توزیع انبوه برنج برای کنترل بازار

توزیع انبوه برنج برای کنترل بازار

به گزارش آبیاری مدیرعامل سازمان مرکزی تعاون روستایی اظهار داشت: با تصمیماتی که در قرارگاه امنیت غذایی گرفته شده، طی هفته پیش رو با توزیع انبوه برنج و سیب زمینی، بازار کنترل خواهد شد.


به گزارش آبیاری به نقل از خبرگزاری ایرنا، اسماعیل قادری فر با بیان این خبر در یک گفت وگوی تلویزیونی اشاره کرد: سیل های اخیری که در مناطق جنوبی کشور رخ داد عامل کمبود سیب زمینی در بازار شد که با پایش های مکرر و روزانه اجازه ندادیم این مشکل به هفته برسد و فوری برای جبران آن در قرارگاه امنیت غذایی تصمیماتی اتخاذ کردیم.
او اضافه کرد: سقف صادرات سیب زمینی در کشور ما به ۶۰۰ هزار تن رسیده است که با تصمیماتی که با حضور معاون اول رییس جمهور گرفته شده منع صادرات را نخواهیم داشت اما با وضع عوارض جدید صادراتی بازار داخلی را تنظیم خواهیم کرد.
قادری فر اظهار داشت: سیب زمینی به شکل گسترده در میادین میوه و تره بار با قیمت ۱۰ هزار تا ۱۰ هزار و ۵۰۰ تومان عرضه می شود و در سامانه اینترنتی نیز کمتر از نیم ساعت بامداد امروز اختلال داشتیم که البته توزیع از روز گذشته با قیمت ۹۸۰۰ تومان شروع شده است.
مدیرعامل سازمان مرکزی تعاون روستایی علت گرانی برنج را کاهش ۳۰ درصدی تولید آن در یک سال اخیر و همین طور غفلت دولت قبل در کنترل بازار دانست چونکه با وجود کاهش بارندگی ها می شد بازار را به شکلی تنظیم کرد که کشور گرفتار کمبود نشود. بگفته قادری فر، مسئولان وزارت جهاد کشاورزی دولت سیزدهم زمانی کار خودرا آغاز نموده بودند که سوء مدیریت های قبلی بر بازار حاکم شده بود.
قادری فر اصرار کرد که به سبب همین سوء مدیریت که از دولت قبل بجای مانده، اکنون تمام برنج تولیدشده در شمال کشور در اختیار واسطه ها است و هیچ برنجی نزد برنج کاران نمانده و واسطه ها با سوءاستفاده از غفلت دولت قبل، مبادرت به دپوی برنج و گرانی آن کرده اند.
وی اظهار داشت: درباب عرضه برنج در بعضی نقاط کشور مانند تهران و قم مشکلاتی وجود داشت که با تصمیم قرارگاه امنیت غذایی عرضه ۱۰ هزار تن برنج از روز گذشته بصورت هوشمند و بوسیله سامانه های اینترنتی و دیجیتال شروع شده است. قیمت این برنج ها پایین تر از سطح بازار است و قیمت ها را پایین می آورد.
مدیرعامل سازمان مرکزی تعاون روستایی اظهار داشت: هیچ کمبودی در بازار ارزاق عمومی و کالاهای اساسی مردم وجود ندارد و بصورت لحظه ای و روزانه این مساله رصد می شود.
وی اظهار داشت: آرامش بخشی و تنظیم بازار در روزهای پایانی سال و ماه مبارک رمضان در وزارت جهاد و قرارگاه امنیت غذایی و ستاد تنظیم بازار در اولویت قرار دارد.
او در ادامه درباره جزییات انتقال کارگروه تنظیم بازار از وزارت صمت به جهاد کشاورزی توضیح داد: با تاکید رییس جمهور در کارگروه تنظیم بازار وزارت صمت از مهرماه مسئولیت زنجیره تامین، توزیع و عرضه سبد غذایی مردم به جهاد کشاورزی واگذار شد و جهاد کشاورزی با فرماندهی واحد این ماموریت مهم را انجام خواهد داد.


منبع:

1400/11/16
12:54:07
5.0 / 5
860
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۳
آبیاری
persianwet.ir - مالکیت معنوی سایت آبیاری متعلق به مالکین آن می باشد