معدن سنگی که ذخیره گاه جنگلی قزوین را تخریب می کند

معدن سنگی که ذخیره گاه جنگلی قزوین را تخریب می کند

قزوین سازمان صنعت و معدن استان قزوین اخیراً پروانه اکتشاف معدن سنگی را در ذخیره گاه جنگلی گردو و اُرس روستای دهک صادر کرده است، معدنی که با بهره برداری از آن تخریب زیست محیطی زیادی این روستا را فرامی گیرد و گونه های گیاهی و جانوری را از بین می برد وکندوهای زنبورعسل منطقه و مراتع حیوانات درخطر قرار می گیرند، معدنی که اهالی روستا را به تجمع و اعتراض واداشته است.


روستای دهک در بخش الموت شرقی شهرستان قزوین قرار دارد، این روستا دارای یخچال های طبیعی و همینطور معدن سنگ لاشه است، در سالهای اخیر مردم روستای دهک به کارآفرینی درزمینهٔ پرورش زنبورعسل و ماهی قزل آلا روی آورده اند.
هم اکنون غرب این روستا دارای یک معدن سنگ است که به دلایلی همچون تخریب محیط زیست، ایجاد سروصدا و تولید ریزگرد باعث اعتراض اهالی روستا شده است، علیرغم اعتراضات روستاییان با عنایت به ظرفیت های موجود در روستا، سرمایه گذاران مختلفی در تلاش هستند که معدن سنگ دیگری را در این روستا تأسیس کنند، مجوزهای اولیه را هم دریافت کرده اند همین مساله باعث اعتراض و تجمع اهالی روستا شده است.
ما پول می دهیم، دولت معدن تأسیس نکند
مقصود عبداللهی یکی از اهالی روستای دهک در این خصوص می گوید: تأسیس معدن سبب می شود که محیط زیست ما تخریب شود، هم اکنون بوته های درخت و درختچه های زیادی در این روستا وجود دارد که گردوخاک ناشی از معدن سنگ سبب از بین رفتن آنها می شود، روستای دهک نه تنها نیاز اهالی روستا بلکه نیاز روستاهای دیگر به محصولاتی مانند زرشک و زالزالک را هم تأمین می کند.
وی تصریح می کند: اگر معدن تأسیس شود شاهد ریزش سنگ خواهیم بود و درنتیجه از سیل در امان نیستیم، اگر دولت به پول نیاز دارد ما حاضر هستیم پول و مالیات بدهیم ولی اجازه تأسیس معدن را ندهند، زندگی ما در این روستا است نمی گردد زندگی ما را به یک نفر دیگر بدهید که خرابش کند.
عبداللهی بیان می کند: سال ها در این روستا گاو، گوسفند و زنبور پرورش دادیم، هم اکنون هم من اینجا زنبورداری می کنم و ۱۰ نفر برایم کار می کنند، آثار معدن سنگی که در غرب دهک وجود دارد را بررسی کنید، سروصدای حاصل از معدن به قدری زیاد است که نمی توانیم بخوابیم حالا اگر یک معدن به ۲ معدن تبدیل گردد شرایط چطور می شود؟
وی یادآور می شود: ما نمی توانیم جایی برویم اجداد ما اینجا بودند با ساخت معدن دوم روستا در میان ۲ دیوار می ماند و نمی گردد زندگی کرد، اگر دولت در مضیقه است همان پولی که از تخریب کنندگان روستا می گیرد را از ما بگیرد ما نمی توانیم جای دیگری برویم.

