ارتفاعات منطقه گچساران هستند.
وی با بیان که الان بیشتر از ۱۰۰ نفر از نیروهای مردمی، کارکنان محیط زیست و نیروهای منابع طبیعی هم درحال مهار و خاموش کردن آتش در کوه های مشرف به قلات گناوه هستند اظهار داشت: سخت گذر بودن بعضی از این مناطق و پوشش گیاهی انبوه و علفزارهای وسیع در این منطقه، مهار آتش بدون حضور تیم عملیات اطفای حریق هوایی وزارت دفاع را با دشواری های زیادی رو به رو می کرد.
خلبان محمد مهدی نوری آل آقا با اشاره به اینکه علت و وسعت آتشسوزی این منطقه بعد از بررسی های کارشناسی اعلام می شود اظهار داشت: ۵۳۵ هکتار از جنگلها و مراتع مناطق مختلف این شهرستان در مناطق خامی، نارک، آبریگون و کوه پهن طی پنج فقره آتشسوزی طعمه حریق شده است.

وی افزود: بیشترین وسعت آتشسوزی در ارتباط با کوه نارک بوده که به علت ارتفاع بالا، شیب تند و سخت گذر بودن روند اطفای حریق را با کندی روبرو کرد.
خلبان محمد مهدی نوری آل آقا خاطرنشان کرد: بیشتر از ۴۳۵ هزار هکتار عرصه منابع طبیعی در گچساران وجود دارد که از این میزان ۳۲۰ هزار هکتار مرتع و بیشتر از ۱۱۵ هزار هکتار جنگل است.
گفتنی است درختان بلوط، بادام، بنه و کیکم مهم ترین پوشش گیاهی جنگل های این شهرستان است.
منبع:

1400/07/20
11:02:53
5.0 / 5
922
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
X

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۳
آبیاری
persianwet.ir - مالکیت معنوی سایت آبیاری متعلق به مالکین آن می باشد