مدیر كل دفتر تالاب های سازمان حفاظت محیط زیست تاكید كرد

تبعات خشک شدن هامون گریبانگیر هردو کشور ایران و افغانستان

تبعات خشک شدن هامون گریبانگیر هردو کشور ایران و افغانستان

مدیر کل دفتر تالاب های سازمان حفاظت محیط زیست اظهار داشت: موضوع هامون، موضوعی فراملی است و هر دو کشور ایران و تفغانستان را درگیر می کند.به گزارش آبیاری به نقل از ایسنا آرزو اشرفی زاده در نشست برخط روز جهانی تالاب ها که امروز در سازمان محیط زیست برگزار شد، با اشاره به مسئله تالاب هامون اظهار نمود: سازمان محیط زیست قبلا مواضع خودرا دراین زمینه اعلام نموده است. اکوسیستم های طبیعی مرز و کشور نمی شناسند و همه کشورها باید به دستورالعمل های آن پایبند باشند. ورود آب از کشور افغانستان بسته به سیلاب است و خواسته ما این است که این آب مسیر طبیعی حود را طی نماید.

مدیر کل دفتر تالاب های سازمان حفاظت محیط زیست اضافه کرد: تبعات خشک شدن تالاب هامون هر دو کشور و منطقه را درگیر خواهدنمود و مشکلاتی مانند ریزگرد را در پی خواهد داشت. امیدواریم با دیپلماسی آب و پیگیری نهادهای مسئول این مشکل برطرف شود.

وی درباره مسئله چاه های بدون مجوز اظهار داشت: حل مشکل چاه های بدون مجوز وظیفه وزارت نیرواست و از ید اختیار سازمان حفاظت محیط زیست خارج است. ما تنها نقش نظارتی داریم.

اشرفی زاده با اشاره به اقدامات و برنامه های سازمان حفاظت محیط زیست برای تالاب انزلی اشاره کرد: مدیریت فاضلاب، آبخیزداری، مدیریت پسماند و... قسمتی از برنامه های سازمان برای مساعدت با این تالاب است. تالاب انزلی با دریا ارتباط دارد و بستن خروجی های آب آن چاره ای علمی نیست. در برنامه های جامع ما برای این تالاب تلاش شده که همه این جوانب درنظر گرفته شود.

وی درباره علت انتخاب تالاب بختگان برای مراسم روز جهانی تالاب ها اظهار داشت: این تصمیم ریاست سازمان حفاظت محیط زیست است و علت آن معطوف کردن توجهات به این تالاب بود. باید توجه ویژه ای به این تالاب بین المللی شود که شرایط خوبی ندارد. در بارش های اخیر مقداری اوضاع این تالاب بهبود یافته اما هنوز جا باری پیشرفت شرایط این تالاب وجود دارد. این مراسم بصورت محدود با حضور مهمانان و بصورت غیر محدود و آنلاین با حضور بقیه افراد برگزار می گردد.
شروع پروژه احیای تالاب بختگان از امسال
مهری اثنی عشری - مدیر ملی طرح صیانت از تالاب های ایران - با اشاره به مراسم روز جهانی تالاب ها عنوان کرد: این مراسم باتوجه به شروع پروژه احیای تالاب بختگان که امسال شروع می شود در تالاب بختگان استان فارس انجام خواهد شد. این پروژه برمبنای تجارب و طرح های اجرا شده در پروژه احیای دریاچه ارومیه اجرا می شود.

وی اضافه کرد: طرح هایی مانند تنوع بخشی به معیشت های پایدار مردم منطقه و اصلاح الگوهای کشاورزی و ایجاد الگوی پایدار کشاورزی از برنامه های ما برای این تالاب بین المللی است. باید توجه مجامع ملی و بین المللی به این تالاب جلب شود. این پروژه نیز زیرمجموعه برنامه مدیریت تالاب هاست و امیدواریم با کمک وزارت جهاد کشاورزی بتوانیم با ترویج تکنیک های کشاورزی و اجرای دستورالعمل های تجارب موفقی مانند دریاچه ارومیه، تالاب بختگان را نیز احیا نماییم.
بعد از بارش ها آب از بالادست رهاسازی نشده است
صدیقه مدرس طباطبایی- رئیس گروه منابع آب، پایش و آینده پژوهی تالاب های سازمان محیط زیست- درباره تالاب های خشک شده کشور طی خشکسالی اخیر اظهار نمود: نمی توان تعداد تالاب های خشک شده را تعیین کرد و باید دید منبع تامین حق آبه ها کجاست. حق آبه خیلی از تالاب های ما به وسیله بارش و بخش دیگری نیز با رهاسازی آب های سطحی تامین می شود.

وی در آخر اظهار داشت: نمی توان بطور قطع گفت چه میزان از تالاب های ما خشک شده اند چونکه بخش اعظم آبگیری تالاب ها به وسیله بارش است. متاسفانه توسعه منابع در بالادست و تامین آب آشامیدنی نیز موجب ایجاد مشکل در تامین نیاز آبی زیست محیطی تالاب ها شده است. با وجود پیگیری ها بخش اعظم این نیاز آبی تامین نشده که وظیفه آن بر دوش وزارت نیرو است. متاسفانه پس از بارش های اخیر نیز رهاسازی آب از بالادست رخ نداده و موجب خشکی فلات مرکزی شده است.
1400/11/11
13:01:44
5.0 / 5
957
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
X

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۳
آبیاری
persianwet.ir - مالکیت معنوی سایت آبیاری متعلق به مالکین آن می باشد