یك مسئول جهادكشاورزی استان:

75 درصد اراضی کشاورزی تهران به سیستم های نوین آبیاری مجهز شد

75 درصد اراضی کشاورزی تهران به سیستم های نوین آبیاری مجهز شد

به گزارش آبیاری مدیر آب وخاک و امور فنی مهندسی جهاد کشاورزی استان تهران اظهار داشت: 75 درصد از اراضی کشاورزی استان که قابلیت اجرای آبیاری نوین را داشتند، به این سیستم ها مجهز شده اند.


امین روشنی روز جمعه در گفت و گو با ایرنا توضیح داد: حدود یک میلیارد و ۲۰۰ مترمکعب آب، سالانه در بخش کشاورزی مصرف می شود که باتوجه به شرایط حاکم نیاز به مدیریت و صرفه جویی دارد.
وی افزود: بدین جهت جهاد کشاورزی استان تهران یک سری برنامه ریزی ها و اقدامات برای بحث سازگاری باکم آبی و صرفه جویی در دستور کار قرار داده که همچون آن می توان به اجرای روش های نوین آبیاری، توسعه کشت های گلخانه ای، راه اندازی کانال های آبیاری اشاره نمود.
به گفته روشنی، راه حل ها و برنامه های تصویب شده با همکاری و هماهنگی بین جهاد کشاورزی و وزارت نیرو محقق شد و در این راستا تجدید و نوسازی اراضی سنتی و مدرن، انتقال آب با لوله و اصلاح و بهبود روش های سنتی آبیاری در دستور کار قرار گرفت.
وی اجرای عملیات آب و خاک در عرصه تشکل های کشاورزی، معرفی اقلام جدید با نیاز آبی کمتر و توسعه کشت حفاظتی را از دیگر برنامه ها خواند و اظهار داشت: اجرای این برنامه ها موجب حدود ۳۵ میلیون متر مکعب صرفه جویی آب در سال می شود.
راندمان آبیاری در کشاورزی کشور ۴۶ و در تهران ۵۶ درصد است
روشنی راندمان آبیاری در کشور را ۴۶ درصد و راندمان آبیاری استان تهران را ۵۶ درصد اعلام نمود و گفت: در بعضی شهرستان ها مثل دماوند و فیروزکوه راندمان آبی بالای ۶۰ درصد است.
وی هچنین افزایش راندمان آب کشاورزی را از اهداف مهم جهادکشاورزی استان تهران عنوان نمود.
مدیر آب و خاک و امور فنی مهندسی جهاد کشاورزی استان تهران میزان راندمان آب در کشور را حدود ۱.۵ کیلوگرم تولید به ازای هر متر مکعب آب مصرفی دانست و اظهار داشت: این در حالیست که در تهران میزان راندمان ۲.۵ کیلوگرم تولید به ازای هر متر مکعب آب مصرفی است.
روشنی در بخش دیگری از این گفت و گو به بحث مقابله با خشکسالی اشاره نمود و توضیح داد: استفاده از آب های جایگزین مثل استفاده از پساب تصفیه خانه ها، مرمت و احیا قنوات و پوشش انهار را در دستور کار داریم.
وی تصریح کرد: هم اکنون حدود هزار و ۶۹۱ کیلومتر انتقال آب با لوله و هزار و ۲۵۱ کیلومتر راه اندازی کانال در اراضی استان انجام شده است.
مدیر آب و خاک و امور فنی مهندسی جهاد کشاورزی استان تهران همین طور به حدود ۵۱۵ کیلومتر قنات احیا شده در سطح اراضی کشاورزی اشاره و افزود: حدود ۸۵ تا ۹۰ درصد اراضی بصورت مکانیزه تحت انجام عملیات آب و خاک قرار گرفته است.


منبع:

1400/08/01
10:10:57
5.0 / 5
917
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۳
آبیاری
persianwet.ir - مالکیت معنوی سایت آبیاری متعلق به مالکین آن می باشد