شروع پرداخت بهای خرمای استعمران به نخلداران

شروع پرداخت بهای خرمای استعمران به نخلداران

به گزارش آبیاری معاون فنی و تجاری سازمان مرکزی تعاون روستایی ایران، از شروع پرداخت بهای خرمای استعمران آگاهی داد و اظهار داشت: خرید خرمای تضمینی استعمران از مرز 18 هزارتن گذشته است.


به گزارش سازمان مرکزی تعاون روستایی ایران (پات)، « قاسم عرب» اضافه کرد: دولت خودرا متعهد به پشتیبانی از کشاورزان می داند و در خرید تضمینی خرمای استعمران با مداخله هوشمند و بهنگام، مانع از وارد شدن ضرر و زیان به کشاورزان شد.
معاون فنی و تجاری سازمان مرکزی تعاون روستایی ایران با اشاره به این که هم اکنون با تامین اعتبار صورت گرفته آهنگ پرداخت به نخلداران شروع شده و برمبنای چک فهرست های بارگذاری شده بر روی سامانه، تعداد یک هزار و ۷۴۷ سند کارسازی و پرداخت آن انجام شده است، گفت: سایر پرداخت ها در پروسه آماده سازی و بارگذاری مستندات بر روی سامانه قرار دارند.
وی افزود: خرید تضمینی خرمای استعمران با دستور وزیرجهاد کشاورزی و پیگیری های مدیرعامل و رییس هیات مدیره سازمان مرکزی تعاون روستایی ایران از نخلداران آبادان، ماهشهر، خرمشهر و کارون انجام شده و در دوره اجرای طرح، بیش از ۱۸ هزار تن خرما با درجه کیفیت متفاوت (یک، دو، سه) از نخلداران خریداری شد.
عرب اضافه کرد: با وجود کمبود اعتبارات، کار جهادی در دولت انجام و پرداخت پول نخلداران در استان خوزستان شروع شده است و بزودی با تمامی نخلداران تسویه حساب خواهد شد.
به گزارش آبیاری به نقل از خبرگزاری ایرنا، برآورد تولید خرما جهان سالانه حدود هفت میلیون و ۵۰۰ هزار تن در یک میلیون و ۱۰۰ هزار هکتار نخلستان با متوسط عملکردی ۶ هزار و ۸۳۴ کیلوگرم است که مصر، ایران، عربستان، امارات، پاکستان، الجزایر، عراق، سودان، عمان و لیبی ۱۰ تولیدکننده برتر خرما در جهان به شمار می روند و در این بین مصر بیشترین میزان تولید و الجزایر بیشترین سطح زیر کشت خرما را دارد.
ایران نیز سالانه حدود یک میلیون و ۱۰۰ هزار تن انواع خرما را در سطح ۲۰۳ هزار و ۷۶۳ هکتار نخلستان تولید می کند.
طبق آمارها متوسط سرانه مصرف جهانی خرما بیش از یک کیلوگرم برآورد می شود که البته این شاخص در عربستان ۳۴ کیلوگرم و در ایران بین هفت تا ۱۰ کیلوگرم است.
خرما استعمران عمدتاً در خوزستان و شهرهای جنوبی ایران کاشته می شود. این خرما دارای قند بسیار بالایی است و از شیرین ترین نوع خرماها شمرده می شود. میزان قند آن بالای ۷۵ درصد است.
زمان برداشت خرمای استعمران از اوایل شهریور تا اوایل مهرماه است. این محصول جزء خرماهای عمده صادراتی است.


منبع:

1400/08/20
16:56:55
5.0 / 5
508
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۱
آبیاری
persianwet.ir - مالکیت معنوی سایت آبیاری متعلق به مالکین آن می باشد