نایب رییس كمیسیون كشاورزی مجلس:

احیای جهاد سازندگی فضای تولیدی و زیرساختی روستاها را ارتقا می دهد

احیای جهاد سازندگی فضای تولیدی و زیرساختی روستاها را ارتقا می دهد

نایب رئیس کمیسیون کشاورزی مجلس شورای اسلامی، فلسفه احیای ماموریتهای جهاد سازندگی را ارتقای زیرساخت ها و فضای تولید در روستاهای کشور دانست و گفت:  کاهش سهم تولید در روستاها می تواند تبعات اجتماعی زیادی چون مهاجرت به حاشیه شهرها و افزایش نرخ بیکاری داشته باشد.


محمد جواد عسکری روز پنجشنبه در گفت و گو با خبرنگار سیاسی ایرنا درباره دستور رئیس جمهوری برای احیای ماموریت های جهاد سازندگی جهت آبادانی روستاها و مناطق محروم کشور، اظهار داشت: در ابتدای شکل گیری انقلاب اسلامی، مردم ساکن در روستاهای کشور ۵۵ درصد جمعیت کشور را شامل می شدند اما حالا نرخ جمعیت روستایی کشور به ۲۵ درصد کم شده است.
نایب رئیس کمیسیون کشاورزی، آب، منابع طبیعی و محیط زیست مجلس یازدهم با هشدار نسبت به فعال نشدن موضوع تولید در روستاهای کشور، اظهار داشت: کاهش سهم تولید در روستاها می تواند تبعات اجتماعی زیادی چون مهاجرت به حاشیه شهرها و افزایش نرخ بیکاری را به همراه داشته باشد.
عسکری با پیش بینی کاهش جمعیت روستایی کشور به ۱۵ درصد در صورت تداوم این وضعیت، اظهار داشت: برای مهاجرت معکوس (از شهر به روستا) باید عمران و توسعه را به روستاها ببریم که با اقدامات بسیج هم اکنون در بعضی نقاط این اتفاق افتاده است.
وی، تاکید رئیس جمهوری برای احیای جهاد سازندگی را اقدامی بسیار ارزشمندی قلمداد کرد و اظهار داشت: نباید شتابزده اقدام نماییم، ابتدا باید زیرساخت ها و سازوکارها مهیا شود و با تدوین یک برنامه صحیح و حساب شده زمینه برگزاری نهاد انقلابی جهاد سازندگی را فراهم نماییم.
نماینده مردم داراب و زرین دشت (استان فارس) در مجلس شورای اسلامی، موضوع امنیت غذایی را یکی از موضوعات بسیار مهم کشور عنوان نمود و تصریح کرد: وقتی موضوع امنیت غذایی در اولویت قرار گیرد و محصولات کشاورزی به شکل تضمینی خریداری شود و نهاده ها بموقع در اختیار تولیدکنندگان قرار گیرد حتما شاهد اتفاقات خوبی در جامعه روستایی خواهیم بود.
عسکری، فلسفه ایجاد جهاد سازندگی را احیای فضای تولید، ایجاد زیرساخت ها، خرید تضمینی و قراردادن بموقع نهاده های کشاورزی در اختیار تولیدکنندگان دانست و افزود: نگاه و رویکرد ما این است که همه امورات مربوط به حوزه روستا شامل کشاورزی، باغبانی، زراعت، مسکن، بهسازی، آب، برق و گاز و مخابرات به تناسب نیازها و ظرفیت ها، عملیات و اجرائی شده و در عین حال دستگاه های متولی هم یکی باشند.
به گزارش آبیاری به نقل از خبرگزاری ایرنا، آیت الله سید ابراهیم رییسی نهم مهر در دیدار نخبگان، علما، خانواده شهدا و ایثارگران و تعدادی از اقشار مختلف مردم کهگیلویه و بویراحمد گفته بود که دولت سیزدهم در امتداد ایجاد سازوکاری مناسب برای تحول در روستاها، به زودی جهاد سازندگی را با محوریت سامان دادن به انگیزه ها و عزم و اراده جهادی جوانان مخلص و کارآمد کشور احیا خواهدنمود.
متعاقب این سخنان، رئیس جمهوری سیزدهم مهر به معاون اول خود ماموریت داد در قالب کارگروهی با حضور پیشکسوتان جهاد سازندگی و محرومیت زدایی در کشور و بسیج سازندگی سازوکار و ساختارهای احیای ماموریت های جهاد سازندگی با محوریت مردم در مدت ۲۰ روز بررسی و تدوین کند.


1400/07/23
10:29:12
5.0 / 5
952
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۳
آبیاری
persianwet.ir - مالکیت معنوی سایت آبیاری متعلق به مالکین آن می باشد