دستگیری تعدادی از شکارچیان در تالاب میانکاله

دستگیری تعدادی از شکارچیان در تالاب میانکاله

به گزارش آبیاری فرمانده یگان حفاظت محیط زیست با اشاره به دستگیری برخی از شکارچیانی که در ایام اخیر به تالاب میانکاله هجوم برده بودند، اظهار داشت: وضعیت محیط بانانی که در این درگیری حضور داشتند مطلوب و لطمه های وارده سطحی بوده است.سرهنگ جمشید محبت خانی در گفت و گو با ایسنا ضمن تشریح وضعیت درگیری اخیر در تالاب میانکاله اشاره کرد: طبق اطلاعاتی که از منابع محلی به دست ما رسیده، از هفت روز پیش ۱۰۰ نفر از شکارچیان مسلح در سه مرحله در اعتراض به لغو مجوز شکار در این منطقه به سمت تالاب میانکاله هجوم بردند. حدودا چنین اتفاقی با این حجم از افراد قبل از این دیده نشده بود.

وی افزود: هماهنگی این حرکت در فضای مجازی انجام شده بود و این افراد در سه مرحله اقدامات خودرا صورت دادند. در هر سه مرحله محیط بانان تالاب میانکاله در استان مازندران و محیط بانان بندرترکمن در استان گلستان با هماهنگی کارکنان انتظامی و دریابانی این مناطق برخی از این افراد را دستگیر کردند و در اختیار دستگاه قضایی قرار دادند. روز گذشته نیز جلسه شورای تامین بندرترکمن با حضور مسئولان محیط زیست استان گلستان برگزار و تصمیمات خوبی برای پیش گیری از اتفاقات مشابه گرفته شد. یکشنبه( ۲۴ بهمن ماه) نیز شورای تامین گلستان برای شناسایی باقی افراد و هماهنگی قضایی برای برخورد با آنان تشکیل خواهد شد.

محبت خانی با اشاره به راه های قانونی پیش روی شکارچیان اظهار داشت: شکارچیان اگر خواهان مجوز شکار هستند، باید بدانند که این راه حل درست آن نیست. محیط زیست از راه قانون اجازه ارائه درخواست برای مجوز شکار را برمبنای شرایط حیات وحش و جمعیت گونه ها داده است. در صورت تکرار چنین حرکاتی یگان حفاظت به جد با متخلفان برخورد خواهدنمود. هم اکنون نیز هماهنگی با دستگاه های امنیتی و قضایی برای پیشگیری و برخورد جدی با افراد متخلف انجام شده است و تعدادی دستگیر شده اند.

وی اضافه کرد: مولفه های مختلفی برای صدور مجوز شکار که این افراد به لغو آن معترضند، وجود دارد. صدور مجوز نیازمند هماهنگی با دفتر حیات وحش است و یکی از مولفه های مد نظر حیات وحش جمعیت گونه هاست.

فرمانده یگان حفاظت محیط زیست درباره وضعیت محیط بانان بعد از این درگیری اظهار نمود: خوشبختانه محیط بانان به سبب ساچمه ای بودن تیر اسلحه های شکاری و پوشش مناسب گرفتار لطمه جدی نشده اند و لطمه وارده سطحی است و حتی به اورژانس نیز نرفتند. تنها چهار نفر از محیط بانان در جریان این درگیری ها گرفتار لطمه جزئی شده اند.

وی در ادامه اظهارکرد: دستگاه های امنیتی نسبت به این مساله حساس شده اند و به متخلفان اخطار می دهیم که این حرکت را تکرار نکنند. مسیر قانونمند رسیدن به هدف برای شکارچیان مشخص است و چنین اقداماتی فقط دردسر در پی خواهد داشت و بدون نتیجه خواهد ماند. منطقه میانکاله که این شکارچیان وارد آن شدند، قسمتی از مناطق چهارگانه محیط زیست و پناهگاه حیات وحش و زیست کره شمرده می شود و حتی ورود به آن نیز باید با هماهنگی باشد.

محبت خانی در آخر ضمن اشاره به راه های جلوگیری از تکرار چنین اتفاقاتی اظهار داشت: اطلاع رسانی و هماهنگی بهتر میان مسئولان محیط زیست و دستگاه های امنیتی، قضایی و سیاسی می تواند برای کنترل اتفاقات احتمالی این چنینی موثر باشد. برای نمونه ورود شورای تامین استانهای مربوطه که جلسه آن با حضور دستگاه های مختلف برگزار می گردد می تواند بسیار موثر باشد. ما از رسانه ها و مردم نیز برای دغدغه ای که نسبت به محیط زیست دارند، تشکر می نماییم و از مردم می خواهیم تا در حد توان خود به ارشاد و راهنمایی این افراد کمک کنند.

منبع:

1400/11/23
12:31:00
5.0 / 5
779
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
X

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۴
آبیاری
persianwet.ir - مالکیت معنوی سایت آبیاری متعلق به مالکین آن می باشد