زمزمه کمبود و گرانی تخم مرغ سودجویی پخش کنندگان یا بازی دلالان؟

زمزمه کمبود و گرانی تخم مرغ سودجویی پخش کنندگان یا بازی دلالان؟

برخی از فروشندگان خوار و بار در مازندران از آغاز برخی تحرکات برای افزایش قیمت تخم مرغ در بازار و حتی احتمال کمبود این کالای پرمصرف طی روزهای آتی خبر می دهند ؛ احتمالی که به قول مسؤلان صرفاً شایعه ای برای ایجاد التهاب در بازار است و دلالان آنرا برای سودجویی بوجود آورده اند.


به گزارش آبیاری به نقل از خبرگزاری ایرنا، توزیع تخم مرغ در بازار مازندران طی چند روز اخیر بدون آن که هنوز کمبودی در تأمین این کالا به چشم بیاید، با یک اختلال پنهانی روبرو شده که به اعتقاد برخی فروشندگان امکان دارد در ایام آینده برجسته و حتی مشکل ساز شود.
برخی از خرده فروشان در بعضی شهرهای مازندران همچون ساری می گویند توزیع کنندگان تخم مرغ طی روزهای اخیر این محصول را با قیمتی بیشتر از قیمت مصوب به آنها عرضه می کنند و این گروه هم بعنوان آخرین حلقه زنجیره توزیع ناچار هستند تخم مرغ را با قیمتی بیشتر از نرخ تصویب شده به خریداران عرضه کنند.
فروشندگان تخم مرغ به مصرف کنندگان دلیل اختلاف قیمت عرضه با قیمت مصوب را گران خریدن این محصول از توزیع کنندگان می دانند. توزیع کنندگان هم گران شدن تخم مرغ در مبدأ یعنی واحدهای تولیدی را عامل این گرانی می دانند، اما مسؤلان مرتبط معتقدند که این زمزمه ها و تحرکات حاصل شیطنت برخی دلال ها برای کسب سود بیشتر از بازار تخم مرغ است.
احتمال قطع زنجیره توزیع تخم مرغ
در حال حاضر تخم مرغ شانه ای و فله در بازار مازندران وجود دارد و هنوز خبری از کم شدن این محصول نیست، اما خرده فروشان می گویند اگر فشار دستگاههای نظارتی بر آنها برای عرضه با نرخ مصوب ادامه داشته باشد ناچارند که تا زمان برطرف شدن این مشکل خرید تخم مرغ از توزیع کنندگان را برای عرضه به جامعه متوقف کنند.
بر اساس نرخ ستاد تنظیم بازار هر شانه ۳۰ عدد تخم مرغ باید در همه واحدهای صنفی با قیمت ۴۳ هزار تومان ارائه شود و هر قیمتی جز این رقم تعیین شده تخلف صنفی و گران فروشی به حساب می آید، اما مشاهدات میدانی خبرنگار ایرنا نشان داده است که هم اکنون عمده فروشگاه ها و خرده فروشی ها تخم مرغ را با قیمتی بالاتر عرضه می کنند. اندک خرده فروشانی هم که با قیمت مصوب این محصول را به دست مصرف کننده می رسانند می گویند احیانا تا چند روز آینده به علت خودداری توزیع کنندگان از پخش تخم مرغ با نرخ مصوب نمی توانند این محصول را با قیمت تعیین شده عرضه کنند.

