آغاز تحقق وعده دولت خرید حمایتی زرشک

آغاز تحقق وعده دولت خرید حمایتی زرشک

خرید حمایتی زرشک از امروز ۲۵ آذر ماه طبق توافق هفته قبل استاندار خراسان جنوبی و مدیرعامل سازمان مرکزی تعاون روستایی ایران، با تجهیز چهار مرکز در این استان شروع شد.


مدیر تعاون روستایی خراسان جنوبی روز پنجشنبه اظهار داشت: چهار مرکز خرید شامل ۲ مرکز در بیرجند و در شهرستان های قاینات و درمیان هر کدام یک مرکز تجهیز شده و از امروز آماده خرید حمایتی زرشک از کشاورزان هستند.
وحید ضیائیان احمدی در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اضافه کرد: بزودی ۲ مرکز دیگر در آرین شهر قاینات و شهرستان سربیشه راه اندازی می شود.
وی بیان نمود: در شورای قیمت گذاری محصولات کشاورزی، قیمت برای خرید هر کیلوگرم زرشک دانه اناری (خرمنی یا معمولی) بسته به کیفیت آن تا حداکثر ۶۵ هزار تومان در نظر گرفته شده است.
مدیر تعاون روستایی خراسان جنوبی اظهار داشت: هم اکنون برای خرید هزار تُن زرشک خرمنی از کشاورزان استان پیشبینی شده است اما با ورود زرشک پفکی که به علت زمان طولانی تر خشک شدن آن معمولاً تا آخر سال جاری به بازار عرضه می شود، مقدار خرید حمایتی زرشک به چهار هزار تُن هم افزایش خواهد یافت.
وی افزود: زرشک پفکی هنوز به بازار نیامده و هر وقت وارد بازار شود، قیمت گذاری خواهد شد بنابراین پیشبینی قیمت گذاری زرشک پفکی هم بالای ۸۵ هزار تومان است.
ضیائیان احمدی با تکیه بر این که کشاورزان دغدغه ای برای زمان تحویل زرشک خود نداشته باشند اظهار داشت: درصورتیکه دولت قیمت خرید زرشک را در ماههای آینده افزایش دهد، تفاوت قیمت به کشاورزان حتی افرادی که در ایام ابتدایی زرشک خویش را تحویل دهند، به صورت کامل پرداخت خواهد شد.
وی بیان نمود: شاهد افزایش قیمت زرشک در بازار آزاد هستیم بگونه ای که از سه هفته قبل که قیمت خرید حمایتی زرشک را به تعاون روستایی کشور اعلام کردیم، شاهد افزایش قیمت زرشک در بازار آزاد هم بوده ایم.
مدیر تعاون روستایی خراسان جنوبی اضافه کرد: اگر افزایش قیمت زرشک به همین روال ادامه پیدا کند، بازار به صورت خودکار تنظیم خواهد شد و احتیاج به دخالت مجموعه ما هم نخواهد بود.
وی اظهار داشت: زرشک با ۲ روش نقدی و مدت دار حداکثر ۲ ماهه به انتخاب کشاورزان خریداری می شود اما کشاورزانی که به صورت مدت دار زرشک خویش را تحویل دهند، قیمت زرشک از نقدی بالاتر خواهد بود.
ضیائیان احمدی اظهار داشت: قیمت های پیشنهادی استان برای خرید زرشک بالاتر از این رقم بوده و حتی امکان دارد قیمت ها روزانه تغییر کند، هم اکنون قیمت خرید حمایتی زرشک خرمنی یا معمولی توسط دولت با بازار مشهد یکی است اما قیمت این نوع زرشک در بازار استان کمی پایین تر است.
وی اضافه کرد: با تاجرانی که تمایل به خرید زرشک دارند هم در صورتیکه ضمانت نامه معتبر برای پرداخت عرضه کنند، آماده همکاری هستیم.
