حمله شبانه آفت پروانه تک نقطه ای به شالیزارهای مازندران

حمله شبانه آفت پروانه تک نقطه ای به شالیزارهای مازندران

حمله شبانه پروانه تک نقطه ای به شالیزارهای مازندران که زیر کشت دوم برنج قرار دارند، خسارت سنگینی به کشاورزان شالیکار وارد کرده است.


به گزارش آبیاری به نقل از خبرگزاری ایرنا، برداشت محصول کشت دوم برنج از سطح ۹۰ هزار هکتار از شالیزارهای مازندران از دو هفته پیش آغاز شد. کشاورزان می گویند که پروانه تک نقطه ای موسوم به « خوشه زن » میزان تولید شلتوک در برخی از مزارع را بین ۵۰ تا ۷۰ درصدی کاهش داده است.
بررسی میدانی خبرنگار ایرنا از وضعیت شالیزارهای زیر کشت دوم در بخش لاله آباد شهرستان بابل هم نشان میدهد که این آفت سبب ریزش بخش زیادی از خوشه های شالی شده و شالیکاران را غافلگیر کرده است.
یکی از شالیکاران این منطقه به خبرنگار ما اظهار داشت: حمله پروانه خوشه زن طی دو دهه اخیر سابقه نداشته است و بنا بر این هم شالیکاران غافلگیر شده اند.
ابراهیم حسینی توضیح داد: باتوجه به اینکه پروانه های تک نقطه ای در روز قابل مشاهده نیستند و فقط شبانه فعالیت دارند، کشاورزان متوجه آفت نشدند و الان که فصل برداشت رسیده با کاهش محصول مواجه گشته اند.
وی با اظهار اینکه پروانه خوشه زن تنها در یک شب فعالیت قادر می باشد خوشه های رسیده برنج را از بین ببرد، اظهار داشت: کشاورزانی که هنوز زمان برداشت محصولشان فرانرسیده نیز متوجه شده اند بخش زیادی از محصول را به خاطر این آفت از دست داده اند و گرفتار خسارت سنگینی شده اند.
حسینی که بگفته خودش ۱۰ روز مانده به زمان برداشت محصول از مزرعه اش متوجه حمله این آفت شده بود، اضافه کرد: امسال برای کشت دوم هزینه سنگینی کردم چون فقط دو مرحله سمپاشی انجام دادم و الان متوجه شدم که حتی نمی توانم هزینه کشت را جبران کنم.
وی توضیح داد: از آن جایی که بروز این آفت طی دو دهه اخیر سابقه نداشته، خیلی از کشاورزان مانند خودم نسبت به چگونگی مبارزه با آن هیچگونه اطلاعی نداشتیم و به همین خاطر زمانی که متوجه حمله آفت شدیم، سمپاشی مقابل آنرا در طول روز انجام دادیم که اصلا فایده ای نداشت چون پروانه تک نقطه ای برخلاف آفات دیگری مانند کرم ساقه خوار فعالیت شبانه دارد و بعد از غروب آفتاب و شب هنگام از زیر خاک بیرون می آید و به خوشه های شالی حمله می کند و اگر مقرر است سمپاشی هم صورت گیرد در همان زمان باید باشد تا موثر واقع شود.
این کشاورز برنجکار اظهار داشت: انتظار داشتم که از یک هکتار شالیزار زیر کشت دوم حدود سه تن شالی برداشت، کنم اما کمتر از یک تن شالی گرفتم که مطمئنا در تبدیل به برنج سفید با کاهش بیشتری مواجه می شوم چونکه بیشتر دانه های شالی پوک یا شکسته شده است.

بروز آفت بعد از ۲۵ سال
مدیر حفظ نباتات سازمان جهاد کشاورزی مازندران هم با تایید طغیان آفت پروانه تک نقطه ای در شالیزارهای زیر کشت دوم برخی مناطق استان و از بین بردن خوشه های رسیده، اظهار داشت: متاسفانه عدم آگاهی شالیکاران در مقابله به موقع به ویژه اینکه باید سمپاشی ها در شب انجام می شد، سبب شد تا محصول رسیده شالیزارها از بین برود.
عبدالرحمان زاغی در مورد چگونگی فعالیت این حشره به خبرنگار ایرنا توضیح داد: هجوم این آفت که در میان شالیکاران به خوشه زن مشهور است طی ۲۵سال اخیر بی سابقه بوده است و از آن جایی که لارو آفت پروانه تک نقطه ای فقط در شب فعالیت می کند، کشاورزان به هیچ عنوان این آفت را در روز مشاهده نمی کنند، یعنی بیشتر کشاورزان تا آن زمان که بصورت عملی مبادرت به برداشت محصول نکنند، اصلا متوجه از میان رفتن دانه خوشه رسیده نمی شوند.
وی با اشاره به اینکه این آفت در وضعیت کم آبی، خشکسالی و هوای گرم رشد و طغیان می کند، بیان داشت: به سبب کم بارشی که طی مرداد و شهریور در مازندران داشتیم، این آفت در زیر خاک به شدت رشد کرد و تکثیر شد و در زمانی که شالی به مرحله برداشت رسید، شبانه به خوشه های رسیده شالی حمله کرد و خسارت سنگینی ایجاد کرد.
زاغی اظهار داشت: برخی از کشاورزانی که سریع متوجه خسارت این آفت شدند و سمپاشی ها را شبانه انجام دادند، توانسته اند بصورت کامل جلوی خسارت را بگیرند، ولی کشاورزانی که به موقع اقدام نکردند و یا روزانه سمپاشی کردند تا ۷۰ درصد از میزان برداشت محصولشان کم شد ضمن اینکه همین میزان را هم که برداشت کردند در زمان تبدیل به برنج سفید باردیگر متحمل خسارت می شوند به شکلی که می توان گفت این دسته از کشاورزان تا ۹۰ درصد محصولشان را از دست می دهند.
کشت دوم برنج در مازندران طی دو دهه اخیر رواج یافت و در سالهای اخیر به اوج رسید. کشت دوم بعد از برداشت محصول کشت اول به دو روش نشای باردیگر و پرورش ساقه یا دونوچ انجام می شود.
شالیکاران مازندران امسال طبق اعلام جهاد کشاورزی در کشت اول از سطح ۲۱۵ هزار هکتار یک میلیون و ۳۰۰ هزار تن شلتوک برداشت کردند و همزمان بعد از برداشت کشت اول در۲۱ مرداد امسال، کشت دوم را به هر دو روش در سطح ۹۰ هزار هکتار شروع کردند.


1400/07/26
23:27:05
5.0 / 5
894
تگها: آب , كشاورزی , هوا
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
X

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۳
آبیاری
persianwet.ir - مالکیت معنوی سایت آبیاری متعلق به مالکین آن می باشد