زنجیره گرانی
یکی از مغازه داران مرکز شهر ساری که تخم مرغ را به قیمت مصوب عرضه می کند به خبرنگار ایرنا می گوید: من تخم مرغ را به همان نرخ تصویب شده می فروشم، اما توزیع کننده تخم مرغ اعلام نموده وقتی ذخیره اش در انبار تمام شود احیانا نمی تواند تخم مرغ بیاورد، چون قیمت مصوب پایین تر از قیمتی است که تخم مرغ را تحویل می گیرد و در صورتیکه گران تر بفروشد جریمه می شود.
این کاسب ساروی اظهار می کند: توزیع کنندگان می گویند دلیل گران شدن تخم مرغ افزایش قیمتی است که تولیدکنندگان اعمال کرده اند و برایشان قیمت تمام شده محصول که تحویل می گیرند معیار است و در نهایت اگر نخواهند با قیمت غیرمصوب عرضه کنند، ناچارند که تخم مرغ نفروشند، مگر اینکه تخم مرغ با قیمت مصوب به دستشان برسد.
طی روزهای اخیر بعضی از خرده فروشان و مغازه داران در شهرهای مختلف استان به علت فروش تخم مرغ با قیمتی بالاتر از نرخ مصوب جریمه شدند و این مورد نشان داده است که اظهارات فروشنده ساروی چندان هم بیراه نیست.
مشاهدات میدانی خبرنگار ایرنا هم نشان داده است که هم اکنون هر شانه تخم مرغ ۳۰ عددی در شهرهای مختلف مازندران عموما با قیمتی بالاتر از نرخ مصوب و حدود ۵۰ هزار تومان عرضه می شود، در حالیکه هر عدد تخم مرغ بر مبنای نرخ ستاد تنظیم بازار و بر اساس هر شانه ۳۰ عددی ۴۳ هزار تومان باید حدود یک هزار و ۴۳۰ تومان عرضه گردد، حالا قیمت این محصول در عمده خرده فروشی های استان به یک هزار و ۶۰۰ تا دو هزار تومان رسیده است، چون که فروشندگان معتقدند چاره ای جز فروش با این قیمت ندارند.
گران می خریم، گران می فروشیم
یکی دیگر از مغازه داران ساروی هم مانند هم صنف های خود عامل این گرانی را افزایش قیمت در پخش بیان می کند و به خبرنگار ایرنا می گوید: طی روزهای اخیر برخی از فروشندگان توسط تعزیرات حکومتی بابت فروش تخم مرغ با قیمت بالاتر از نرخ ستاد تنظیم بازار جریمه شدند. من هم هم اکنون هر شانه را ۴۹ هزار تومان می فروشم. چون توزیع کننده به من هر شانه را ۴۶ هزار تومان می فروشد.

وی می افزاید: تخم مرغ برای فروشنده ها کالای سودآور نیست. فقط بعنوان کالایی پرمصرف و پرمشتری برای جوریِ بار آنرا عرضه می نماییم. یعنی اگر در مغازه موجود نباشد تعداد مشتری های مان کم می شود. بنابراین حتی بعضی از خرده فروشان این روزها تخم مرغ را با قیمت خریدشان به مصرف کننده عرضه می کنند، اما مشکل اینجاست که حتی قیمت خرید ما هم از قیمت مصوب ستاد تنظیم بازار بیشتر است.
این خرده فروش مازندرانی تصریح می کند: چطور امکان دارد کالایی را بخریم و پایین تر از قیمت خرید بفروشیم؟ هزینه تنظیم بازار را چرا باید فروشنده ها بدهند؟ این نظارت باید بر توزیع کنندگان و تولیدکنندگان صورت گیرد، نه اینکه فشار را بر عرضه کنندگان بیاورند.
هشدار به حلقه نهایی زنجیره توزیع
افزایش قیمت تخم مرغ در بعضی واحدهای صنفی مازندران حتی سبب شده مدیر توسعه و بازرگانی سازمان جهاد کشاورزی در نامه ای به رئیس اتحادیه صنف خوار و بار و لبنیات قیمت مصوب تخم مرغ را یادآوری و بر لزوم عرضه محصول با همان نرخ در همه واحدها تاکید کند.
ابراهیم قربان نژاد در نامه ای که روز سه شنبه هفتم دی با امضای خودش به رئیس اتحادیه صنف خوار و بار و لبنیات عرضه کرد ضمن اشاره به دریافت گزارش هایی در خصوص عرضه تخم مرغ با قیمت بالاتر از نرخ مصوب توسط برخی واحدهای صنفی شهرهای مازندران، قیمت تنظیم بازاری تخم مرغ را یادآوری کرد و نسبت به تشکیل پرونده گران فروشی و معرفی واحدهای متخلف به مراجع قضایی اخطار داد.

