مدیركل دفتر امور بین الملل وزار جهاد كشاورزی مطرح كرد:

اولویت های ایران برای توسعه همکاریهای کشاورزی با اتحادیه اروپا

اولویت های ایران برای توسعه همکاریهای کشاورزی با اتحادیه اروپا

به گزارش آبیاری مدیرکل دفتر امور بین الملل و سازمان های تخصصی وزارت جهاد کشاورزی ضمن اشاره به رویکرد اصلی این وزارت خانه در ایجاد امنیت غذایی و تأمین مواد غذایی سالم برای کشور، موضوعات اولویت دار برای همکاری با اتحادیه اروپا را برشمرد.


به گزارش آبیاری به نقل از خبرگزاری ایرنا از وزارت جهاد کشاورزی، «علیمراد سرافرازی» در نشست مشترک نمایندگان سازمان های تابعه وزارت جهاد کشاورزی و نمایندگان اتحادیه اروپا که در محل سالن شهیدان نعمتی جم وزارت جهاد کشاورزی برگزار شد، عنوان کرد: کشور ایران و اتحادیه اروپا در گذشته همکاریهای خوبی را در حوزه کشاورزی داشته اند که در سالهای اخیر به علت شرایط تحریم کاسته شده است.
وی با ابراز امیدواری نسبت به از سرگیری این همکاری ها، اظهار داشت: پروژه های مشترکی از پیش تعریف شده که به علت فراگیری کووید- ۱۹ در حالت تعلیق قرار دارد، همینطور در وزارت جهاد کشاورزی ایران، اولویت هایی برای همکاری با اتحادیه اروپا وجود دارد که می تواند در چارچوب پروژه های مشترک جدید، تعریف شود.
مدیرکل دفتر امور بین الملل و سازمان های تخصصی وزارت جهاد کشاورزی ضمن اشاره به رویکرد اصلی وزارت جهاد کشاورزی در ایجاد امنیت غذایی و تأمین مواد غذایی سالم برای کشور، موضوعات اولویت دار این وزارت خانه را برشمرد.
وی اضافه کرد: با عنایت به آمار چهار میلیون و ۳۰۰ هزار نفری کشاورزان ایران، یکی از اولویت های مهم این وزارت خانه، طراحی و اصلاح سیستم ملی تحقیقات کشاورزی است.
وی خاطرنشان کرد: ایران تمایل دارد با استفاده از تجربیات اتحادیه اروپا، فضای کسب و کار کشاورزی در ایران را بهبود بخشد و ساختار مناسب اشتغال کشاورزی در روستاها را با تکیه بر اشتغال زنان روستایی و عشایر طراحی کند.
سرافرازی اظهار داشت: وزارت جهاد کشاورزی، به منظور حذف واسطه ها در زنجیره محصولات کشاورزی، تقویت و توسعه کسب وکارهای نوپا در کشاورزی را در دستور کار خود قرار داده و امید است با استفاده از تجربه اتحادیه اروپا، خصوصا در حوزه کاربرد بلاک چین، به این مهم برسد.
وی افزود: با عنایت به تغییرات اقلیمی و اثرات گسترده آن، نیاز است زیرساخت های ترویج کشاورزی توسعه یابد و از صدمه پذیری جوامع روستایی و کشاورزی جلوگیری شود.
مدیرکل دفتر امور بین الملل و سازمان های تخصصی وزارت جهاد کشاورزی، هوشمندسازی کشاورزی، افزایش بهره وری آب و استفاده از انرژی خورشیدی در صنعت کشاورزی را هم از دیگر موضوعات مورد اهمیت جهت استفاده از پتانسیل های همکاری اتحادیه اروپا برشمرد.
وی اضافه کرد: تولید، فرآوری و صادرات گیاهان دارویی و محصولات ارگانیک و همینطور ثبت نشان های جغرافیایی (GI) محصولات کشاورزی و تطابق استانداردها، از موضوعات مطرح شده در گذشته بوده است که به علت فراگیری کووید-۱۹ متوقف گردید و نیاز است باردیگر از سر گرفته شود.
