اقدام تازه برای رفع موانع نهضت گلخانه ای خراسان جنوبی

اقدام تازه برای رفع موانع نهضت گلخانه ای خراسان جنوبی

به گزارش آبیاری طرح نهضت گلخانه ای خراسان جنوبی که مورد تایید رئیس جمهوری در مسافرت به این استان قرار گرفت، برای تکمیل نیازمند تسهیل و رفع موانع است که با تعیین اعتبار و تسهیلات مورد نیاز و پیگیری به منظور تأمین آب وارد مرحله جدید شده است.


به گزارش آبیاری به نقل از خبرگزاری ایرنا تداوم خشکسالی و کمبود منابع آبی در خراسان جنوبی لزوم ترویج و توسعه کشت های گلخانه ای را در این استان بیشتر از گذشته آشکار کرده بگونه ای که تسریع در اجرا و تکمیل طرح نهضت گلخانه ای در سومین سفر استانی رئیس جمهوری که نوزدهم شهریور سال جاری به خراسان جنوبی انجام شد، مورد تاکید قرار گرفت.
آیت الله سید ابراهیم رییسی در نشست شورای اداری استان که در انتها این سفر یک روزه برگزار شد با تکیه بر این که توسعه نهضت گلخانه ای در خراسان جنوبی کار بسیار ارزشمندی است اظهار داشت: کار گلخانه با استفاده از ظرفیت فارغ التحصیلان کشاورزی، اقدام بسیار ارزشمندی است.
رییس جمهوری اضافه کرد: باید اعتبار و تسهیلات این گلخانه ها با عنایت به صرفه آبی و اقتصادی آن در نظر گرفته شود و اختصاص پیدا کند.
وی ضمن اشاره به محصولات استراتژیک خراسان جنوبی همچون زرشک، عناب و زعفران اظهار داشت: فرآوری این محصولات هم ارزش افزوده بالایی دارد و کارهایی در استان انجام شده اما ناقص است و این فرایند باید تکمیل شود.
نهضت گلخانه ای برپایه تفاهمنامه ای که سال ۱۳۹۸ بین استانداری خراسان جنوبی و شرکت شهرک های کشاورزی ایران در خصوص راه اندازی هزار هکتار کشت گلخانه ای در این استان به امضا رسید، کلید خورد.
این تفاهمنامه با مبلغ سرمایه گذاری ۱۹۰ میلیارد تومان و پیشبینی ۱۲ هزار فرصت شغلی در سه حوزه گلخانه ای، شیلات و دامی با هدف بسط، توسعه و ایجاد اشتغال پایدار با فراهم کردن زیرساخت های شهرک های کشاورزی و مجتمع ها در دستور کار قرار گرفت و برپایه این تفاهمنامه منعقده، استان خراسان جنوبی برای اجرای هزار هکتار گلخانه در مدت سه سال اعلام آمادگی کرد.
طرح نهضت گلخانه که ۷۵۰ هکتار آن در ارتباط با سطح گلخانه ای بود، عملیاتی شد تا از این طریق و با مصرف آب کمتر، جهش ۲۵ برابری در تولیدات و جهش ۱۰ برابری در سطح گلخانه های استان رقم بخورد.
همچنین پیشبینی شد با تکمیل این طرح ها بیشتر از ۲۸۰ هزار تن محصول به ظرفیت تولیدات گلخانه ای استان افزوده و خیلی از آنها صادر شود.
اما طرح نهضت گلخانه ای خراسان جنوبی پس از گذشت ۲ سال از زمان اجرای آن، حالا با کمبود اعتبار روبرو شده و متقاضیان و سرمایه گذاران که از تأمین اعتبار و تسهیلات بانکی بعنوان پاشنه آشیل توسعه کشت گلخانه ای در این استان یاد می کنند در حصار تأمین برخی زیرساخت ها بخصوص دریافت تسهیلات بانکی گرفتار مانده و منتظر ابلاغ اعتبارات ملی هستند.
