زعفران خراسان جنوبی به قیمت تضمینی فروخته نشد

زعفران خراسان جنوبی به قیمت تضمینی فروخته نشد

مدیر تعاون روستایی خراسان جنوبی اظهار داشت: به علت افزایش قیمت زعفران امسال و انتظار کشاورزان برای افزایش مجدد قیمت تابحال محصولی از جانب زعفران کاران به تعاون روستایی تحویل نشده است.


وحید ضیائیان احمدی روز چهارشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اضافه کرد: قیمت زعفران امسال نسبت به سال قبل ۲.۵ برابر در استان افزایش پیدا کرده است.
وی بیان نمود: بعنوان مثال قیمت تضمینی هر کیلوگرم زعفران دسته ۱۱ میلیون و ۵۰۰ تومان اعلام شده ولی ما ۲۲ میلیون تومان هم خریداری می نماییم اما کشاورزان به علت انتظار افزایش قیمت محصول خویش را نمی فروشند.
مدیر تعاون روستایی خراسان جنوبی اظهار داشت: هم اکنون در زمینه محصول زعفران فروشنده ای نداریم و قیمت هر کیلوگرم زعفران نگین هم ۳۲ میلیون تومان در بازار آزاد است در حالیکه قیمت تضمینی آن ۲۲ میلیون تومان تعیین شده است.
وی اضافه کرد: کاهش برداشت زعفران در سال زراعی جاری به علت خشکسالی و عرضه کمتر آن در افزایش قیمت اثرگذار بوده است.
ضیائیان احمدی اظهار داشت: هم اکنون با عنایت به هزینه تمام شده تولید زعفران، کشاورزان از دسترنج خود سود می برند در حالیکه سال قبل این گونه نبود.
وی ضمن اشاره به این که طرح خرید حمایتی زعفران از اول آبان اجرا شد اظهار داشت: پنج مرکز خرید حمایتی زعفران در استان خراسان جنوبی به منظور مدیریت بازار این محصول راه اندازی شده و آماده تحویل گرفتن زعفران کشاورزان است.
مدیر تعاون روستایی خراسان جنوبی خاطرنشان کرد: هم اکنون قیمت های بازار از قیمتی که چند ماه قبل تعیین شده بود، بالاتر است ولی مطابق قانون باید مراکز خرید حمایتی را باز نگه داریم که اگر قیمت نزول کرد، محصول را تحویل بگیریم.
وی درباره خرید تضمینی زرشک اظهار داشت: درحال آماده کردن دستورالعمل های لازم هستیم و استعلام لازم درمورد قیمت تمام شده زرشک برای کشاورز و سود آن با همکاری جهاد کشاورزی صورت گرفته و به مرکز ارسال شده است که منتظر هستیم در شورای قیمت گذاری محصولات کشاورزی به تصویب نهایی برسد.
ضیائیان احمدی اظهار داشت: تابحال هزار و ۷۰ تُن زرشک از کشاورزان خراسان جنوبی به صورت توافقی خریداری کردیم و هم اکنون به علت ورود دولت در خرید تضمینی زرشک، برنامه خرید توافقی متوقف شده است.
وی اظهار داشت: به علت کاهش برداشت زرشک بر اثر خشکسالی و کاهش عرضه تا آخر سال جاری شاهد افزایش قیمت این محصول هم خواهیم بود.
مدیر تعاون روستایی خراسان جنوبی با اشاره به اینکه امسال قیمت زرشک نسبت به سال قبل افزایش داشته است اضافه کرد: قیمت زرشک پفکی باکیفیت از ۵۰ هزار تومان پارسال به ۸۰ هزار تومان امسال افزایش پیدا کرده است و الان زرشک خرمنی در بازار ۵۵ هزار تومان به فروش می رسد.
وی اظهار داشت: در مجموع باز شدن بازار مشهد بعنوان مرکز اصلی فروش محصول زرشک و زعفران استان در افزایش قیمت این محصولات اثرگذار بوده است.
بنابر اعلام سازمان جهاد کشاورزی خراسان جنوبی سطح زیرکشت زعفران امسال بیشتر از ۱۷ هزار و ۶۰۰ هکتار است و پیشبینی می شود سال جاری ۵۶ تن زعفران از مزارع این استان برداشت شود.
سال گذشته ۷۰ تن زعفران از اراضی خراسان جنوبی برداشت شد و سال جاری پیشبینی این است که تولید زعفران در مقایسه با سال قبل ۲۰ درصد کاهش داشته باشد.
سطح زیر کشت زرشک هم در خراسان جنوبی ۱۸ هزار و ۶۰۰ هکتار است و پیشبینی می شود امسال از این سطح ۲۲ هزار و ۳۰ تن زرشک خشک معادل ۱۱۰ هزار تن زرشک تازه برداشت شود.

1400/09/04
11:00:32
5.0 / 5
585
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۲
آبیاری
persianwet.ir - مالکیت معنوی سایت آبیاری متعلق به مالکین آن می باشد