رییس سازمان شیلات ایران:

ابلاغ برنامه توسعه زنجیره پرورش ماهیان خاویاری در آینده نزدیک

ابلاغ برنامه توسعه زنجیره پرورش ماهیان خاویاری در آینده نزدیک

رئیس سازمان شیلات ایران از ابلاغ جزئیات برنامه تحولی توسعه زنجیره پرورش ماهیان خاویاری در آینده نزدیک خبرداد و میزان تولید گوشت ماهیان خاویاری در 8 ماهه امسال را 1400 تن و خاویار پرورشی را 11 تن اعلام نمود.


به گزارش آبیاری به نقل از خبرگزاری ایرنا از وزارت جهاد کشاورزی، « نبی اله خون میرزایی» اضافه کرد: تمام حلقه های زنجیره پرورش ماهیان خاویاری شامل حلقه های مولدسازی، تکثیر، تولید بچه ماهی، کارخانه خوراک، مزارع حد واسط پرورشی، مزارع پرورشی، کارخانجات فرآوری و بسته بندی و شبکه صادرات در برنامه تحولی وزیر جهاد کشاورزی مورد توجه قرار گرفته است.
رییس سازمان شیلات ایران اظهارداشت: هم اکنون بیش از ۱۷۵ مزرعه فعال پرورش ماهیان خاویاری در کشور فعال می باشند که شامل مزارع تجاری شناسنامه دار و مزارع خرد خانگی می شوند.
وی با اعلان اینکه از این تعداد بیش از ۱۴۵ مزرعه تجاری و شناسنامه دار هستند اظهار داشت: ظرفیت تولید سالانه گوشت ماهیان خاویاری در این مزارع بیش از ۷۵۰۰ تن و خاویار پرورشی بیش از ۱۰۰ تن است.
خون میرزایی اضافه کرد: در استان گیلان ۷۱ مزرعه بزرگ تجاری و خرد خانگی پرورش ماهیان خاویاری فعالیت می نمایند که بیش از ۱۲۰۰ تن ظرفیت تولید گوشت و بیش از ۱۲ تن خاویار دارند.
وی اشاره کرد: در هشت ماهه امسال در مزارع استان گیلان بیش از ۱۸۰ تن گوشت ماهیان خاویاری و حدود ۴۵۰۰ کیلوگرم خاویار تولید شده است.
رییس سازمان شیلات ایران با اشاره به اینکه هم اکنون در ۲۱ استان کشور ماهیان خاویاری پرورش داده می شوند، اشاره کرد: برنامه پرورش ماهیان خاویاری را در ۳۱ استان کشور در دستور کار این سازمان قرار داده ایم.
خون میرزایی درباره صادرات این محصولات اظهار داشت: برمبنای آمار گمرک در ۹ ماهه سال جاری نزدیک به ۳۳۰۰ کیلوگرم خاویار پرورشی به ۲۷ کشور دنیا صادر گردیده است.
وی اضافه کرد: عمده گوشت این ماهیان در داخل کشور مصرف می شود و مقدار کمی از آن صادر می شود.

1400/11/11
23:05:31
5.0 / 5
899
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۱
آبیاری
persianwet.ir - مالکیت معنوی سایت آبیاری متعلق به مالکین آن می باشد