استاندار خراسان جنوبی بتازگی با تشریح آخرین روند پیگیری و اجرای مصوبات سفر رئیس جمهوری به استان اظهار داشت: در جهت توسعه کشاورزی صنعتی، طرح نهضت گلخانه ای درحال اجراست و ۳۰۰ هکتار گلخانه در استان بوجود آمده است.
حمید ملانوری عنوان کرد: ایجاد زیرساخت های ۷۰۰ هکتار دیگر با ۵۰ درصد پیشرفت فیزیکی در دستور کار است که مقرر شد با حمایت دولت تسریع شود.
درخواست اعتبار و تأمین آب برای تکمیل زیرساخت ها
مدیر شعبه شرکت شهرک های کشاورزی خراسان جنوبی درباره اقدامات انجام شده بعد از سفر رئیس جمهوری اظهار داشت: پس از این سفر و تاکید رئیس جمهوری بر ادامه طرح نهضت گلخانه، برای تکمیل زیرساخت های مجتمع ها و رفع یکسری نقصها ۸ هزار و ۷۴۳ میلیارد و ۶۱۴ میلیون ریال اعتبار پیشبینی شد و در چارچوب درخواست به استانداری و سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان ارسال شده است.
مهدی سورگی در گفت و گو با خبرنگار ایرنا یکی از اشکالات مجتمع های گلخانه ای در دست اقدام استان را تأمین آب عنوان نمود و اضافه کرد: اگر آب این مجتمع ها تأمین نشود همه اقدامات بی فایده است بنابراین باید تخصیص آب مورد نیاز شهرک ها در دستور کار ویژه شرکت آب منطقه ای استان قرار گیرد.
وی بیان نمود: باید از محل سایر منابع آبی به نهضت گلخانه ای استان که مورد توجه ویژه دولت سیزدهم هم قرار دارد، کمک گردد.
مدیر شعبه شرکت شهرک های کشاورزی خراسان جنوبی اظهار داشت: هم اکنون استان با کمبود نزولات آسمانی و کمبود شدید منابع آبی مواجه می باشد که ضرورت تسریع در توسعه کشت گلخانه ای را دوچندان می کند بنابراین حالا که ظرفیت آبی در مجتمع های جدید گلخانه ای وجود دارد شرکت آب منطقه ای باید آب مورد نیاز را تخصیص دهد.
وی یکی دیگر از مشکلات نهضت گلخانه ای استان را تسهیلات مورد نیاز ذکر کرد و اظهار داشت: دولت زیرساخت های لازم را عملیاتی می کند و اگر تسهیلات هم با نرخ پایین تر در اختیار سرمایه گذار قرار گیرد، انگیزه سرمایه گذاران هم بیشتر می شود.
سورگی اضافه کرد: بازار محصولات گلخانه ای از دیگر مسائل است، البته وقتی تولید قابل توجهی داشته باشیم باید برای صادرات و ارسال به سایر استان ها هم برنامه ریزی شود؛ موضوعی که ذهن سرمایه گذاران را به خود مشغول کرده است و از حالا باید برای آن برنامه ریزی صحیح صورت گیرد.
وی درباره اسناد مجتمع های گلخانه ای اظهار داشت: از هشت شهرک گلخانه ای که واگذار شده، هفت مورد سند آن ثبت شده است و متقاضی می تواند سند ملک را بعنوان وثیقه و سازه را بعنوان ضمانت نزد بانک تحویل دهد.
مدیر شعبه شرکت شهرک های کشاورزی خراسان جنوبی افزود: این مورد برای آن دسته از متقاضیانی که داخل شهرک ها اقدام نمایند تا حدودی موثر است اما برای بخش خصوصی یا افرادی که خودشان ملک دارند شاید زمین ارزش چندانی نداشته و به لحاظ ارزیابی نتواند سرمایه گذار را پوشش دهد.
