در ستاد تنظیم بازار استان تشریح شد

برنامه خرید تکلیفی گوشت قرمز و بی میلی عشایر در کرمان

برنامه خرید تکلیفی گوشت قرمز و بی میلی عشایر در کرمان

بررسی شرایط خرید دام حذفی عشایر برای تامین قسمتی از نیاز کشور همچون موارد مطرح شده در ستاد تنظیم بازار استان کرمان بود؛ برنامه ای که با استقبال عشایر مواجه نشده است.


به گزارش آبیاری به نقل از ایرنا، در این نشست روز دوشنبه اعلام گردید که بر طبق ابلاغ دستورالعمل گوشت دام مازاد یا حذفی عشایر با قیمت ۳۰ هزارتومان (دام زنده) خریداری و با نرخ ۶۵ هزارتومان در کشتارگاه و ۶۹ هزارتومان برای مردم ازطریق تعاونی ها ارائه شود که استقبال جامعه عشایری را به همراه نداشته است.
مدیرکل پشتیبانی امور دام استان کرمان دراین زمینه توضیح داد: دستورالعمل خرید دام حذفی عشایر در خرداد امسال ابلاغ گردیده است اما عشایر با این دستورالعمل موافق نبودند.
احمد مسعودی اضافه کرد: باتوجه به مخالفت عشایر سراسر کشور تعیین قیمت دام زنده به استانها واگذار و در نهایت مصوب شد دام زنده هر کیلو ۳۰ هزار تومان در محل کشتارگاه از عشایر خریداری شود.
وی بیان کرد: این دستورالعمل در مهرماه که زمان کوچ عشایر و آبستن بودن دام بود ابلاغ گردید، بدین سبب تا حالا موفق به خریداری هیچ دامی نشده ایم.
مدیرکل امور پشتیبانی امور دام استان کرمان اشاره کرد: برای تعیین قیمت گوشت گرم، دو جلسه انجام شد و در نهایت در هفته گذشته قیمت گوشت گرم در محل کشتارگاه ۶۵ هزار تومان که با اضافه کردن پنج درصد سود، قیمت برای مصرف کننده ۶۹ هزار تومان اعلام شده است.
وی همین طور پس از این جلسه در توضیح این مساله در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اشاره کرد که این برنامه تکلیفی ابلاغ گردیده و به سبب این که با قیمت بیشتر، دام عشایر را در بازار می خرند، عشایر تا حالا دام هایشان را در قالب این پروسه نفروخته اند و از این برنامه استقبال نکرده اند.
به گزارش آبیاری به نقل از خبرگزاری ایرنا بررسی تامین کالاهای اساسی، ضرورت تدوین برآورد نیاز استان دراین زمینه و برنامه ها برای تامین گوشت مرغ همچون دیگر موارد مطرح شده در این نشست بود.
استاندار کرمان در این زمینه اشاره کرد: میزان مصرف کالاهای اساسی استان توسط دستگاهها برآورد شود تا این کالاها به وفور در دسترس مردم باشد.
زینی وند اظهار داشت: گزارش های تجمیعی برای تامین کالاهای راهبردی توسط دستگاهها آماده شود تا سهم استان در تصمیم گیری مشخص باشد.
وی افزود: نیازهای شمال و جنوب استان کرمان باید در ستاد تنظیم بازار بطور جداگانه مشخص و تجمیع شود.
علی زینی وند با اشاره به لزوم رصد سامانه جامع تجارت بر تقویت کارکرد این سامانه تاکید و اشاره کرد: با انجام پروسه الکترونیکی در سامانه، نظارت ها تسهیل می شود.
وی اشاره کرد: حذف ارز ترجیحی(۴۲۰۰ تومانی) در مجموع به نفع مردم و موجب تقویت تولید داخلی و جلوگیری از فساد در تامین و توزیع کالاها خواهد شد.
استاندار کرمان همین طور ضمن تقدیر از همراهی بسبج در موضوع تنظیم بازار تصریح کرد: بسیج ظرفیت های خوبی دارد و باید حق الزحمه و امکانات مالی برای این نهاد در این ماموریت ها مشخص شود.
وی در ادامه با اشاره به کسری جوجه یکروزه در استان کرمان گفت: برای تامین جوجه یکروزه از تخم مرغ نطفه دار استفاده می شود که واردات آن خوب است.
کالاهای اساسی کرمان و نیاز به ۲۴ هزار میلیاردتومان
رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان کرمان نیز در این نشست اظهار داشت: بر طبق آمار سالهای قبل ۱۴ قلم کالای اساسی استان نیازمند تامین مالی ۲۴ هزار میلیارد تومان، معادل ۲۸۴ میلیون دلار ارز است.
مهدی حسینی نژاد اضافه کرد: به همین دلیل پیشنهادشده از محل تسهیلات با نرخ ۱۲ درصد بوسیله نظام بانکی برای تامین کنندگان این کالاها هماهنگی های صورت گیرد.
وی بیان کرد: همین طور از محل صادرات استان نیز نسبت به تامین ارز مورد نیاز کالاهای اساسی به روش تهاتر اقدام گردد.
رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان کرمان اطهار داشت: نیاز جوجه یکروزه استان ۲ میلیون و ۳۰۰ هزار قطعه در ماه است که ۷۰۰ هزار قطعه کمبود داریم که بایستی سازمان جهاد و کشاورزی برای تامین آن از سایر آستان ها اقدام نماید.
وی اشاره کرد: توزیع مرغ فقط بوسیله سامانه تجارت و پست انجام می شود و با هر گونه توزیع خارج از این سیستم برخورد صورت می گیرد.
حسینی نژاد اضافه کرد: مسئولیت مدیریت تامین کالاهای اساسی به سازمان جهاد کشاورزی واگذار شده که بازرسان صمت به این نهاد معرفی می گردند.

1400/09/09
12:12:41
5.0 / 5
946
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
X

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۱
آبیاری
persianwet.ir - مالکیت معنوی سایت آبیاری متعلق به مالکین آن می باشد