آبیاری نوین كشاورزی راهبرد افزایش محصولات و بهینه سازی مصرف آب در سمنان

آبیاری نوین كشاورزی راهبرد افزایش محصولات و بهینه سازی مصرف آب در سمنان

آبیاری: ایرنا- اجرای سامانه نوین آبیاری، باتوجه به سهم ۷۰ تا ۸۰ درصدی بخش كشاورزی از آب تولیدی در استان سمنان، اقدامی موثر در افزایش محصولات و مدیریت مصرف در شرایط كم آبی استان بشمار می رود و باتوجه به شرایط خشكسالی باید توسعه این طرح بیش از پیش مورد توجه قرار بگیرد.


صرفه جویی در مصرف آب، سرعت بالای رویش گیاه، بکارگیری کود همزمان با آبیاری، پیشگیری از رشد بی رویه علف های هرز، صرفه جویی در مصرف انرژی، برداشت راحتتر محصولات و افزایش کمی و کیفی محصولات، بخشی از مزایای به کارگیری روش های آبیاری نوین است و لزوم دارد روش آبیاری نوین جایگزین روش های سنتی آبیاری در استان سمنان شود که در قلب مناطق خشک و نیمه خشک کشور قرار دارد تا حفظ و تقویت محصولات کشاورزی در سال جهش تولید محقق شود.
اجرا و توسعه سامانه های آبیاری نوین یکی از طرح های موثر در افزایش تولید محصولات و بهره وری آب به حساب می آید و به قول کارشناسان اجرای سامانه نوین آبیاری میانگین تولید محصول را ۳۰ درصد و در بعضی موارد تا مرز ۱۰۰ درصد بالا می برد.
برپایه آمار، در زمان حاضر میانگین ۲۷ درصد از اراضی کشاورزی کشور و ۲۶ درصد اراضی کشاورزی استان سمنان به سامانه های نوین آبیاری و تحت فشار مجهز شده است؛ به قول وزیر جهاد کشاورزی ۲میلیون و ۴۰۰هزار هکتار از اراضی کشاورزی کشور تا کنون به سیستم های نوین آبیاری مجهز شده که بیشتر از یک میلیون و ۱۰۰ هزار هکتار از آن در دولت تدبیر و امید به انجام رسیده است.
دولت یازدهم و دوازدهم در زمینه اجرای سامانه نوین آبیاری اقدامات ارزشمندی را انجام داده است، اما در کنار درنظر گرفتن بسته های حمایتی باید در زمینه اطلاع رسانی به کشاورزان درباره مزایای اجرای سامانه نوین آبیاری بیشتر کار شود.
برآیند داده ها نشان داده است علارغم تلاشهای دولت برای توسعه آبیاری نوین، اما کشاورزان رغبت چندانی برای اجرای سامانه نوین آبیاری ندارند و بررسی های میدانی خبرنگار ایرنا نشان داده است برخی از کشاورزان استان این شغل را، به تبعیت از پدرانشان، به صورت موروثی ادامه می دهند و با روش های علمی به روز برای افزایش بهره وری و مدیریت مصرف آب آشنایی ندارند و نیازمند آگاهی و اطلاع رسانی هستند.
دسته ای از کشاورزان به علت خرده مالکی اجرای سامانه نوین آبیاری برایشان توجیه ندارد اما دسته ای دیگر از کشاورزان مشکلات مالی را مانع از اجرای سامانه نوین آبیاری می دانند و انتظار دارند دولت در کنار پرداخت تسهیلات برای اجرای سامانه نوین آبیاری به منظور تامین زیرساخت های لازم برای اجرای سامانه نوین آبیاری مانند راه اندازی استخر و تامین برق تسهیلات کافی در نظر بگیرد.
به قول کارشناسان به ازای اجرای هر هکتار سامانه آبیاری نوین ۴ هزار متر مکعب در مصرف آب صرفه جویی می شود که این میزان صرفه جویی چشم گیر است و انتظار می رود در شرایط کم آبی استان سمنان و کشور تلاش مضاعف برای رفع مشکلات در توسعه اجرای سامانه نوین آبیاری صورت گیرد.
بر مبنای آخرین گزارش ها در استان سمنان حدود یک میلیارد و ۲۵۰ میلیون مترمکعب آب در سال تولید می شود که ۸۷ درصد در بخش کشاورزی، حدود هشت درصد در بخش صنعت و خدمات و حدود پنج درصد در بخش آب شرب مصرف می شود، با عنایت به سهم ۸۷ درصدی بخش کشاورزی از مصرف آب تولیدی در استان به منظور مقابله با بحران کم آبی، توجه به افزایش بهره وری در مصرف آب در این بخش از اهمیت ویژه ای برخوردار می باشد و یکی از اقدام های مهم در افزایش بهره وری از آب در بخش کشاورزی اجرای سامانه نوین آبیاری است.
