دستیار وزیر خارجه:

دولت سیزدهم بر توسعه روابط اقتصادی خارجی تاکید دارد

دولت سیزدهم بر توسعه روابط اقتصادی خارجی تاکید دارد

به گزارش آبیاری ایرنا- دستیار وزیر امور خارجه اظهار داشت: دولت سیزدهم بمنظور کمک به چرخه و رونق تولیدات داخلی نگاه ویژه ای به توسعه ارتباطات خارجی در حوزه اقتصاد دارد.


به گزارش آبیاری به نقل از خبرگزاری ایرنا، عبدالله سهرابی روز پنجشنبه در آیین هشتمین جشنواره ملی پسته ایران-دامغان که به میزبانی مرکز همایش های بین المللی دانشگاه دامغان برگزار شد، اضافه کرد: نگاه دولت سیزدهم به اقتصاد خارجی است که در این حوزه، تلاشهای لازم در جهت صادرات محصولات غیرنفتی در دستور کار قرار دارد.
وی ضمن اشاره به این که وزارت امور خارجه در موضوع برجام دست در پنجه استکبار دارد، اضافه کرد: در زمینه کشاورزی نیز خیلی از کشورها دست در پنجه یکدیگر دارند و به دنبال سهم خواهی بیشتر از بازار صادرات محصولات خود هستند.
وی بیان نمود: طبق اعلام سازمان توسعه تجارت و گمرک کشور سال قبل ۶۵۷ میلیون دلار صادرات غیرنفتی از ایران به کشورهای هدف ارسال شد.
سهرابی عنوان کرد: در زمینه پسته، ۵۶ درصد صادرات دنیا به آمریکا اختصاص دارد و کشورهای آمریکا، ایران، آلمان و ترکیه، کشورهای عمده صادرکننده پسته هستند و کشورهای چین، آلمان، ایتالیا و هند، به ترتیب بیشترین واردات پسته را دارند.
وی افزود: هم اکنون، بیشترین صادرات پسته از ایران در ارتباط با خام فروشی است که میتوان با ایجاد ارزش افزوده، توسعه محصول پسته، سازندگی، درآمدزایی، ارزآوری و ایجاد اشتغال بیشتر را رقم زد.
دستیار ویژه وزیر امور خارجه تصریح کرد: در شهرستان دامغان که تمدن کهن دارد و از ظرفیت معدنی، کشاورزی و مجموعه ای از نعمت های الهی برخوردار است، فرصت های بسیاری فراهم است که باید تلاش شود تا با اقدام هایی در حوزه پسته، دیگر بخش ها را معرفی و تقویت نماییم.
به گزارش آبیاری به نقل از خبرگزاری ایرنا، جشنواره پسته امسال با عنایت به شرایط ناشی از کرونا و ضرورت رعایت شیوه نامه های بهداشتی و پیشگیری از تجمع ها به مدت ۲ روز، در تاریخ ۲۷ و ۲۸ آبان ماه به صورت نیمه مجازی برگزار می گردد.
جشنواره پسته ایران-دامغان از سال ۹۲ کار خودرا شروع کرد. دامغان با تولید حدود ۴۵ تا ۵۰ هزار تن پسته در سال ارزش افزوده ای به میزان ۳۰ هزارمیلیارد ریال دارد.
۸۰ درصد پسته تولیدی استان سمنان در دامغان قرار دارد و شاه پسند، اکبری، کله قوچی، احمد آقایی و عباسعلی از مهم ترین ارقام پسته تولیدی در شهرستان دامغان است.


منبع:

1400/08/30
12:13:49
5.0 / 5
552
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۳
آبیاری
persianwet.ir - مالکیت معنوی سایت آبیاری متعلق به مالکین آن می باشد