آیا در تهران مازوت سوخته می شود؟

آیا در تهران مازوت سوخته می شود؟

این روزها خبرهای مختلفی درباره مازوت سوزی در کلانشهرهای کشور شنیده می شود اما همانگونه که منابع مختلفی برای تولید و انتشار آلاینده های هوا وجود دارد، آلاینده های متنوعی نیز چه به لحاظ تفاوت فیزیکی و چه از نظر فرمول شیمیایی در جو منتشر می شود.به گزارش آبیاری به نقل از ایسنا محسن روشنی مدیر واحد پایش شرکت کنترل کیفیت هوای تهران اظهار داشت: یکی از سوخت هایی که می تواند تولید میزان بالای آلایندگی داشته باشد، مازوت است که به سبب کیفیت پایین خود و عدم احتراق کامل، می تواند سبب تولید گازی مانند مونوکسید کربن شود و بصورت مستقیم دوده و ذرات معلق بسیار ریز منتشر کند این در حالیست که دوده و ذرات معلق مشکلات زیادی برای سلامتی به وجود می آورد.

وی افزود: باتوجه به آن که به طور معمول در سوختی مانند مازوت، محتوای زیادی از سولفور و یا گوگرد وجود دارد، هنگام احتراق، گازهایی مانند دی اکسید گوگرد نیز تولید می شود. این گاز علاوه بر آنکه خود یک آلاینده معیار محسوب می شود، می تواند با فعل و انفعالات شیمیایی در جو، سبب تشکیل ذرات معلق ریز نیز شود.

به گفته این کارشناس، در شهری مانند تهران و برمبنای اطلاعات دریافتی از ایستگاه های سنجش کیفیت هوا، در سالهای اخیر مشکلی به لحاظ آلاینده مونوکسیدکربن وجود ندارد و بیشترین مشکل ذرات معلق بسیار ریز است و برخی روزهای سال اکسید گوگرد بعنوان آلاینده شاخص در هوای شهر مطرح می شود بدین سبب در صورتیکه از سوختی مانند مازوت در صنایع و نیروگاه ها استفاده شود، از جنبه های مختلف می تواند سبب تولید انتشار آلاینده های هوا شود.

شایان ذکر است هم اکنون در خیلی از شهرهای کشور همچون پایتخت برای مصرف خودرو های دیزلی، گازوئیل با استاندارد یورو ۴ توزیع می شود که محتوای گوگرد آن حدود ۵۰ قسمت در میلیون (ppm۵۰) است اما گازوئیل مصرفی در صنایع و نیروگاه ها به طور معمول دارای استاندارد یورو ۴ نیست و میزان محتوای گوگرد آن تا چند هزار ppm می رسد. پس استفاده از آن بجای مازوت را نمی توان به حساب استفاده از سوخت پاک به حساب آورد.

ضمناً اندازه گیری گاز آلاینده SO۲ در پاییز امسال و مقایسه آن با پاییز سال قبل نشانگر آنست که طی این مدت شش روز از روزهای پاک به لحاظ این آلاینده کاسته شده و غلظت آن نیز حدود ۲۰ درصد افزایش داشته است. این خود نشان دهنده افزایش استفاده از سوخت های دارای محتوای گوگرد بالا در اطراف تهران است.
1400/08/24
15:29:04
5.0 / 5
763
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۴
آبیاری
persianwet.ir - مالکیت معنوی سایت آبیاری متعلق به مالکین آن می باشد