همیشه پای دلال ها در بین است
مدیر توسعه بازرگانی سازمان جهاد کشاورزی مازندران درباره نامه صادر شده با امضای او و همینطور زمزمه هایی که در بازار تخم مرغ بوجود آمده به خبرنگار ایرنا می گوید: این تحرکات توسط دلال ها و برخی واسطه گران انجام می شود و هیچ مشکلی در بخش تولید تخم مرغ نداریم.
ابراهیم قربان نژاد می افزاید: بررسی های میدانی همکاران ما نشان داده است که بعد از صدور نامه روز سه شنبه، قیمت تخم مرغ در خیلی از واحدها از روز چهارشنبه به نرخ مصوب ۴۳ هزار تومان کاهش پیدا کرد. همین نشان داده است که قیمت محصول در خیلی از واحدها یا توسط برخی توزیع کنندگان خودسرانه بالا رفته بود.
وی شرایط تولید تخم مرغ در کشور و تأمین آن برای بازار استان را پایدار و بدون مشکل ارزیابی می نماید و با یادآوری اینکه مازندران استان واردکننده تخم مرغ از استانهای دیگر است، می گوید: در تماسی که طی روزهای اخیر با عاملیت های فروش داشتیم همگی اعلام نمودند که برای عرضه تخم مرغ با قیمت مصوب هیچ مشکلی ندارند. پس در حلقه اول زنجیره توزیع مشکلی نداریم، اما اگر هم دلالان و پخش کنندگان در استان با هدف افزایش قیمت تخم مرغ و کسب سود بیشتر تصمیم بگیرند از عرضه محصول اجتناب کنند، بلافاصله از راه پشتیبانی امور دام برای توزیع گسترده تخم مرغ با قیمت مصوب در همه واحدهای صنفی اقدام خواهد شد.
مدیر توسعه بازرگانی جهاد کشاورزی مازندران درباره برخی اظهارات موجود در بازار در خصوص اثرگذاری حذف ارز دولتی بر قیمت تخم مرغ تصریح می کند: تولیدکنندگان هنوز درحال دریافت ارز دولتی هستند و عرضه با قیمت مصوب هم با عنایت به دریافت ارز ۴۲۰۰ تومانی برای آنها به صرفه است. هر زمان ارائه ارز دولتی قطع شد، نرخ مصوب برداشته می شود و بازار بر مبنای عرضه و تقاضا تنظیم می شود، اما هم اکنون هر قیمتی بالاتر از نرخ ستاد تنظیم بازار گران فروشی و تخلف است.

فقط قیمت ستادی
میزان مصرف تخم مرغ مازندران حدود ۲۵ هزار تن در سال برآورد می شود که فقط ۶ هزار تن از این مقدار به صورت صنعتی و رسمی تولید داخل استان است. البته بر مبنای اظهارنظرهای برخی مسؤلان نزدیک به ۶ هزار تن تخم مرغ هم سالانه به صورت سنتی در مازندران تولید می شود، اما نیاز اصلی تخم مرغ این استان از واحدهای تولیدی گلستان، قزوین و تهران تأمین می شود که همین واردات تخم مرغ بر قیمت تمام شده آن در مازندران اثرگذار می باشد. با این وجود مسؤلان تاکید دارند که تنها قیمت مورد تایید نرخ ستاد تنظیم بازار است و فروشندگان هم هیچ توجیهی برای عرضه با قیمت بالاتر نمی توانند داشته باشند؛ حتی گران خریدن.
مدیرکل تعزیرات حکومتی مازندران ضمن اشاره به مطرح بودن دو قیمت متعارف و مصوب برای کالاهای مختلف در بازار به خبرنگار ایرنا می گوید: قیمت متعارف یعنی قیمتی که با احتساب هزینه های جنبی تهیه و توزیع برای یک کالا در نظر گرفته می شود، اما تخم مرغ هم اکنون محصولی با قیمت مصوب ستاد تنظیم بازار است که تحت هیچ شرایطی و حتی به بهانه گران خریدن، افزایش قیمت در آن موجه نیست.
یدالله ملکی می افزاید: با عنایت به تحرکاتی که در بازار مشاهده شده است، لزوم دارد که دستگاههای متولی مانند جهاد کشاورزی و صمت در این حوزه برای افزایش نظارت ها ورود کنند. ما هم آمادگی داریم که قاضی شعب را برای گشت های مورد نیاز اعزام نماییم تا به تخلفات به سرعت رسیدگی شود.
وی درباره احتمال توقف توزیع تخم مرغ توسط پخش کنندگان و کمبود تخم مرغ در بازار هم اعتقاد دارد که چنین موردی امکان پذیر نیست. مدیرکل تعزیرات حکومتی مازندران تصریح می کند: همان گونه که جهاد کشاورزی در زمینه توزیع مرغ مقابل این اقدامات ایستاد و اجازه افزایش قیمت را نداد، در این حوزه هم اقدامات لازم را انجام می دهد.
هرچند که مسؤلان استان از نبود مشکل در زمینه توزیع تخم مرغ با قیمت مصوب خبر می دهند، اما همان گونه که عنوان شد هم اکنون قیمت تخم مرغ در عمده واحدهای صنفی مازندران بیشتر از نرخ ستاد تنظیم بازار است و به نظر می آید با عنایت به خرید عددی تخم مرغ در سبد خیلی از اقشار جامعه و به چشم نیامدن اختلاف قیمت آن در میان سایر اقلامی که هر روز خریداری می شود، این افزایش قیمت به صورت آهسته و خزنده توسط برخی فروشندگان در حال انجام می باشد.


منبع:

1400/10/09
13:38:32
5.0 / 5
869
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
X

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۵
آبیاری
persianwet.ir - مالکیت معنوی سایت آبیاری متعلق به مالکین آن می باشد