از۱۹۸ هزار هکتار اراضی کشاورزی استان سمنان تا پیش از روی کارآمدن دولت یازدهم فقط ۱۶ هزار هکتار از اراضی کشاورزی به سامانه های نوین آبیاری تجهیز شده بود و الان با تلاش مضاعف این دولت، در ۳۴ هزار هکتار از اراضی کشاورزی استان سمنان سامانه نوین آبیاری اجرا شده است.
۱۹۸ هزار هکتار از وسعت اراضی استان سمنان را اراضی کشاورزی تشکیل می دهد که از این وسعت ۵۴ هزار هکتار باغ، ۱۱۰ هزار هکتار زراعت و بقیه در مرحله آیش است و حدود ۴۵ هزار بهره بردار در بخش کشاورزی فعالند.موانع راه کشاورزان برای اجرای سامانه نوین آبیاری
یکی از کشاورزان جوان استان سمنان در حالیکه در زمین کشاورزی پنج هکتاری اش بیل به دست مشغول آبیاری به روش سنتی بود در گفت و گو با ایرنا تصریح کرد: من هر ۲ هفته ۲۴ ساعت نوبت آب کشاورزی دارم و مجبورم تنها در دل شب، سرما و گرما برای آبیاری به سر زمین بیایم.
عباسقلی طاهریان افزود: درباره مزایای سامانه نوین آبیاری اطلاعات خوبی از راه رسانه ها کسب کردم و برای پیگیری طرح سراغ سازمان جهاد کشاورزی رفتم.
وی بیان نمود: اجرای سامانه نوین آبیاری هزینه زیادی دارد و تامین این میزان نقدینگی برایم امکان پذیر نیست.
وی خاطرنشان کرد: دولت فقط برای اجرای سامانه نوین آبیاری تسهیلات پرداخت می کند، اما اجرای سامانه نوین آبیاری نیازمند زیرساخت هایی مانند کانال انتقال آب، استخر و برق است که اتفاقا تامین این زیرساخت ها هزینه زیادی دارد و از عهده و وسع من خارج است.
این کشاورز جوان افزود: تسهیلاتی که برای تامین زیرساخت های لازم برای اجرای طرح سامانه نوین آبیاری پرداخت می شود در قبال هزینه ها ناچیز و محدود است و باید دولت در این حوزه برای کشاورزان تمهیداتی بیندیشد.
طاهریان خاطرنشان کرد: برای تامین برق برای اجرای سامانه نوین آبیاری باید چهار تیر برای انتقال برق نصب شود که هزینه خیلی سنگینی دارد.
این کشاورز سمنانی تصریح کرد: انتظار می رود در شرایطی کم آبی و به دنبال آن کاهش وسعت کشت و زرع، دولت مردان با تسهیل در فرآیند اجرای سامانه نوین آبیاری کمک حال کشاورزان در سال جهش تولید باشند.
آبیاری سنتی و غرقابی خسارت بارتر از خشکسالی است
رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان سمنان بیان نمود:
صرفه جویی در مصرف آب، سرعت بالای رویش گیاه، امکان بکارگیری کود همزمان با آبیاری، پیشگیری از رشد بی رویه علف های هرز، صرفه جویی در مصرف انرژی، برداشت راحتتر محصولات و افزایش کمی و کیفی محصولات، همچون مزایای اجرای سامانه نوین آبیاری است.
سید حسن میر عماد اظهار داشت: یکی از اولویت های سازمان جهاد کشاورزی استان سمنان با عنایت به کمبود منابع آبی توسعه سامانه های نوین آبیاری در اراضی کشاورزی این استان است.
وی افزود: کشت و آبیاری به روش غرقابی، با عنایت به کم آبی و پایین بودن بهره وری در تولید محصول، خسارت بارتر از خشکسالی است.
وی تصریح کرد: کشاورزان با مدیریت اصولی و فرهنگسازی باید کشت محصولات کشاورزی به صورت غرقابی را کنار بگذارند.
میر عماد تصریح کرد: دولت در سال های گذشته از اجرای طرح سامانه های نوین آبیاری در اراضی کشاورزی حمایت کرده است که باید برای تحقق این برنامه ها کشاورزان نیز تلاش کنند.
وی تصریح کرد: شاید خیلی از کشاورزان با رویکرد سطحی و کوتاه مدت به درآمد سالانه خود در کشت غرقابی توجه داشته باشند اما تولید محصول به شیوه های سنتی در بلندمدت کشور را در تولید محصولات راهبردی با مشکل مواجه می کند.
رئیس سازمان جهادکشاورزی استان سمنان خاطرنشان کرد: در نظر گرفتن بسته های حمایتی مانند پرداخت تسهیلات کم بهره نمونه ای از اقدام های مثبت دولت تدبیر و امید برای اجرای سامانه نوین آبیاری بعنوان راهبرد رفع مشکل کم آبی در این بخش از اقتصاد کشور است.


