از سوی مركز پژوهش های مجلس ارایه شد

پیشنهادهای سیاستی و اجرائی به دولت سیزدهم در زمینه محیط زیست

پیشنهادهای سیاستی و اجرائی به دولت سیزدهم در زمینه محیط زیست

معاونت مطالعات زیربنایی مرکز پژوهش های مجلس شورای اسلامی طی گزارشی به بررسی پیشنهادهای سیاستی و اجرائی به دولت سیزدهم در زمینه محیط زیست پرداخت.


به گزارش آبیاری به نقل از ایسنا، به نقل از مرکز پژوهش های مجلس شورای اسلامی، در این گزارش بیان شده: کشور ایران در زمینه محیط زیست با چالش های مختلفی نظیر تعدد قوانین و مقررات زیست محیطی، عدم وجود ضمانت اجرائی قوی و محکم، عدم تناسب اعتبارات با وظایف در برنامه های توسعه، عدم تناسب جرائم با خسارات وارده بر محیط زیست و عدم تعیین دقیق ارزش های اقتصادی و اجتماعی عوامل زیست محیطی روبه رو است.

شاید بتوان این وضعیت را به نگاه مدیران و حکمرانان به مقوله محیط زیست طی دهه های اخیر، بعنوان مسئله ای حاشیه ای و فرعی نسبت داد. باید توجه داشت که نجات محیط زیست قبل از آنکه به بودجه و منابع انسانی نیاز داشته باشد، به برنامه و عزم ملی و نگاه و رویکرد تحول خواهانه نیاز دارد.

در بخش دیگری از این گزارش ذکر شده: هدف اصلی در این عرصه حفظ محیط زیست و توان اکوسیستم کشور با لحاظ چارچوب ها، محدودیت ها و اهداف اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی در سطح ملی است. در گزارش حاضر ابتدا چهار راهبرد اصلی در زمینه محیط زیست به دولت سیزدهم پیشنهاد شده و سپس چالش ها و موانع و راه حل ها به تفکیک در هر بخش ارائه شده است. در آخر نیز راهکارهای اولویت دار در زمینه محیط زیست و همین طور دستگاه اجرائی متولی آن پیشنهاد شده است.

متن کامل این گزارش را اینجا بخوانید.1400/09/01
16:12:06
5.0 / 5
554
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۳
آبیاری
persianwet.ir - مالکیت معنوی سایت آبیاری متعلق به مالکین آن می باشد