وی اظهار داشت: با عنایت به کمبود اعتبارات ملی، احتمال دارد قسمتی از شهرک های کشاورزی فقط در فاز مطالعاتی باقی بماند و وارد فاز اجرایی نشود.
سورگی درمورد اقدامات انجام شده در اجرای این طرح تابحال اظهار داشت: تا امروز تمامی اراضی شناسایی شده تثبیت و در همه آنها فاز یک انجام مطالعات به پایان رسیده است.
وی اضافه کرد: عملیات اجرایی زیرساخت های پنج شهرک گلخانه ای ماژان خوسف، نهبندان، سربیشه، حاجی آباد زیرکوه و آیسک سرایان انجام شده است.
مدیر شعبه شرکت شهرک های کشاورزی خراسان جنوبی بیان نمود: همین پروژه هایی که سال قبل تصویب شده درحال پیگیری است و عملا اقدام جدیدی به پروژه های قبلی اضافه نشده است.
وی اظهار داشت: هرچند سال مالی دولت تا آخر شهریور ماه تمدید گردید اما سال جاری تفاهمنامه ها برای ما قطعی نشده بنابراین در اعتبارات سالجاری هنوز قراردادی منعقد نشده است.
امیدواری گلخانه داران به رفع موانع
یکی از گلخانه داران خراسان جنوبی هم تایید و تاکید رئیس جمهوری در خصوص تسریع در اجرای طرح نهضت گلخانه را مایه امیدواری دانست و اظهار داشت: رئیس جمهوری در مسافرت به استان تصریح کرد که گلخانه ها مورد توجه ویژه قرار بگیرد که امیدواریم با پیگیری مسئولان استان این دستور عملی شود.
محسن پویان اضافه کرد: یکی از مهم ترین مشکلاتی که تولیدکنندگان و متقاضیان گلخانه را اذیت می کند دریافت تسهیلات و وثایق بانکی است و اگر سازه های گلخانه بعنوان وثیقه مورد پذیرش قرار گیرد مشکل بزرگی از ما حل می شود.
وی با اشاره به اینکه تسهیلات و اعتبار برای گلخانه در استان وجود ندارد عنوان کرد: همچنان در برزخ مانده ایم و هرچه بیشتر معطل می شویم قیمت و هزینه ها روز به روز در حال افزایش می باشد.
این گلخانه دار اظهار داشت: حالا یک واحد گلخانه ۲ هزار و ۵۰۰ متری گوجه فرنگی داریم که برای توسعه آن اقدام نموده ایم اما ۲ سال قبل هزینه راه اندازی واحدی به همین متراژ ۳۰۰ میلیون تومان بود که حالا باید ۲ تا سه میلیارد تومان هزینه شود در حالیکه درآمد ثابت بوده و قیمت محصولات هم تغییر چندانی نکرده است.
وی اضافه کرد: محصولات گلخانه ای به صورتی است که ۶ ماه از سال باید مشغول مراحل کاشت و داشت باشیم و ۶ ماه دیگر محصول را برداشت نماییم بنابراین در نیمی از سال که سود نداریم هم باید هزینه کارگر و سایر هزینه ها را بپردازیم پس درخواست داریم توجه بیشتری به گلخانه داران یا متقاضیان لحاظ شود.
پویان اظهار داشت: حالا که مبلغ وام بالای میلیارد می رسد درمورد تأمین وثیقه مشکل داریم ازاین رو بزرگترین لطف به صنعت گلخانه استان رفع مشکلات وثایق است.
وی اضافه کرد: گفته شده اگر گلخانه ای سند داشته باشد بعنوان وثیقه پذیرفته می شود این در شرایطی است که اسناد گلخانه ها در اختیار شرکت شهرک های کشاورزی یا امور اراضی جهاد کشاورزی قرار دارد و شاید بخش خیلی کمی از وثیقه را شامل شود.
