محبوب ترین نوشیدنی دنیا در معرض خطر قرار دارد

محبوب ترین نوشیدنی دنیا در معرض خطر قرار دارد

آبیاری: خراسان رضوی برمبنای نتایج تحقیق جدید، مناطق مناسب برای کشت قهوه، بادام هندی و آووکادو با گرم شدن کره زمین به شدت تغییر خواهند کرد و مناطق کلیدی کشت قهوه در برزیل، اندونزی، ویتنام و کلمبیا همگی تا سال 2050 به میزان 50 درصد کاهش خواهند یافت.


به نقل از بی بی سی، با وجود این که مناطق مناسب برای کشت بادام هندی و آووکادو افزایش می یابد اما بیشتر آنها از مکان های فعلی تولید دور خواهند بود. پژوهشگران می گویند که باید کوشش های بیشتری برای مساعدت با کشاورزان انجام داد برای اینکه قهوه یکی از مهم ترین محصولات در جهان نه فقط بعنوان نوشیدنی کلیدی بلکه بعنوان راه امرار معاش برای میلیونها کشاورز خرد است.
باتوجه به ترجیحات رو به رشد مصرف کنندگان در کشورهای ثروتمندتر، تقاضا برای آووکادو و بادام هندی در دهه های اخیر بطور قابل توجهی بالا رفته است. در صورتیکه تهدید برای محصول قهوه ناشی از تغییرات آب وهوایی در سالهای اخیر به خوبی ثبت شده است، اطلاعات کمی در مورد تاثیر افزایش دما بر آووکادو و بادام هندی وجود دارد. در این تحقیق، پژوهشگران به چگونگی تاثیر افزایش دما و تغییر نرخ بارندگی بر این سه محصول طی ۳۰ سال آینده پرداختند.
قهوه حساس ترین محصول به دمای بالاست. بر طبق این گزارش، محصول کشورهایی که اکثریت تولید قهوه عربی در جهان را به خود اختصاص می دهند، تا سال ۲۰۵۰ حدودا به نصف کاهش می یابند که این رقم بسیار چشم گیر است، قهوه عربی نوع غالب کشت قهوه شمرده می شود.
تعدادی از مناطق کلیدی تاثیر شدیدتری خواهند دید. در سناریوی پایین ترین دما، کاهش ۷۶ درصدی در مناسب ترین مناطق برزیل برای قهوه وجود خواهد داشت و این رقم در کلمبیا به ۶۳ درصد کاهش خواهد یافت. این در حالیست که تعدادی از مناطق ازجمله آرژانتین، آفریقای جنوبی، چین و نیوزیلند در بین سایرین مناسب تر خواهند شد اما بگفته پژوهشگران این موارد در خصوص این نیست که این مناطق جدید می توانند به آسانی جایگزین سایت های فعلی شوند.
رومن گروتر، محقق اصلی این تحقیق، از دانشگاه علوم کاربردی زوریخ می گوید: پیام مهم برای کسانی که امروزه در مناطق اصلی تولید هستند این است که سیستم های کشاورزی باید با شرایط درحال تغییر سازگار شوند. اگر در یک منطقه جدید قهوه کشت می شود ممکنست این عمل آسان تر شود یا گسترش یابد اما نه به این معنا که ما در عرض ۱۰ سال به مناطقی عالی برای کاشت قهوه خواهیم رسید.
برای بادام هندی، تصویر متفاوت می باشد. به طورکلی، مناطقی از جهان که برای کشت این محصول بسیار مناسب هستند ۱۷ درصد افزایش می یابد. با این وجود، در بعضی از کشورهایی که هم اکنون به بادام هندی بعنوان یک محصول کلیدی درآمدی متکی هستند، اخبار خوب نیست. هند مناطق کشت مناسب قابل توجهی را از دست می دهد، همین طور بنین (کشوری در غرب آفریقا) نیمی از مناطق مناسب خودرا از دست خواهد داد.
منبع:

1400/11/13
22:39:13
5.0 / 5
923
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۳
آبیاری
persianwet.ir - مالکیت معنوی سایت آبیاری متعلق به مالکین آن می باشد