تجهیز ۳۴.۵ هزار هکتار اراضی کشاورزی استان سمنان به آبیاری نوین
مدیر امور آب و خاک سازمان جهاد کشاورزی استان سمنان اظهار داشت: سامانه های نوین آبیاری در ۳۴ هزار و ۵۴ هکتار اراضی کشاورزی استان در سال های اخیر به منظور مدیریت مصرف منابع آبی اجرا شد.
حسین شاهینی اظهار داشت: از مجموع ۳۴ هزار و ۵۴ هکتار سامانه آبیاری نوین اجرا شده در استان سمنان، ۱۶ هزار هکتار پیش از دولت تدبیر و امید و بقیه در دوره دولت تدبیر و امید اجرایی شد.
وی افزود: در دولت تدبیر و امید یک میلیارد و ۷۵۲ میلیون ریال برای اجرا و توسعه سامانه نوین آبیاری هزینه شده است.
وی بیان نمود: در زمان حاضر ۲۶ درصد اراضی کشاورزی استان سمنان از راه سامانه های نوین آبیاری می شود و بر مبنای مطالعات انجام شده در ۴۰ درصد دیگر از اراضی کشاورزی استان سمنان می توان سامانه نوین آبیاری اجرایی کرد.
آبیاری ۷۰ درصد اراضی کشاورزی استان سمنان به روش سنتی
مدیر امور آب و خاک سازمان جهاد کشاورزی استان سمنان خاطرنشان کرد: بیشتر از ۷۰ درصد اراضی کشاورزی این استان به علت های مختلف مانند خرده مالکی به صورت سنتی و غرقابی آبیاری می شود.
وی تصریح کرد: نبود توازن بین اعتبارات ملی و استانی از سرعت اجرای طرح توسعه سامانه نوین آبیاری در استان سمنان کاسته است.
مدیر امور آب و خاک سازمان جهاد کشاورزی استان سمنان خاطرنشان کرد: سال قبل چهار هزار و ۹۰ هکتار سامانه آبیاری نوین در استان با اعتبار ۵۰۰ میلیارد ریال اجرایی شد.

علت اشتیاق کمرنگ کشاورزان به آبیاری نوین
مدیر امور آب و خاک سازمان جهاد کشاورزی استان سمنان اضافه کرد: پرداخت تسهیلات برای اجرای سامانه های نوین آبیاری از منابع ملی و نامحدود است اما اجرای سامانه نیازمند تامین زیرساخت هایی مانند انتقال آب، راه اندازی استخر ذخیره آب و تامین برق است که اعتبارات این زیرساخت ها از منابع استانی و محدود است.
شاهینی افزود: از آنجائیکه هزینه راه اندازی استخر ذخیره آب تامین برق و انتقال آب بالا و تسهیلات محدود است، کشاورزان استان رغبت کمتری به اجرای توسعه آبیاری نوین دارند و تنها در ۲۶ درصد اراضی کشاورزی استان سامانه آبیاری نوین اجرایی شده و بقیه اراضی کشاورزی به روش سنتی و غرقابی آبیاری می شود.
وی افزود: سامانه نوین آبیاری به سه روش قطره ای، طیفی و بارانی در استان سمنان اجرایی شده است که البته سامانه آبیاری بارانی بیشتر در شرق استان به علت شرایط آب و هوایی متناسب اجرا شد.
به قول وی، در اجرای سامانه نوین آبیاری به ازای هر یک هکتار ۱۷۵ میلیون ریال کمک بدون بازپرداخت بعنوان طرح تشویقی و حمایتی برای اجرای طرح سامانه نوین آبیاری به کشاورزان پرداخت می شود.

