طرح جهش تولید در ۲۰۴ هزار هکتار از اراضی کشاورزی کرمانشاه درحال اجراست

طرح جهش تولید در ۲۰۴ هزار هکتار از اراضی کشاورزی کرمانشاه درحال اجراست

به گزارش آبیاری ایرنا- سرپرست سازمان جهاد کشاورزی استان کرمانشاه با اشاره به خاصیت های طرح جهش تولید در دیمزارهای استان از اجرای این طرح در سطح 204 هزار هکتار از زمینهای دیم آگاهی داد و اظهار داشت: در این راستا حمایت های لازم برای تامین نهاده و ماشین آلات انجام شده است.


به گزارش آبیاری به نقل از خبرگزاری ایرنا، «شهریار قاسمی» عصر چهارشنبه در دیدار با آیت الله علما امام جمعه کرمانشاه، سطح باغات استان را ۴۲ هزار هکتار اعلام نمود و اضافه کرد: بیش از ۹۰۰ هزار هکتار اراضی کشاورزی؛ شامل ۷۰۰ هزار هکتار دیم و ۲۰۰ هزار هکتار اراضی آبی در استان وجود دارد که در پی آن هستیم تا بیشترین استفاده بهینه را از اراضی دیم استان ببریم.
وی افزود: در این خصوص برای توانمندسازی کشاورزان دیم کار، با ستاد اجرائی فرمان امام قراردادی منعقد شده و باوجود خشکسالی خوشبختانه نتایج مطلوبی نیز در بحث افزایش تولید در واحد سطح و تغییر معیشت دیم کاران استان حاصل شده است.
سرپرست جهاد کشاورزی کرمانشاه در ادامه اظهار داشت: برای افزایش درآمد و معیشت کشاورزان در پی آن هستیم تا سطح باغات استان، به ویژه در اراضی دیم را توسعه دهیم و برای تولید مطلوب باغات قدیمی باید اصلاح و مدرن شوند.
وی سطح گلخانه های استان را ۵۴ هکتار اعلام نمود و اظهار داشت: ۴۵۶ هکتار زعفران نیز در استان کشت شده و تصمیم داریم با گسترش کشت زعفران و صنایع تبدیلی وابسته به آن و برندسازی منافع بیشتری را به کشاورزان استان برسانیم.
سرپرست جهاد کشاورزی کرمانشاه تعداد دام های سبک استان را سه میلیون و ۲۰۰ هزار راس و تعداد دام های سنگین استان را ۲۵۰ هزار راس اعلام نمود و اظهار داشت: ظرفیت تولید گوشت قرمز استان ۴۵ هزار تن و گوشت مرغ ۸۱ هزار تن است و در بحث تولید مرغ متکی به استانهای دیگر نیستیم و حدودا خودکفا بحساب می آییم.
وی همین طور میزان تولید مرغ تخم گذار استان کرمانشاه را ۱۰ هزار تن در سال اعلام نمود و اضافه کرد: در این راستا حدودا ۲۳ هزار تن کمبود تولید داریم.
قاسمی، جهاد کشاورزی استان کرمانشاه را مجموعه ای جهادی عنوان نمود و اضافه کرد: تفکر جهادی و مدیریت جهادی همیشه گره گشای امور است و این تفکر همیشه در این مجموعه جاری بوده است.
وی سپس به موضوع طرح کارآمدسازی نظام یارانه ای بخش کشاورزی اشاره نمود و اظهار داشت: طی سالهای اخیر ثمره تخصیص ۲۷ میلیارد دلار ارز در کشور تنها افزایش تورم بوده است و در این راستا موضوع طرح کارآمدسازی نظام یارانه ها در کشور مطرح گردیده است.
قاسمی در آخر گزارش خود به موضوع ارائه دامدار کارت به دامداران برای پشتیبانی از تولید اشاره نمود و اظهار داشت: تلاش شده است این تسهیلات تا سقف ۵۰ میلیون تومان و ۱۱ درصد سود با کمترین مشکلات اداری به جامعه هدف پرداخت گردد.
سید «افشین صفوی» معاون بهبود تولیدات گیاهی جهاد کشاورزی کرمانشاه هم گزارشی از توسعه کشت زعفران در استان ارائه داد و اضافه کرد: باتلاش های صورت گرفته سطح زیرکشت زعفران استان به ۴۵۶ هکتار رسیده است و در این خصوص پیش بینی می شود ۲ تن زعفران تولید شود.
صفوی میزان تسهیلات بلاعوض ارائه شده برای کشت زعفران را یک و نیم میلیارد تومان اعلام نمود و اظهار داشت: برندسازی و افزایش سطح زیرکشت همچون برنامه هایی است که به جد برای توسعه کشت زعفران در استان دنبال می شود.
از مجموع جمعیت استان حدود ۱۲۵ هزار بهره بردار در بخش کشاورزی مشغول به فعالیت هستند.
استان کرمانشاه ۲ میلیون نفر جمعیت ساکن در ۱۴ شهرستان، ۳۱ بخش، ۳۲ شهر، ۸۶ دهستان و ۲ هزار و ۵۹۵ آبادی دارد و ۲.۴ درصد جمعیت کشور در این استان سکونت می کنند که از این تعداد ۷۵ درصد در نقاط شهری و ۲۵ درصد در نقاط روستایی زندگی می کنند.


منبع:

1400/10/17
14:32:22
5.0 / 5
787
تگها: آب , باغ , كشاورزی
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
X

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۲
آبیاری
persianwet.ir - مالکیت معنوی سایت آبیاری متعلق به مالکین آن می باشد