سرافرازی پیشنهاد داد: یک کارگروه مشترک تخصصی میان نمایندگان ایران و اتحادیه اروپا ایجاد شود و موضوعات کلی مطرح شده در این جلسه، برای همکاریهای آینده، به صورت جزئی بررسی شود.
در ادامه، نمایندگان سازمان های زیرمجموعه وزارت جهاد کشاورزی به بیان اولویت ها و نیازهای بخش ذیربط خود برای همکاری با اتحادیه اروپا پرداختند.
بودجه ۸۷ میلیون یورویی اتحادیه اروپا به ایران برای توسعه همکاریهای کشاورزی
«سارا رینالدی» مدیرکل بخش آسیا و خاورمیانه دفتر مشارکت های بین المللی اتحادیه اروپا، از برگزاری این نشست ابراز خرسندی کرد و اظهار داشت: یک سند استراتژیک هفت ساله برای توسعه همکاری میان ایران و اتحادیه اروپا تدوین شده و بودجه ۸۷ میلیون یورویی توسط اتحادیه اروپا، جهت کمک های توسعه ای جدید به دولت جمهوری اسلامی ایران اختصاص یافته است.
وی عنوان کرد: این جلسه و نشست های آتی، فرصتی خواهد بود تا اتحادیه اروپا با اولویت ها و نیازهای توسعه ای وزارت جهاد کشاورزی ایران آشنا شود و این اولویت ها را در سند جامع همکاریهای آتی، لحاظ کند.
مدیرکل بخش آسیا و خاورمیانه دفتر مشارکت های بین المللی اتحادیه اروپا در مورد اولویت وزارت جهاد کشاورزی ایران در ایجاد امنیت غذایی و تأمین غذای سالم، اظهار داشت: راهبرد کلی اتحادیه اروپا هم اتخاذ راهکارهای طبیعی در موضوعات کشاورزی است.
رینالدی اظهار داشت: اتحادیه اروپا آماده است در موضوعات بازاریابی محصولات کشاورزی ایران، استانداردسازی، محصولات ارگانیک و توسعه پایدار زنجیره ارزش، موضوعات همکاری از پیش مطرح شده را ادامه دهد و همکاریهای جدیدی را هم آغاز کند.
وی اضافه کرد: مباحث مطرح شده توسط نمایندگان وزارت جهاد کشاورزی ایران همچون هوشمندسازی کشاورزی برای مقابله با تغییرات اقلیمی، افزایش بهره وری آب، استفاده از انرژی های نو و انتقال تجربه و دانش توسط کارشناسان فنی اتحادیه اروپا به ایران هم در این سند استراتژیک به صورت کلی گنجانده شده و اتحادیه اروپا با توسعه همکاری در این عرصه ها با وزارت جهاد کشاورزی هم سو است.
نماینده اتحادیه اروپا عنوان کرد: حمایت های این اتحادیه تابحال در حوزه دامداری، برای تجهیز آزمایشگاه های استاندارد با همکاری دولت فرانسه و همینطور در حوزه شیلات، استانداردسازی و تسهیل صادرات این محصولات به کشورهای حوزه اتحادیه اروپا بوده است.
وی اضافه کرد: بر مبنای روابطی که وزارت جهاد کشاورزی ایران با سازمان فائو و زیرمجموعه های مرتبط دیگر سازمان ملل متحد، مانند UNIDO و UNDP دارد، میتوان اساس همکاری این کشور با اتحادیه اروپا را در حوزه کشاورزی تعریف کرد.
وی اظهار داشت: امیدواریم با عنایت به محدودیت های موجود، با شروع گام های کوچک اما عملیاتی تر مانند ظرفیت سازی و تبادل گفتگو میان کارشناسان، ادامه همکاری برای طرح های گسترده تر تسهیل شود.
رینالدی اضافه کرد: مجموعه پیشنهادهای مطرح شده در این نشست به بخش های کشاورزی و تجارت اتحادیه اروپا منعکس می شود و در سند استراتژیک همکاری میان ایران و این اتحادیه لحاظ خواهد شد.


منبع:

1400/09/22
12:15:51
5.0 / 5
996
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۵
آبیاری
persianwet.ir - مالکیت معنوی سایت آبیاری متعلق به مالکین آن می باشد