بزرگترین منبع آلودگی آمونیاک شهری چیست؟

بزرگترین منبع آلودگی آمونیاک شهری چیست؟

به گزارش آبیاری خراسان رضوی محدودیت های ناشی از بیماری همه گیر کووید-۱۹ ابزاری منحصربه فردی برای محققان فراهم نمود و تغییر روال های روزمره ازجمله الگوهای رانندگی و محدودیت ها به دانشمندان این امکان را داد تا تأثیر انتشار آلودگی وسایل نقلیه را بررسی نمایند.


به نقل از ارث، حالا کارشناسان بر مبنای تجزیه وتحلیل تصاویر ماهواره ای از شهر کالیفرنیا دریافته اند که وسایل نقلیه منبع اصلی آلودگی آمونیاک هستند البته پیش از این، اعتقاد بر این بود که کشاورزی بزرگترین منبع انتشار آمونیاک است.
لازم به ذکر است، آمونیاک موجود در هوا (NH۳) می تواند سبب مشکلات سلامتی برای انسان شود.
به نظر می آید که بیشترین میزان آمونیاک توسط کشاورزی در سطح جهانی و ملی از منابعی مانند کود دامی تولید می شود اما وسایل نقلیه با موتور احتراق داخلی هم به انتشار آمونیاک کمک می کنند چونکه مبدل های کاتالیزوری آنها اکسید نیتروژن را کم می کنند و آمونیاک ایجاد می کنند.
در شهرها، تشخیص این که کدام عامل بیشترین نقش را در آلودگی آمونیاک دارد کار ساده ای نیست و عمدتا تصور می شود که کشاورزی بیشترین سهم را دارد اما برخی مطالعات خلاف این را پیشنهاد کرده اند.
محققان بررسی کردند که آیا میتوان به این سؤال با استفاده از تصاویر ماهواره ای پاسخ داد بخصوص این که از چنین روشی میتوان در هر نقطه از جهان بهره برد.
دانشمندان با بررسی منطقه لس آنجلس و نتایج تحقیقات گذشته دریافتند که در تحقیقات انجام شده انتشار آمونیاک خودرو نادیده گرفته شده است.
کارشناسان سطح آمونیاک و اکسید نیتروژن را اندازه گیری کردند و از آنجاییکه اکسید نیتروژن تنها توسط گازهای گلخانه ای وسایل نقلیه و نه کشاورزی ایجاد می شود، نشانگر خوبی برای افزایش یا کاهش ترافیک موتوری است.
نسبت این دو ماده شیمیایی نشان داد که چه مقدار از آمونیاک توسط وسایل نقلیه در مقایسه با کشاورزی ایجاد می شود و اثرات هواشناسی هم در محاسبات در نظر گرفته شده است.
دانشمندان دریافتند که ۶۰ تا ۸۴ درصد آمونیاک موجود در اتمسفر در ارتباط با وسایل نقلیه (عددی که با پیشبینی های مدل سازی مطابقت دارد) است و این محاسبه با برآورد ۱۳ تا ۲۲ درصدی که توسط سازمان های دولتی استفاده می شود بسیار متفاوت و مشکل اینجاست که این منبع آلودگی آمونیاکی در نظر گرفته نشده است.
این مطالعه در مجله ACS Environmental Science & Technology Letters انتشار یافته است.1400/09/03
14:08:55
5.0 / 5
731
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۲
آبیاری
persianwet.ir - مالکیت معنوی سایت آبیاری متعلق به مالکین آن می باشد