خواسته اصلی استان؛ تأمین تسهیلات کشاورزی
مجری طرح توسعه گلخانه ای سازمان جهاد کشاورزی خراسان جنوبی هم اظهار داشت: یکی از خواسته های اصلی جهاد کشاورزی استان در مسافرت رئیس جمهوری به خراسان جنوبی، تأمین تسهیلات بخش کشاورزی بود.
غلامرضا دُره کی اضافه کرد: برای هر کدام از مصوبات سفر رئیس جمهوری به استان یک طرح پنج ساله با برش شهرستانی و برآورد اعتبار مورد نیاز برای مجتمع های گلخانه ای تنظیم شده و در اختیار مسئولان قرار گرفته است.
وی با اشاره به اینکه ظرفیت برای توسعه گلخانه ها در داخل مجتمع ها و بخش خصوصی در استان وجود دارد اظهار داشت: برای طرح نهضت گلخانه ای ۲۰ هزار میلیون ریال تسهیلات درخواست داده ایم.
مجری طرح توسعه گلخانه ای سازمان جهاد کشاورزی خراسان جنوبی پاشنه آشیل نهضت گلخانه ای در این استان را تأمین تسهیلات دانست و اظهار داشت: با وجود شناور بودن تسهیلات گلخانه ای در کشور، یکی از اشکالات بانک این است که هر وقت تسهیلات اختصاص یافت متقاضی را برای تکمیل پرونده فراخوان می دهد اما تا پرونده تکمیل شود تسهیلات هم به پایان رسیده و متقاضی کماکان باید منتظر بماند.
وی با اشاره به اینکه تسهیلات کم اما بهره آن بالا است اضافه کرد: انتظار داریم بانک سختگیری ها را کنار بگذارد و پیش از اعلان تسهیلات اجازه دهد متقاضیان پرونده خویش را تکمیل کنند تا بمحض تخصیص اعتبار بتوان پرونده ها را به جریان انداخت.
دره کی با اشاره به اینکه باید به سمت واقع نگری تغییر نگرش بدهیم اظهار داشت: متقاضیان بخش خصوصی از منابع آب موجود خودشان استفاده می نمایند بنابراین تنها درخواست آنها تخصیص و پرداخت تسهیلات کم بهره است.
وی عنوان کرد: در مجموع از آغاز اجرای این طرح تابحال ۱۵۰ میلیارد تومان تسهیلات در استان خراسان جنوبی پرداخت شده است.
مجری طرح توسعه گلخانه ای سازمان جهاد کشاورزی خراسان جنوبی اضافه کرد: ۲۴۰ نفر متقاضی راه اندازی گلخانه از ۲ سال قبل در سامانه ثبت نام کرده اند و منتظر دریافت تسهیلات هستند، از آبان سال قبل هم به علت کمبود اعتبار سامانه مذکور بسته شده و متقاضیان قادر به ثبت نام نیستند.
به گفته وی تابحال هیچ واحدی تحویل متقاضی نشده است.
اعتبارات بانکی استان افزایش یابد
معاون اعتباری بانک کشاورزی خراسان جنوبی هم اظهار داشت: هزینه اجرای طرح ها به شدت افزایش پیدا کرده است و اگر طرحی با کمتر از یک میلیارد تومان در ۲ سال قبل راه اندازی می شد حالا به بیشتر از سه میلیارد تومان رسیده بنابراین باید اعتباراتی که به استان داده می شود به همین میزان افزایش یابد.
جواد غنچه اضافه کرد: اگر متقاضی اعلام نموده که از سال قبل پرونده در جریان است و تسهیلات پرداخت نشده شاید مشکل در تکمیل نشدن مدارک و مستندات بوده است.
وی بیان نمود: بانک سازه های گلخانه ای را مشروط به این که محل اجرا دارای سند باشد بعنوان وثایق قبول می کند.
