رئیس اتحادیه گاوداران:

فاجعه کشتار دام مولد خراسان رضوی اوج گرفته است

فاجعه کشتار دام مولد خراسان رضوی اوج گرفته است

به گزارش آبیاری ایرنا- رئیس اتحادیه گاوداران صنعتی خراسان رضوی ضمن اشاره به تداوم کشتار دامهای مولد بخاطر تنگناهای اقتصادی در صنعت دامپروری، از اوج گرفتن این فاجعه در سطح استان ابراز نگرانی کرد.


فرشید صراف روز سه شنبه در گفتگو با خبرنگار ایرنا اضافه کرد: سال جاری میزان کشتار دام سنگین مولد در خراسان رضوی تا هشت هزار راس در ماه افزوده شد که اوج آن ذبح این تعداد دام مولد ظرف خرداد ماه در کشتارگاه صنعتی مشهد رخ داد.
وی افزود: کمبود نقدینگی، هزینه بالای تولید و گرانی خوراک دام بشکلی ناگزیر دامپروران را به سمت کشتار دام مولد سوق داده است.
رییس اتحادیه گاوداران صنعتی خراسان رضوی به ثبت ۷۰ درصد کشتار دام این استان در کشتارگاه صنعتی مشهد اشاره و بیان نمود: آمار رسمی ثبت شده خرداد ماه سال جاری در این کشتارگاه سندی روشن از وضعیت روند اسفناک کشتار دام مولد در خراسان رضوی است.
وی اظهار داشت: مهر ماه سال ۱۳۹۸ آمار کشتار دام سنگین مولد دو هزار و ۴۰۰ راس و مهر ماه سال گذشته سه هزار و ۵۰۰ راس بود اما مهر ماه سال جاری آمار کشتار به چهار هزارو ۸۰۰ راس یعنی دو برابر دو سال گذشته رسیده که نشانگر عمق فاجعه است.
اهمیت دام مولد
"دام مولد" اصطلاحی تخصصی در صنعت دامپروری به معنای "دام ماده دارای شرایط مناسب برای تولید مثل به منظور آبستنی و زایمان دامهای مرغوب کیفی از لحاظ جنس و وزن گوشت یا شیر" است.
بر این اساس کشتار و حذف دام مولدی که هنوز کارایی دارد "اقدامی غیرقابل جبران و تهدیدی برای تأمین امنیت غذایی کشور با به خطر انداختن ذخیره ژنتیکی دام کشور، بحرانی نمودن بازار گوشت و لبنیات با تضعیف رکن اصلی تولید این بخش یعنی دامهای مولد" و در نهایت ایجاد چالش برای اقتصاد و چرخه تولید ملی به حساب می آید.
روند کشتار دام مولد از سال ۱۳۸۴ همزمان با افزایش چشم گیر قیمت گوشت گوسفند و تشویق دامداران به زیر تیغ بردن بعضی از دامهای مولد شروع شد. اما ادامه این روند تاسفبار ظرف سال های بعدی تابحال دیگر ناشی از افزایش تولید یا بالا رفتن تقاضای بازار نبوده بلکه کمبود خوراک دام و افزایش وحشتناک هزینه های تولید چاره ای جز کشتار دام مولد برای دامپروران باق نگذاشته است.
بر این اساس هم اینک دلیل کشتار دامهای مولد، گرانی و کمبود خوارک برای سیرکردن آنها بعنوان آخرین و تلخ ترین اقدام دامداران زیر فشار اقتصادی می باشد.
روند فزاینده این اقدام مخاطره آمیز که به سمت وقوع یک فاجعه ملی پیش می رود آمارهای نگران کننده ای برجای گذاشته چنانکه از آغاز سال جاری تابحال کشتار دام مولد در خراسان رضوی نسبت به سال گذشته ۳۰۰ درصد بیشتر شده است.
این روند با از بین بردن شغل سه هزار نفر که به صورت مستقیم در صنعت دامپروری فعالیت داشتند و به خطر انداختن اشتغال غیرمستقیم ۲۰ هزار نفر دیگر در خراسان رضوی، وضعیت تولید شیر و پرورش دام را در این استان بابسامان کرده است.
این بحران در صنعت دامپروری نه تنها تا آخر خرداد ماه ۱۴۰۰ افزون بر ۱۵۰ هزار میلیاردریال خسارت بر جای گذاشته بلکه خودکفایی نسبی در تولید شیر و گوشت را که ۴۰ سال پیشینه تلاش سخت باعث آن شده، در شرف نابودی قرار داده است.
فشار اقتصادی بر صنعت دامداری
رییس اتحادیه گاوداران صنعتی خراسان رضوی در ادامه گفتگو با خبرنگار ایرنا اظهارداشت: فشارهای اقتصادی از جهات و جنبه های متعدد بر روی دامداران و تولیدکنندگان این بخش به حدی زیاد شده آنها را مجبور به استقراض و یا خرید کالای مدتدار نموده، اقدامی ناگزیر که فشار مالی را بر آنها مضاعف کرده است.
وی اضافه کرد: همزمان با تداوم پدیده خشکسالی، دامپرورانی که با کمبود و گرانی خوراک دام، گرانی واکسن، دارو و رشد هزینه های کارگری مواجهند گرفتار کمبود نقدینگی شده اند.
صراف افزود: دامداران برای فرار از این مشکلات ناگزیر به کشتار همه دامها حتی دامهای مولد شده اند
اوضاع نابسامان نهاده های دامی
وی همینطور افزایش وحشتناک قیمت نهاده های دامی، کیفیت گاها پایین آن و کمبود نهاده یارانه دار همزمان با تنگناهای ناشی از خشکسالی را از دیگر مشکلات فراروی دامپروران و صنعت دامپروری برشمرد.
رییس اتحادیه گاوداران صنعتی خراسان رضوی در ادامه مصاحبه با خبرنگار ایرنا اظهار داشت: مهر ماه سال ۱۳۹۸ قیمت هر کیلوگرم "جو" بعنوان یکی اقلام مهم نهاده های دامی شش هزار و ۱۱۰ ریال بود که مهر ماه سال گذشته با حدود ۲۷ هزار ریال افزایش به ۳۳ هزار ریال رسید اما این نوسان قیمت نه تنها متوقف نشد بلکه مهر سال جاری هر کیلوگرم جو خوراک دام به قیمت ۴۷ هزار ریال یعنی با پنج برابر افزایش در اختیار دامپرور قرار گرفت.
وی اضافه کرد: "ذرت" بعنوان دیگر نهاده دامی مورد مصرف روزانه در صنعت دامپروری هم اکنون در هر کیلوگرم ۵۱ هزار ریال قیمت دارد که بالاترین نرخ در تاریخ و نشانگر شدت حجم فشار مالی بر تولیدکننده است.
صراف افزود: نرخ نهاده های دامی در تعیین هزینه های دامدار نقشی بسیار موثر دادر چونکه خوراک دام به تنهایی ۷۰ درصد بهای تمام شده تولیدات دامی را تشکیل می دهد.
۳۴۶ هزار راس دام سنگین در خراسان رضوی وجود دارد. ۱۴۶ هزار راس از این تعداد، در دامداریهای سنتی و نیمه صنعتی نگهداری می شوند.

1400/08/19
12:33:11
5.0 / 5
650
تگها: آب , كیفیت
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۳
آبیاری
persianwet.ir - مالکیت معنوی سایت آبیاری متعلق به مالکین آن می باشد