معاون آب و كشاورزی سازمان برنامه و بودجه كشور:

آبرسانی به مناطق دارای تنش بعنوان یک اولویت در دستور کار دولت می باشد

آبرسانی به مناطق دارای تنش بعنوان یک اولویت در دستور کار دولت می باشد

به گزارش آبیاری ایرنا- معاون آب و کشاورزی سازمان برنامه و بودجه کشور اظهار داشت: رفع تنش آبی و آبرسانی به مناطق دارای تنش بعنوان یک اولویت در دستور کار دولت می باشد و اعتبار لازم برای تکمیل این طرح ها اختصاص می یابد.


کیومرث سبزی روز جمعه در حاشیه بازدید از پروژه های شهرستان های خمیر، بندرعباس و میناب هرمزگان اضافه کرد: تعدادی از این طرح ها همچون خط انتقال آب از آب شیرینکن به کهورستان و رویدر در مصوبه های سفر رئیس جمهور به هرمزگان نیز قرار گرفته است که با تکمیل آنها شاهد بهبود وضعیت آب در مناطق دارای تنش آبی خواهیم بود.
به دنبال تامین آب شیرین و باکیفیت به رویدر و کهورستان هستیم
مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب هرمزگان نیز در این بازدیدها با اعلان اینکه تکمیل طرح های تعریف شده از محل اعتبارات تنش آبی نیازمند اختصاص اعتبار مورد نیاز است به پروژه آبرسانی از آب شیرینکن یک میلیون متر مکعبی به کهورستان و رویدر اشاره نمود و اظهار داشت: ۳۴ کیلومتر از خط انتقال آب کهورستان به رویدر به پایان رسیده و ایستگاه پمپاژ نیز در مرحله نصب تجهیزات است.
امین قصمی افزود: تا قبل از این قرار بود آب مورد نیاز رویدر از دشت کهورستان تامین گردد اما باتوجه به شرایط خاص و بحرانی دشت کهورستان و همین طور شیرین کردن کام مردم منطقه با این طرح عظیم بنا بر انتقال آب شیرین گذاشتیم که هم مردم از آب باکیفیت بهره مند شوند و هم از برداشت بی رویه این دشت جلوگیری نماییم.
به گفته قصمی، اختصاص اعتبار برای اجرای ۲۴ کیلومتر خط انتقال از خط انتقال آب شیرینکن یک میلیون مترمکعبی به خمیر تا کهورستان که از محل اعتبارات تنش آبی پیش بینی شده می تواند به خواسته دیرینه مردم کهورستان و رویدر جامه عمل بپوشاند.
وی در ادامه به مخازن داماهی اشاره نمود و اظهار داشت: آب های تولیدی بعد از هدایت به این مخازن در مرکز شهر بندرعباس توزیع و جمعیت زیادی را پوشش می دهد؛ بنا بر این بازسازی این مخازن از اهمیت ویژه ای برخوردارست.
مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب هرمزگان به بازسازی فعلی یکی از مخازن ۳۰ هزار مترمکعبی داماهی اشاره نمود و اظهار داشت: در بازسازی این مخزن، سازه های پیش تنیده پیش بینی شده که علاوه بر این که استواری لازم را داراست موجب کاهش هزینه و سرعت اجرای طرح نیز شده است.
وی تکمیل این طرح را نیازمند اختصاص اعتبار دانست و اظهار داشت: برای راه اندازی مخزن جدید با این ظرفیت به اعتباری افزون بر یک هزار و ۲۰۰ میلیاردریال نیاز بود که با بازسازی و استفاده از سازه های پیش تنیده، پروژه بازسازی با اعتباری افزون بر ۹۰ میلیاردریال به پایان خواهد رسید.
پایداری آب میناب با تکمیل طرح آبرسانی از تصفیه خانه سرنی
قصمی در ادامه به طرح تامین آب میناب از تصفیه خانه سرنی اشاره نمود و اظهار داشت: در اجرای این طرح ۳.۷کیلومتر خط انتقال و یک مخزن ۱۰ هزار متر مکعبی درحال راه اندازی است که با تکمیل این طرح علاوه بر این که برداشت آب از منابع زیر زمینی دشت میناب کاهش پیدا می کند شاهد پایداری آب این شهر نیز خواهیم بود.
به گفته مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب هرمزگان، خط انتقال تصفیه خانه سرنی تا مخازن میناب اکنون به انتها رسیده و ساخت مخزن نیز ۵۰ درصد پیشرفت فیزیکی دارد.
وی، اعتبار پیش بینی شده برای این طرح را ۳۷۰ میلیاردریال از منابع تنش آبی عنوان نمود که با تزریق اعتبار مورد نیاز سرعت اجرای پروژه افزایش خواهد یافت.
قصمی ادامه داد، تکمیل این طرح موجب خواهد شد تا تنش آبی در دومین شهر بزرگ هرمزگان مرتفع شود.
احداث ۲۴ کیلومتر خط انتقال جان تازه ای به رویدر و ۳۳ روستا می بخشد
فرماندار خمیر نیز در بازدید از پروژه های تامین اعتبار شده از محل اعتبارات تنش آبی این شهرستان با اعلان اینکه راه اندازی ۲۴ کیلومتر خط انتقال برای تامین آب کهورستان و رویدر یکی از دغدغه های اصلی این منطقه را مرتفع می کند.
به گفته میرهاشم خواستار، اجرای این طرح جان تازه ای به شهر رویدر و ۳۳ روستای مسیر خواهد بخشید که علاوه بر تامین آب پایدار موجب جلوگیری از مهاجرت روستائیان به شهر خواهد شد.
وی بیان داشت: تنش آبی در منطقه راه اندازی پروژه های توسعه ای و اشتغال زا را نیز تحت تاثیر قرار داده که امیدواریم با تکمیل این پروژه شاهد رونق مناطق تحت تاثیر از این پروژه باشیم.
وی با قدردانی از مدیرعامل آبفای هرمزگان اضافه کرد: با مدیریت های صورت گرفته شهر خمیر و منطقه کشار که پیش تر تحت تنش آبی بودند، هم اکنون با کمترین دغدغه و در بهترین شرایط نسبت به گذشته آب آنها تامین شده است.
معاون آب و کشاورزی سازمان برنامه و بودجه کشور، مدیر دفتر بحران و پدافند غیرعامل شرکت مهندسی آب و فاضلاب کشور به همراه مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب هرمزگان از پروژه های درحال اجرا از محل اعتبارات تنش آبی بازدید کردند.
منبع:

1400/11/03
14:03:55
5.0 / 5
752
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۴
آبیاری
persianwet.ir - مالکیت معنوی سایت آبیاری متعلق به مالکین آن می باشد