صرفه جویی ۴ هزار متر مکعب آب به ازای هر هکتار اجرای سامانه نوین آبیاری
مدیر امور آب و خاک سازمان جهاد کشاورزی استان سمنان تصریح کرد: به ازای هر یک هکتار اجرای سامانه نوین آبیاری در استان سمنان چهار هزار متر مکعب آب صرفه جویی و به جبران کم آبی کمک می شود.
مدیر امور آب و خاک سازمان جهاد کشاورزی استان سمنان تصریح کرد: سال قبل هشت میلیون متر مکعب کمبود آبیاری جبران و با اجرای سامانه نوین آبیاری بهره برداری از منابع آب در استان سمنان مدیریت شد که این میزان صرفه جویی قابل توجه است.


اجرای سامانه نوین آبیاری در ۱۶۸ هکتار اراضی کشاورزی سرخه
مدیر جهاد کشاورزی شهرستان سرخه اظهار داشت: ۱۶۸ هکتار از اراضی این شهرستان، با هدف بهره وری بهتر و صرفه جویی در مصرف آب، به سامانه آبیاری نوین تجهیز شد.
فاطمه سعیدی تصریح کرد: از محل اعتبارات سال قبل حدود ۱۶۸.۵ هکتار از اراضی شهرستان سرخه مجهز به سامانه های نوین آبیاری شد که برای آن بالغ بر ۲۰ میلیارد ریال از محل اعتبارات دولتی هزینه شد.
وی تصریح کرد: هم اکنون طرح سامانه نوین آبیاری در ۸۷ هکتار از این مساحت در حال اجرا می باشد.
مدیر جهاد کشاورزی سرخه اضافه کرد: درمجموع ۱۱ طرح در مناطق مختلف این شهرستان با اعتبار ۲۰ میلیارد ریال تحت پوشش سامانه های نوین آبیاری قرارگرفته است.
سعیدی ابراز امیدواری کرد تا با بررسی و ظرفیت یابی انجام شده از جانب واحد فنی مدیریت جهاد کشاورزی شهرستان سرخه، بقیه اراضی نیز تحت پوشش سامانه های نوین آبیاری قرار گیرد.
مدیر جهاد کشاورزی سرخه اظهار داشت: با اجرای سامانه های نوین آبیاری در اراضی کشاورزی شهرستان می توان شاهد مدیریت بهتر آب و افزایش بازدهی و عملکرد بهتر و تولید محصول باکیفیت بود.


افزایش ۲ برابری بازدهی تولید با اجرای سامانه نوین آبیاری
مدیر جهاد کشاورزی شهرستان میامی اظهار داشت: با اجرای سامانه نوین آبیاری، ضمن صرفه جویی در مصرف آب هزینه های کاشت، داشت و برداشت نیز کاهش قابل ملاحظه ای دارد و با کوتاه کردن دور آبیاری، بازدهی تولید نیز به ۲ برابر افزایش می یابد.
علی اصغر محمدی تصریح کرد: در زمان حاضر در آبیاری به روش سنتی بهره وری آبیاری حداکثر ۵۵ درصد است که با تغییر روش آبیاری به سیستم آبیاری بارانی این عدد به ۷۵ درصد ارتقا پیدا می کند.
وی افزود: در جهت سیاست های کلی دولت در زمینه بهینه سازی و افزایش بهره وری مصرف آب در بخش های مختلف کشاورزی، سازمان جهاد کشاورزی در جهت پیشبرد اهداف و ترغیب کشاورزان برای تجهیز مزارع خود به سیستم های نوین آبیاری مبادرت به پرداخت تسهیلات در چارچوب یارانه بلاعوض دولتی کرده است.
مدیر جهاد کشاورزی شهرستان میامی هدف از اجرای سامانه نوین آبیاری را ارتقای بهره وری آبیاری، مدیریت بهره برداری از منابع زیرزمینی، تسهیل در مدیریت بهره وری آب و امکان پخش کود به همراه آب به صورت یکنواخت را بعضی از اهداف اجرای این سیستم ها عنوان نمود.
توسعه سامانه نوین آبیاری بدون شک نقشی مهم در افزایش تولید در بخش کشاورزی و مدیریت مصرف آب دارد و برای ترغیب کشاورزان به آبیاری اراضی کشاورزی به روش نوین لازم است در کنار اعطای تسهیلات برای اجرای سامانه نوین آبیاری، اعطای تسهیلات در بخش زیرساخت مورد توجه قرار بگیرد.منبع:

1399/04/29
17:12:21
5.0 / 5
2106
تگها: آب , باغ , خدمات , كانال
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۵
آبیاری
persianwet.ir - مالکیت معنوی سایت آبیاری متعلق به مالکین آن می باشد