مدیر تعاون روستایی خراسان جنوبی هدف از خرید حمایتی زرشک از کشاورزان را کوتاه کردن دست دلالان و پیشگیری از سو استفاده آنان در خرید زرشک همینطور تنظیم بازار استان ذکر کرد و اظهار داشت: اگر قیمت زرشک در استان افزایش یابد و بازار تنظیم شود دیگر نیازی به دخالت تعاون روستایی نخواهد داشت، بعنوان مثال قیمت محصول زعفران بگونه ای افزایش پیدا کرده که هم اکنون به دخالت و حمایت ما نیاز نیست.
وی درباره دغدغه برخی کشاورزان در خصوص این که تعاون روستایی زرشک را به صورت تمیز شده و کارتنی از کشاورزان خریداری می کند و اغلب زرشک کاران تجهیزات لازم را برای تمیز کردن این محصول را ندارند اظهار داشت: در بعضی مراکز همچون بیرجند، زرشک تمیز نشده را هم البته با قیمت پایین تر از کشاورزان خریداری می نماییم اما در تمامی مراکز تجهیزات لازم برای تمیز کردن زرشک را نداریم.
ضیائیان احمدی اضافه کرد: تلاش ما این است که تجهیزات لازم را در سایر مراکز برای تمیز کردن زرشک در سال آتی راه اندازی نماییم و هم اکنون به همه مراکز خرید حمایتی زرشک در شهرستان ها اعلام کردیم که چند محل معتبر را برای تمیز کردن زرشک به کشاورزان در هر منطقه معرفی کنند تا این دغدغه کشاورزان هم تا حدی رفع شد.
استاندار خراسان جنوبی هفته گذشته (۱۶ آذر ماه) به دنبال نشست با مدیرعامل سازمان مرکزی تعاون روستایی ایران در تهران که نماینده مردم قاینات و زیرکوه در مجلس شورای اسلامی هم حضور داشت، از آغاز اجرای طرح های حمایتی این سازمان درمورد زرشک کاران استان اطلاع داد و اظهار داشت: خرید حمایتی زرشک کشاورزان از ۲۵ آذر شروع می شود.
جواد قناعت اضافه کرد: اعتبار در نظر گرفته شده برای این طرح ۲۵۰ میلیارد تومان است و از شنبه آینده (۲۰ آذر ماه) اعطای تسهیلات ارزانقیمت جهت راه اندازی بارگاه ها، سردخانه و انبار نگهداری زرشک استان هم توسط سازمان تعاون روستایی شروع می شود.
وی اظهار داشت: در گام بعدی مبحث برندسازی را با همکاری سازمان تعاون روستایی دنبال خواهیم کرد و بدین سان با برنامه ریزی مدون، برند ملی زرشک خراسان جنوبی ثبت می شود.
استاندار خراسان جنوبی ۲ هفته قبل (هشتم آذر ماه) در مراسم معارفه خود قول داد که با پیگیری های صورت گرفته طی دو یا سه هفته آینده زرشک باقیمانده روی دست کشاورزان با قیمت مناسب به فروش برسد.
خراسان جنوبی با ۱۸ هزار و ۶۰۰ هکتار سطح زیر کشت، رتبه اول تولید زرشک را در ایران به خود اختصاص داده و فصل برداشت این محصول از اواخر مهر تا نیمه اول آذر ماه است.
۳۸ هزار خانوار در زمینه کاشت و برداشت زرشک در خراسان جنوبی فعالیت دارند و پیشبینی شده سال جاری از این سطح زیر کشت ۲۲ هزار تن زرشک خشک معادل ۱۱۰ هزار تن زرشک تازه برداشت شود که ۹۸ درصد زرشک بی دانه کشور است.
با توجه به شیوع کرونا در ۲ سال گذشته و کاهش تقاضا، قیمت زرشک هم کاسته شده و علاوه بر این بخشی از محصول سال قبل کشاورزان در انبارها و سردخانه های خراسان جنوبی باقی مانده و هنوز به فروش نرفته است.منبع:

1400/09/27
11:39:11
5.0 / 5
880
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۳
آبیاری
persianwet.ir - مالکیت معنوی سایت آبیاری متعلق به مالکین آن می باشد