دفن زباله در زباله گاه چناران همچنان غیربهداشتی است

دفن زباله در زباله گاه چناران همچنان غیربهداشتی است

به گزارش آبیاری خراسان رضوی رئیس اداره حفاظت محیط زیست چناران اظهار داشت: علیرغم اقداماتی که تا کنون صورت گرفته اما هنوز زباله گاه این شهرستان فاقد استانداردهای لازم است و دفن زباله در آن به صورت روزانه و بهداشتی صورت نمی گیرد.هادی موسی پور در گفتگو با ایسنا اضافه کرد: هر چند از ۲ ماه قبل وضعیت زباله گاه چناران بهتر شده و بازدیدهایی هم برای ارزیابی وضعیت آن صورت گرفته اما این زباله گاه هنوز به لحاظ بهداشتی از وضعیت مطلوبی برخوردار نیست.

وی خاطرنشان کرد: چون زباله گاه شهرداری چناران تجمیعی بوده و زباله های شهرهای گلبهار و گلمکان هم در این منطقه دفن می شود، به همین خاطر تابحال جلساتی بین فرمانداری ها و شهرداری های این ۲ شهرستان برگزار شده است.

رئیس اداره حفاظت محیط زیست چناران بیان نمود: به جهت اینکه شهرداری چناران از نظر ماشین آلات توان دفن به روز زباله ها را داشته باشد، در این جلسات مقرر شد هزینه های مدیریت پسماند به صورت مرتب پرداخت گردد.

وی اظهار نمود: بر مبنای آنچه اعلام شده، از سال ۱۴۰۱ مبالغ قراردادها به روز خواهد شد و به ازای هر کیلو ۱۰۰ تومان خواهد بود.

موسی پور اظهار داشت: هر چند دفن بهداشتی زباله شرایط خاص خویش را دارد که وجود لوله های جمع آوری شیرابه، تصفیه خانه شیرابه و... از آن جمله است اما انتظار داریم حداقل فرآیند دفن به صورت بهداشتی و روزانه صورت گیرد.

وی با اشاره به اینکه حالا شاهد زباله گردها، احتراق ناقص و سگ های ولگرد در محل زباله گاه هستیم، اضافه کرد: وقتی زباله ها روی هم قرار می گیرد، این مسئله باعث افزایش دما و احتراق ناقص می شود که گازهای آن سمی و سرطان زاست.

رئیس اداره حفاظت محیط زیست چناران ادغام زباله های بیمارستانی با سایر زباله ها را از دیگر معضلات این زباله گاه دانست و اظهار داشت: به رغم این که زباله های بیمارستانی باید به صورت جداگانه دفن شود اما حالا این کار صورت نمی گیرد.

وی افزود: با عنایت به این که تمام زباله ها قابل بازیافت است، به همین خاطر اگر سرمایه گذاری باشد، بطور قطع صرفه اقتصادی خواهد داشت.

موسی پور خاطرنشان کرد: روزانه ۱۰۰ تا ۱۲۰ تن زباله در شهرستان های چناران، گلبهار، گلمکان و روستاها تولید و بعد از جمع آوری برای دفن به زباله گاه شهرداری چناران منتقل می شود.

وی با اشاره به اینکه هر شهروند چنارانی در روز حدود ۶۳۰ گرم زباله تولید می کند، اظهار نمود: زباله گاه شهرستان چناران بسیار قدیمی و مجوز آن در ارتباط با حدود سال ۱۳۷۴ است.

موسی پور ضمن اشاره به این که هر چند زباله گاه چناران روی آبخوان نیست اما باید از ورود شیرابه های زباله ها به سطوح زیرزمینی جلوگیری شود، نخاله های ساختمانی و فاضلاب های خانگی را از دیگر معضلات زیست محیطی در ۲ شهرستان چناران و گلبهار دانست و اظهار داشت: هرچند برای تخلیه فاضلاب های خانگی مکانی پیشبینی شده اما احتیاج به تصفیه خانه است.

سال ۱۳۹۶ با عنایت به دستورالعمل استانداری خراسان رضوی در خصوص تجمیع زباله گاه، (از بین شهرهای چناران، گلبهار و گلمکان) چناران بعنوان شهر منتخب معرفی و زباله گاه این شهر محل دفن زباله های شهرهای مذکور شد.

منبع:

1400/10/18
20:24:38
5.0 / 5
807
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۳
آبیاری
persianwet.ir - مالکیت معنوی سایت آبیاری متعلق به مالکین آن می باشد