مدیركل دفتر امور میوه های گرمسیری مطرح كرد:

ممنوعیت صدور محصولات کشاورزی ترکیه به روسیه

ممنوعیت صدور محصولات کشاورزی ترکیه به روسیه

مدیرکل دفتر امور میوه های گرمسیری و نیمه گرمسیری وزارت جهاد کشاورزی از تعلیق ورود برخی محصولات کشاورزی ترکیه به روسیه خبرداد و اظهار داشت: تجار باید از استانداردهای بین المللی و استانداردها و شرایط کشورهای هدف آگاهی کامل داشته باشند تا از هرگونه ممنوعیت و یا محدودیتی در صادرات جلوگیری شود.


«زهرا جلیلی مقدم» روز چهارشنبه در گفت و گو با ایرنا با اشاره به اینکه برگشت محصولات کشاورزی تنها به محصولات ایرانی مربوط نیست، اضافه کرد: اداره نظارت بر حقوق مصرف کنندگان و رفاه شهروندان روسیه خبرداده است به علت عدم رعایت استانداردهای بهداشتی و نقض برخی الزامات تعیین شده واردات انار، نارنگی، لیمو، پرتقال، فلفل سبز از جانب ترکیه را هم تا اطلاع ثانوی ممنوع کرده است.
وی اظهار اداشت: برپایه آمار فائو، پارسال ۴۴۸ هزار تن پرتقال، ۸۷۶ هزارتن نارنگی و ۲۲۵ هزار تن لیمو با ارزش تقریبی در مجموع یک میلیارد و ۱۰۰ میلیون دلار به کشور روسیه وارد شده که میزان ۷۳ هزار تن پرتقال، ۳۴۵ هزار تن نارنگی و ۱۰۰ هزار تن لیمو را از کشور ترکیه تأمین شده است.
مدیرکل دفتر امور میوه های گرمسیری و نیمه گرمسیری وزارت جهاد کشاورزی خاطرنشان کرد: یکی از مقررات پذیرفته شده سازمان جهانی تجارت، رعایت استانداردها و مقررات فنی برای صادرات محصولات مختلف همچون محصولات کشاورزی است.
وی اظهار داشت: عدم رعایت استانداردها به کشورهای هدف این امکان را می دهد که مانع ورود کالا به کشور خود شوند.
مدیرکل دفتر امور میوه های گرمسیری و نیمه گرمسیری وزارت جهاد کشاورزی اضافه کرد: ازاین رو رعایت استاندارد در همه مراحل تولید و بازاررسانی محصولات کشاورزی امری ضروری می باشد، در دهه گذشته رعایت استانداردهای کیفیت و ایمنی مواد غذایی به شدت افزایش پیدا کرده و هم اکنون نقش مهمی در تجارت جهانی محصولات کشاورزی دارا هستند.
وی اظهارداشت: تجار می بایست از استانداردهای بین المللی نظیر کدکس و استانداردها و شرایط تعیین شده کشورهای هدف آگاهی کامل داشته و محصول را مطابق شرایط تعیین شده ارائه دهند تا از هرگونه ممنوعیت و یا محدودیتی در صادرات جلوگیری شود.
مدیرکل دفتر امور میوه های گرمسیری و نیمه گرمسیری وزارت جهاد کشاورزی خاطرنشان کرد: در این راستا اجرای کشاورزی قراردادی و اجرایی کردن استانداردها از مرحله تولید تا عرضه تأثیر به سزایی در توسعه صادرات و تولید پایدار خواهد داشت.
به گزارش آبیاری به نقل از خبرگزاری ایرنا، روسیه در هفته های اخیر محدودیت های زیادی را برای واردات برخی محصولات کشاورزی کشورهای مختلف، وضع کرده است.


1400/10/03
11:06:59
5.0 / 5
954
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
X

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۳
آبیاری
persianwet.ir - مالکیت معنوی سایت آبیاری متعلق به مالکین آن می باشد