سالانه 5 هزار شتر از نهبندان به سایر مناطق ارسال می شود

سالانه 5 هزار شتر از نهبندان به سایر مناطق ارسال می شود

به گزارش آبیاری مدیر جهاد کشاورزی نهبندان اظهار داشت: این شهرستان اولین پرورش دهنده شتر در خراسان جنوبی و یکی از قطب های پرورش شتر در کشور است که سالانه حدود پنج هزار نفر شتر به سایر مناطق کشور ارسال می شود.


علیرضا حیدرپور روز جمعه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا نبود کشتارگاه و کارخانه فرآوری شیر را از مشکلات شترداران این شهرستان مرزی ذکر کرد و اظهار داشت: هم اکنون کشتارگاه صنعتی شتر در این شهرستان نداریم و در صورت راه اندازی علاوه بر کشتار مناسب می توانیم گوشت شتر را بصورت بسته بندی به سایر نقاط کشور ارسال نماییم.
وی اضافه کرد: نبود کارخانه فرآوری شیر شتر و دور بودن نهبندان از کارخانه های فرآوری شیر سایر استانها هم از مشکلات دامداران منطقه است که در صورت رفع آنها علاوه بر سهولت کار موجب درآمدزایی و اشتغالزایی می شود.
مدیر جهاد کشاورزی نهبندان به در دست اجرا بودن طرح هاب (مرکز منطقه ای) شتر در این شهرستان با مشارکت ستاد اجرائی فرمان حضرت امام (ره) اشاره نمود و اظهار داشت: ایستگاه پایش و قرنطینه دام در روستای مرزی حیدرآباد ۹۵ درصد پیشرفت فیزیکی دارد.
وی بیان کرد: کشتارگاه تیپ چهار (کوچک صنعتی) با پیشرفت فیزیکی ۷۰ درصد درحال راه اندازی است و میدان عرضه دام نیز با پیشرفت ۱۰۰ درصد فعال گردیده است که تکمیل این زیرساخت ها و زنجیره پرورش شتر می تواند کمک شایانی به افزایش جمعیت شتر، ایجاد اشتعال و رونق اقتصادی منطقه کند.
حیدرپور اضافه کرد: با اجرای طرح هاب شتر و ارائه تسهیلات بنیاد برکت به طرح های پرورش شتر حدود ۶.۷ درصد یعنی هزار نفر به جمعیت شتر شهرستان نهبندان افزوده شده است.
وی اظهار داشت: این شهرستان با داشتن بیش از ۱۵ هزار نفر شتر، بیش از ۳۰ درصد جمعیت شتر خراسان جنوبی و ۱۰ درصد جمعیت شتر کشور را پرورش می دهد و شترداری از شغل ‎های قدیمی و اجدادی در نهبندان است که حدود سه هزار خانوار دراین زمینه فعالیت دارند.
مدیر جهاد کشاورزی شهرستان نهبندان اضافه کرد: انواع محصولات شامل شیر، الیاف و گوشت از شتر تولید می شود و محصولات تولیدی مختلف از شتر امسال حدود پنج درصد نسبت به سال قبل رشد داشته است.
وی اظهار داشت: واگذاری یک مجتمع شترداری به ظرفیت پنج هزار نفر در قالب واحدهای ۲۵ و ۵۰ نفری، تخصیص نهاده های یارانه ای، برگزاری کلاس های آموزشی و پیگیری افزایش ظرفیت مجتمع شترداری از پنج هزار نفر به ۱۰ هزار نفر باتوجه به درخواست شترداران از حمایت های جهاد کشاورزی شهرستان از شترداران است.
حیدرپور افزود: هم اکنون با اهمیت ترین مشکل شترداران، خشکسالی و کمبود نهاده ها است و در این شرایط خشکسالی مانند سایر دامداران استان، شترداران هم گرفتار مشکلاتی در تامین علوفه دام خود شده اند.
وی با اشاره به پرورش شتر با تداوم خشکسالی و کاهش بارش ها در خیلی از مناطق خراسان جنوبی اظهار داشت: خیلی از دام ها مانند گاو و گوسفند برای مفید و اقتصادی بودن نیاز به مراتع خوب و آب کافی دارند اما شتر بدون این خاصیت ها می تواند اقتصادی باشد.
مدیر جهاد کشاورزی نهبندان اضافه کرد: باتوجه به سهم بالای گوشت قرمز وارداتی از بازار ایران همین طور اهمیت خودکفایی در تولید گوشت قرمز، استفاده از ظرفیت نواحی بیابانی و نیمه بیابانی در جهت توسعه پرورش شتر لازم است.
وی با اعلان اینکه یکی دیگر از مزیت های پرورش شتر در این منطقه همجواری با استانهای شترخیز کشور همچون سیستان و بلوچستان و کرمان است اظهار داشت: همجواری با کشور افغانستان و وجود بازارچه مرزی دوکوهانه نهبندان نیز زمینه خوبی برای واردات شتر و پرورش آنست.
اجرای طرح ایجاد مرکز منطقه ای پرورش شتر (هاب) سال قبل با هدف افزایش ارزش افزوده و اشتغالزایی در قالب انعقاد تفاهم نامه ای بین استانداری خراسان جنوبی و ستاد اجرائی فرمان حضرت امام (ره) در استان شروع شد و یکی از مناطق هدف اجرای این طرح شهرستان نهبندان است.
خراسان جنوبی دومین استان دارای جمعیت شتر (۳۰ هزار نفر) است که بر طبق آخرین آمار سالانه یک هزار و ۲۰۰ تن گوشت و یک هزار و ۵۰۰ تن شیر خام شتر در این استان تولید می شود.
در حال حاضر ۹۵ درصد وسعت خراسان جنوبی را عرصه های بیابانی تشکیل می دهد پس وضعیت بیابانی و مرتعی استان قابلیت افزایش جمعیت شتر را دارد.
مرکز شهرستان نهبندان در ۲۰۰ کیلومتری جنوب بیرجند است و در مرز مشترک ایران و افغانستان قرار دارد.


منبع:

1400/07/30
23:50:43
5.0 / 5
808
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۴
آبیاری
persianwet.ir - مالکیت معنوی سایت آبیاری متعلق به مالکین آن می باشد