محیط زیست روستا درخطر است
خانم عبداللهی از دیگر ساکنین روستای دهک درباره معدن سنگ هم می گوید: ساخت معدن مورد تأیید هیچ کدام از اهالی نیست، معدن آلودگی محیط زیستی فراوانی دارد و گونه های گیاهی و جانوری را از بین می برد، کندوهای زنبورعسل منطقه و مراتع حیوانات درخطر قرار می گیرند.
وی ادامه می دهد: ۲ سال پیش یکی آمد که از معدن بهره برداری کند اجازه ندادیم اما گویا مجدد درحال ورود است، بهره برداری معدن مساوی است با تخریب محیط زیست، تخریب زیستگاه حیات وحش، نابودی پوشش گیاهی، نابودی روستا همه این ها از بین بروند در روستا چیزی نمی ماند، چرا می خواهند ما را نابود کنند؟ می خواهند این ها را تخریب کنند و ما را کوچ دهند، ما نمی خواهیم زیستگاهمان تخریب شود.
مصطفی عبداللهی از دیگر اهالی این روستا هم بیان می کند: معدن سنگ جدیدی در روستا مقرر است تأسیس شود که در حوزه زیست محیطی تخریب زیادی دارد، با این که منابع طبیعی چند بار با تأسیس معدن مخالفت کرده است اما بهره بردار از رانت بهره برده و بدون توجه به مخالفت محیط زیست، این کار صورت گرفته است.
وی ادامه می دهد: حق تألیف یکی از روستاییان را حذف کردند و ۱۰ هکتار زمین را به فرد بهره بردار اختصاص دادند، این تخلف از جانب منابع طبیعی و صنعت و معدن رخ داده است چونکه منابع طبیعی پاسخ استعلام سازمان صنعت و معدن را پس از زمان معین داده که عملاً تأثیری نداشته است، حتی اگر مقرر است معدن آغاز به کار کند باید از ظرفت جوانان بومی روستا استفاده گردد تا این ها بیکار نشوند.
علی رغم مخالفت منابع طبیعی؛ پروانه اکتشاف صادر کردند
محمد محمدی، معاون حفاظت و امور اراضی اداره کل منابع طبیعی استان قزوین در این خصوص در گفتگو با ایسنا اظهار می کند: صدور مجوز برای معادن بر عهده وزارت صمت است و منابع طبیعی در آن نقشی ندارد، در مورد این معدن هم منابع طبیعی مخالفت خویش را به وزارت صمت اعلام نموده با این وجود مجوز صادر گردیده است.
وی ادامه می دهد: سال ۹۸ هم قرار بود این معدن آغاز به کار کند که ما مخالفت خویش را طی ۲ مرحله به وزارت صمت اعلام کردیم اما امسال وزارت صمت بدون توجه به مخالفت ما پروانه و گواهی اکتشاف را به میزان ۹۰ هکتار برای این معدن صادر کرده است.
محمدی خاطرنشان می کند: با عنایت به تکالیف قانونی که بر عهده منابع طبیعی قرار دارد باید سینه کار (محلی برای برداشت) تعیین شود، اگر ما این محل را تعیین نکنیم سازمان صنعت و معدن خودش این کار را انجام می دهد، در جهت تبصره یک ماده ۴۷ قانون تنظیم بخشی از مقررات مالی دولت، حقوق بهره برداران به میزانی که از مرتع کسر می شود باید پرداخت گردد، هم اکنون یک هکتار برای برداشت ماده معدنی تعیین کردیم.
وی بیان می کند: با عنایت به این که در محلی که پروانه اکتشاف صادر گردیده است ما ذخیره گاه گردو و اُرس داریم به ناچار محلی را انتخاب کردیم که کمترین خسارت به این منطقه وارد شود، با عنایت به شرایط منطقه و واریزه ای که از بالا به سمت روستا به پایین می آید، محل انتخاب شده به نفع اهالی روستای دهک است، درواقع ما صرفا با برداشت سطحی سنگ معدنی موافقت کردیم.
معاون حفاظت و امور اراضی اداره کل منابع طبیعی استان قزوین یادآور می شود: اجازه انفجار ندادیم که مشکلاتی ایجاد شود و صرفا برداشت سطحی خواهد بود، راه های دسترسی هم وجود دارد و حداقل تخریب برای روستا را دارد؛ منطقه بشکلی است که رانش به سمت پایین اتفاق نمی افتد و خطر سیل به نظر نمی رسد.
وی یادآور می شود: با عنایت به تدبیری که کردیم حداقل خسارت وارده به منابع طبیعی و پوشش گیاهی اتفاق می افتد، اگر اتفاق نمی افتاد خسارت بیشتری شامل معدن می شد، درنهایت ما مخالفت را اعلام کردیم با عنایت به قوانین بالادستی به ناچار مکانی را انتخاب کردیم، اما مخالف آن هستیم.
محمدی تاکید می کند: در این مرحله باید ماده معدنی را پیدا کنند و پس از بررسی کیفیت و تأیید وزارت صنعت به سراغ گواهی اکتشاف و پروانه بهره برداری بروند، استاندار بعنوان رئیس شورایعالی معادن استان می تواند این کار را متوقف نماید، سازمان صمت هم می تواند در همین مرحله مبحث را متوقف نماید چونکه هنوز پروانه بهره برداری صادر نشده و در مرحله اکتشاف است.
هرکس مخالف است، کار را متوقف کند
اکبر معینی، معاون امور معادن و صنایع معدنی سازمان صمت قزوین هم در این خصوص به ایسنا می گوید: ما مطابق قانون این کار را انجام دادیم، مسئول زیست محیطی طرح، محیط زیست است و باید پاسخگو باشد؛ اگر کسی با طرح مخالف است برود جلوی قانون بایستد.
وی ادامه می دهد: طبق قوانین مجبور هستیم که مجوز صادر نماییم، اگر کسی مدعی است که کار قانونی نیست از ادامه کار جلوگیری نماید، سازمان صمت مجبور است پاسخگو باشد و طبق مقررات و پس از استعلامات چهارگانه مجوز را صادر کند اگر مجوز را صادر نکنیم از ما شکایت می شود.
معینی تاکید می کند: منابع طبیعی و محیط زیست در زمانی که ماده ۲۴ تعیین کرده باید مخالفت خویش را اعلام می کردند که مخالفتی در این زمان صورت نگرفت، حالا هم در مراحل صدور گواهی کشف هستیم و مخالفان می توانند وارد شوند و کار را متوقف کنند اما باید علل مستند باشد.
به گزارش آبیاری به نقل از ایسنا، پوشش گیاهی منطقه دهک تحت تاثیر یکی از معادن سنگ که در غرب روستا است گرفتار صدمه شده است، با عنایت به این که این منطقه یکی از مهم ترین ذخیره گاه های جنگی استان قزوین است و تخریب آن در آینده مشکلات زیست محیطی را به دنبال خواهد داشت، از سازمان های متولی حفاظت محیط زیست انتظار می رود که اولویت اصلی خویش را حفظ محیط زیست قرار دهند، ایسنا در مصاحبه های آتی نظرات مسؤلان محیط زیست در این خصوص را منعکس می کند.
منبع:

1400/10/21
23:19:47
5.0 / 5
677
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۵
آبیاری
persianwet.ir - مالکیت معنوی سایت آبیاری متعلق به مالکین آن می باشد