معاون اعتباری بانک کشاورزی خراسان جنوبی با اشاره به اینکه سال قبل سال خوبی برای پرداخت تسهیلات به متقاضیان گلخانه بود اظهار داشت: در تشکیل پرونده چند شاخص مهم می باشد همچون این که متقاضی بتواند مستندات را سریع و بموقع تحویل دهد، دوم این که توانایی مالی و اهلیت داشته باشد چون ۸۰ درصد تسهیلات و ۲۰ درصد در ارتباط با توانایی مالی متقاضی است که در این صورت می تواند منجر به بهره وری شود.
وی اضافه کرد: از آغاز سال جاری تابحال ۱۹ طرح گلخانه ای به مبلغ ۱۷۸ میلیاردریال و مساحت ۵.۵ هکتار به بانک معرفی شده و تسهیلات درحال پرداخت است.
غنچه اظهار داشت: همینطور سال قبل ۴۰ طرح گلخانه ای به مبلغ هزار و هشت میلیاردریال با سطح ۱۴.۶ هکتار به بانک معرفی شده که این پرونده ها در جریان است.
وی با اشاره به اینکه منابع داخلی بانکها ۱۸ درصد است عنوان کرد: به جهت اینکه مشتریان بتوانند از تسهیلات استفاده کنند از اعتبارات ابلاغی استفاده می نماییم و هر سال قراردادهای بین بانک ملی و صندوق توسعه ملی منعقد شده و منابع مالی به استان ها تخصیص پیدا می کند که گاهی پرداخت تسهیلات به متقاضیان زمان بر می شود بنابراین این مورد استانی نیست بلکه کشوری است.
معاون اعتباری بانک کشاورزی خراسان جنوبی اظهار داشت: اعتباراتی که سال قبل و سال جاری به گلخانه داران پرداخت شده با نرخ ۱۲.۵ درصد است که متقاضیان درخواست کاهش این نرخ را دارند اما در استان قابلیت اجرا ندارد و احتیاج به پیگیری از مرکز دارد چون ما فقط پرداخت کننده تسهیلات هستیم.
وی اضافه کرد: با همین نرخ هم در سطح کشور متقاضیان گلخانه زیادی وجود دارد اما با کسری اعتبار مواجه ایم بنابراین با وضعیت تورم کنونی همین میزان هم قابل قبول است به شرطی که تسهیلات باشد.
غنچه اظهار داشت: اعتبارات در سطح کشور شناور است بنابراین وقتی پرونده متقاضی تکمیل شود به مرکز ارسال و اعتبار دریافت می نماییم، درخواست ورودی اولیه پرونده به بانک زیاد است اما در مرحله اقدام عملی خیلی ها انصراف می دهند.
شواهد حاکی می باشد که ادامه روند و تکمیل طرح نهضت گلخانه ای خراسان جنوبی نیازمند کمک همه جانبه مسئولان استانی و کشوری به یژه شرکت آب منطقه ای استان برای تأمین آب، استانداری و سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان برای تأمین اعتبارات و بانکها برای تأمین تسهیلات است.
استان مرزی خراسان جنوبی بیشتر از ۲۰ سال است که با خشکسالی دست و پنجه نرم می کند، منابع آبی به شدت افت پیدا کرده و کاهش بارندگی ها در سال آبی گذشته هم طی ۵۰ سال گذشته بی سابقه بوده است.
این در حالی است که بیشتر از ۹۰ درصد منابع آبی استان خراسان جنوبی به صورت سنتی و غرقابی همچنان در بخش کشاورزی مصرف می شود و در چنین شرایطی توسعه کشت های گلخانه ای علاوه بر کمک به مدیریت منابع آبی استان سبب اشتغالزایی و تولید محصولات صادرات محور می شود.منبع:

1400/07/26
09:20:48
5.0 / 5
932
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
X

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۳
آبیاری
persianwet.ir - مالکیت معنوی سایت آبیاری متعلق به مالکین آن می باشد