مجری طرح كلان مدیریت جامع خشكسالی:

مدیریت یکپارچه حوزه های آبخیز، راهکاری برای کنترل خشکسالی است

مدیریت یکپارچه حوزه های آبخیز، راهکاری برای کنترل خشکسالی است

مجری طرح کلان مدیریت جامع خشکسالی بخش کشاورزی اظهار داشت: با مدیریت یکپارچه حوزه های آبخیز میتوان خیلی از بلایا همچون خشکسالی را به صورت قابل توجهی در چارچوب مدیریت ریسک، کنترل کرد.


به گزارش آبیاری به نقل از خبرگزاری ایرنا از وزارت جهاد کشاورزی، «مهران زند» اضافه کرد: انجام عملیات آبخوانداری، حفاظت خاک و تزریق منابع آب به آبخوان ها یکی از مهم ترین راهکارهای ذخیره آب برای شرایط بحرانی است و مجموع این عملیات و سازه ها در مواقع بروز سیلاب نه تنها از خسارات سیل می کاهد، بلکه با ذخیره منابع آب سیلاب ها، این بلای طبیعی را تبدیل به فرصت می کند.
مجری طرح کلان مدیریت جامع خشکسالی بخش کشاورزی با اشاره به اینکه در مورد مدیریت خشکسالی دو رویکرد عمده مدیریت بحران و همینطور مدیریت ریسک یا مدیریت خطر خشکسالی وجود دارد، اظهار داشت: فرصت برای مدیریت بحران معمولاً اندک است و معمولاً پس از وقوع خشکسالی صورت می گیرد ضمن آنکه به دلیل عدم وجود زمان کافی و در صورت عدم وجود زیرساخت ها، میزان خسارات خشکسالی افزایش می یابد.
زند افزود: پرداخت غرامت و هزینه های بیمه خشکسالی همچون اقدامات سریعی هستند که در ارتباط با مدیریت بحران انجام می شود، اما در رویکرد مدیریت ریسک، اقدامات بگونه ای است که خسارات ها به حداقل می رسد.
وی عنوان کرد: در قالب مدیریت ریسک با ایجاد زیرساخت های لازم و ایجاد آمادگی از راه پایش و پیشبینی خشکسالی، میتوان با اقدامات حساب شده به مدیریت خشکسالی پرداخت.
رییس گروه پژوهشی خشکسالی و تغییر اقلیم پژوهشکده حفاظت خاک و آبخیزداری اظهار داشت: بروز خشکسالی گسترده و شدید در سال آبی ۱۴۰۰-۱۳۹۹ در کشور نشان داد که هیج جای کشور ایمن از خشکسالی نیست و احتمال تکرار چنین پدیده هولناکی باز هم وجود دارد، ازاین رو در سال زراعی جاری حداکثر سطح کشت محصولات در مزارع آبی و همینطور کشت دیم سفارش نمی گردد.
وی اضافه کرد: با عنایت به وضعیت خشکسالی و کم آبی در سال زراعی جاری باید مدیریت مناسب و به نسبت سخت گیرانه به لحاظ سطح و نوع کشت محصولات برای تأمین آب در زمان مورد نیاز اعمال شود.
زند خاطرنشان کرد: بررسی ها از آن حکایت می کند که خشکسالی بسیار شدید در تمام استان ها منجر به کمبود جدی آب حتی برای شرب در خیلی از مناطق کشور شده به صورتی که بارندگی حداقل طی دو ماه آینده آنچنان که باید آبدهی رودخانه ها را به وضعیت نرمال نخواهد رساند و ازاین رو ذخیره سدها به سرعت ترمیم نمی گردد و کمبود انرژی برق آبی همچنان تداوم خواهد یافت.
وی افزود: اثرات منفی کم بارشی سال قبل و پاییز سال جاری، جریان رودخانه ها و آبدهی آنها بخصوص در جنوب غرب کشور را برای رسیدن به شرایط نرمال با تاخیر مواجه خواهد نمود.
زند ضمن اشاره به راهکاریی برای مدیریت خشکسالی و کاهش خسارت در بخش کشاورزی عنوان کرد: برای مدیریت بهینه بخصوص در تأمین انرژی و عملیات کشاورزی لازم است علاوه بر پیشبینی های فصلی، پیشبینی های میان مدت و کوتاه مدت هواشناسی مورد استفاده عملیاتی قرار گیرد.
