اختصاص 5 میلیون مترمکعب گاز به نیروگاه شازند

اختصاص 5 میلیون مترمکعب گاز به نیروگاه شازند

مرکزی معاون هماهنگی امور عمرانی استاندار مرکزی از اختصاص ۵ میلیون مترمکعب گاز به نیروگاه حرارتی شازند اطلاع داد.


مهدی زندیه وکیلی ۲۲ آذرماه ۱۴۰۰ در جلسه کارگروه اضطرار کاهش آلودگی هوای شهر اراک اظهار نمود: در نیمه ابتدای سال با ریزگردها روبرو بودیم که عامل آن خشکسالی ها و وزش باد بود و این امر تعداد روزهای ناسالم در سال ۱۴۰۰ را افزایش داد.
زندیه وکیلی با اشاره به اینکه در زمستان با بحث مازوت سوزی روبرو می باشیم، اضافه کرد: روزهای قبل آلودگی هوا به این شکل خطرناک نبود چونکه با هوای سمی روبرو نبودیم، اما در زمستان به علت وارونگی هوا، نوع، اثرات و خطرات مازوت سوزی بیشتر است و در واقع تمام روزهای زمستان و سرد سال با وضعیت آلودگی روبرو می باشیم. بر همین مبنا جلسات و اطلاع رسانی بین مدیران و مسؤلان امر از روز اول شروع آلودگی و مازوت سوزی برگزار شده است و تصمیمات و اقدامات لازم هم ابلاغ گردیده است.
وی ضمن اشاره به اقدامات مدنظر، اظهار داشت: اقدام اول این است که منابع آلاینده را کم نماییم که هم اکنون کمتر میتوان اینکار را انجام داد و اقدام دوم هم اقدام مواجهه ای است که شامل رعایت موارد بهداشتی می شود و مسلما برای این اقدامات تکراری نیازی نیست که هر روز تشکیل جلسه بدهیم بنابراین یک مرتبه اقدامات لازم ابلاغ گردیده است و باید اجرایی شود.
معاون استاندار مرکزی اظهار نمود: استاندار مرکزی برای نخستین بار در تاریخ مواجهه اراک با آلودگی، سطح مقابله با آلودگی را به سطح وزیر رساند و با دستور وزیر نفت ۵ میلیون مترمکعب گاز به نیروگاه اختصاص داده اند هر چند که وضعیت کشور در تولید گاز و برق مشخص است.
وی انتظار مردم درمورد رفع آلودگی هوا را به حق دانست و اظهار داشت: اما طرح این مطالبات در کارگروه کاهش آلودگی هوا باید انجام گیرد چونکه در کارگروه اضطرار صرفاً باید اقدامات مواجهه ای مدنظر قرار گیرد.
زندیه وکیلی با اشاره به اینکه پیشبینی ۲۴ ساعت قبل دقیقتر از پیشبینی ۹۶ ساعت قبل است، اضافه کرد: شیوه نامه تعیین شده برای شهری مانند اراک که سال ها درگیر آلودگی است مصداق ندارد بنابراین اطلاع رسانی با دقت بالاتر ۲۴ ساعت قبل اعلام می شود، البته مقرر بود که اطلاع رسانی مناسبی شبانه از جانب هواشناسی و صداوسیما انجام گیرد، ولی ظاهرا این امر به خوبی انجام نشده است.
زندیه وکیلی تصریح کرد: طی دو ماه آینده باید هر شب اطلاع رسانی برای روز بعد در مورد آلودگی هوا در صداوسیمای استان انجام گیرد.
وی ادامه داد: در کمربندی جنوبی به علت تردد وسایل نقلیه سنگین آلودگی گازوئیل بالاست و نسبت به این امر واقفیم و میتوان در شرایط کنونی این تردد را به کنار گذر اراک منتقل کرد چونکه در زمستان به علت وارونگی هوا این آلودگی مستقیما وارد هوای اراک می شود، حتی میتوان در ایام آلوده از ایرالکو خواست که آندسازی را متوقف نماید و در واقع این اقداماتی است که میتوان به انجام رساند، البته با همکاری نیروی انتظامی، خودرو های آلاینده فاقد معاینه فنی متوقف می شوند و حتی بنری زده می شود که خودرو به علت آلودگی توقیف شده است.
زندیه وکیلی خواهان توجه جدی به بازبینی طرح جامع کاهش آلودگی هوا و نتیجه گیری و جمع بندی این طرح در اسرع وقت شد و اظهار داشت: بطور قطع بر مصوبات و اقدامات ممکنِ مدنظر با جدیت نظارت خواهیم داشت.
مازوت سوزی نیروگاه به یک میلیون و ۳۰۰ هزار لیتر کاهش یافت
به گزارش آبیاری به نقل از ایسنا، در این نشست مدیرکل حفاظت محیط زیست استان مرکزی، اظهار داشت: اراک از آغاز سالجاری ۱۴۰ روز پاک، ۱۱۲ روز ناسالم، ۱۳ روز بسیار ناسالم و ۳ روز خطرناک داشته است که تعداد این روزهای آلوده نسبت به مدت مشابه سال قبل ۴ برابر افزایش پیدا کرده است.
رضا میرزایی با اشاره به اینکه هم اکنون ۵ میلیون مترمکعب گاز در اختیار نیروگاه قرار دارد، اظهار داشت: مصرف مازوت به کمتر از یک میلیون و ۳۰۰ هزار لیتر رسیده است.
وی با اشاره به اینکه ایستگاه های سنجش آلودگی هوای مستقر در اراک جزو بهترین ایستگاه ها در کل کشور هستند و حدود ۵ پارامتر آلودگی هم توسط آنها اندازه گیری می شود و ایستگاه ها دقیق هستند، اظهار داشت: هم اکنون سه ایستگاه در دانشگاه اراک، دانشگاه علوم پزشکی و در دانشگاه تربیت معلم به مجموع ایستگاه ها اضافه شده است که هنوز وارد سامانه و اپلیکیشن نشده است ولی اطلاعات دقیقی عرضه می کنند که مورد استفاده قرار می گیرد و در واقع مشکلی در ارزیابی پارامترها وجود ندارد.
میرزایی خاطرنشان کرد: ۲۰ واحد آلاینده در حاشیه شهر اراک پلمب است و بدون تشکیل کارگروه اضطرار وظایف ما کاملا در حال انجام می باشد و به دنبال این هستیم که این واحدهای آلاینده به سمت پل دوآب منتقل شوند.
منبع:

1400/09/23
11:49:32
5.0 / 5
1104
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۵
آبیاری
persianwet.ir - مالکیت معنوی سایت آبیاری متعلق به مالکین آن می باشد