وی اظهار داشت: به دلیل عدم قطعیت های بسیاری که در شناخت کمیت های بزرگ مقیاس جوی و تأثیر منطقه ای آنها وجود دارد، برای بهبود و استفاده مطلوب از شرایط باید به پیشبینی کوتاه مدت جوی مانند پیشبینی روزانه و هفتگی به صورت مداوم رجوع شود.
مجری طرح کلان مدیریت جامع خشکسالی بخش کشاورزی عنوان کرد: ایجاد بانکهای اطلاعاتی، توسعه زیرساخت های در ارتباط با هوشمندسازی و افزایش بهره وری آب، اجرای اقدامات حساب شده در مورد طرح های کلانی مانند الگوی کشت، افزایش ماده آلی خاک، انسجام سازمانی، اصلاح الگوهای مصرف مواد غذایی همگی همچون زیرساخت های اساسی هستند که می توانند هنگام خشکسالی ها از وقوع خسارات به شکل قابل توجهی بکاهند.
وی افزود: در بارگذاری های جمعیتی، صنعتی، کشاورزی و غیره در بخش های مختلف کشور باید به ریسک بالای خشکسالی هم توجه کرد و این اقدام باعث می شود در تله نتایج ناگوار خشکسالی ها قرار نگیریم.
زند خاطرنشان کرد: خشکسالی در صورت عدم مدیریت در تمام جنبه های زیست محیطی، اقتصادی و اجتماعی جامعه گسترده می شود و خسارت بوجود می آورد.
رییس گروه پژوهشی خشکسالی و تغییر اقلیم پژوهشکده حفاظت خاک و آبخیزداری، به کاهش تولیدات مراتع ناشی از کاهش بارش و خشکسالی اشاره نمود و اظهار داشت: عدم مدیریت خشکسالی منجر به تضعیف پوشش گیاهی و عدم تعلیف مناسب بخشی از جمعیت دام های کشور می شود و در نتیجه دام ها پیش از بلوغ و با وزن سبک تر به فروش می رسند و حتی با ادامه آن دام های مولد هم ذبح می شوند.
زند اضافه کرد: ادامه روند خشکسالی در ابعاد اجتماعی هم منجر به شکل گیری موج های متنوع مهاجرت از مناطق تولید به سمت شهرهای بزرگ می شود که با تبعات مختلفی همراه خواهد بود، ازاین رو هر چه پدیده خشکسالی را در نقطه شروع مدیریت نماییم، خسارت های آن به مراتب کمتر خواهد شد.
وی درباره ابعاد خشکسالی سال آبی گذشته تصریح کرد: بر مبنای آخرین گزارش مرکز ملی اقلیم و مدیریت بحران خشکسالی کشور، بارش های سال زراعی ۱۴۰۰-۱۳۹۹ نسبت به بلندمدت ۳۹ درصد کاهش نشان داده است و بر اساس گزارش وزارت نیرو در مورد وضعیت سدهای کشور هم در ابتدای خرداد ۱۴۰۰ ورودی و موجودی آب در مخازن سدهای کشور نسبت به سال آبی گذشته به ترییب ۴۷ و ۲۷ درصد کاهش داشته است.
رییس گروه پژوهشی خشکسالی و تغییر اقلیم پژوهشکده حفاظت خاک و آبخیزداری همینطور به ارزیابی خسارت ۶۷ هزار میلیارد تومانی ناشی از خشکسالی سال زراعی گذشته به بخش کشاورزی از جانب دفتر مخاطرات و مدیریت بحران وزارت جهاد کشاورزی اشاره نمود و اظهار داشت: مجموع این شرایط باعث شد، گروه خشکسالی و تغییر اقلیم پژوهشکده حفاظت خاک و آبخیزداری به منظور همفکری با جامعه علمی با همکاری مرکز ملی اقلیم و مدیریت بحران خشکسالی کشور، یک نشست علمی برگزار کند و در این جلسه ضمن بررسی شدت و گستردگی خشکسالی در ده های اخیر، راهکارهایی برای مدیریت این پدیده و کاهش خسارات ارائه شد.
به گزارش آبیاری به نقل از خبرگزاری ایرنا، چندی قبل وزیر جهاد کشاورزی اعلام نمود آبخیزداری نیازمند قانون و ردیف بودجه مستقل است که باید هرچه زودتر عملیاتی شود.

1400/09/06
21:04:15
5.0 / 5
892
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۳
آبیاری
persianwet.ir - مالکیت معنوی سایت آبیاری متعلق به مالکین آن می باشد