کارت زرد به کشت و صنعت نیشکر دهخدا به علت برداشت سیاه

کارت زرد به کشت و صنعت نیشکر دهخدا به علت برداشت سیاه

رییس اداره حفاظت محیط زیست اهواز اظهار داشت: واحد کشت و صنعت نیشکر دهخدا به علت آتش زدن مزارع نیشکر و آلودگی هوا در بعضی مناطق اهواز اخطار دریافت کرد.


علی بنی عگبه روز دوشنبه در گفتگو با خبرنگار ایرنا آلودگی برخی مناطق اهواز به علت برداشت سیاه مزارع نیشکر را تایید نمود و اضافه کرد: امروز گزارش های مختلف از سطح شهر بخصوص از محله های شمال، شمال شرق و شمال غرب اهواز مثلاً زیتون کارمندی، کیانپارس، کوروش و کوی فرهنگیان در خصوص انتشار خاکستر نیشکر و آلودگی محیط دریافت شده است.
وی با اشاره به اینکه گزارش کارشناسان این اداره هم مشهود بودن خاکستر و دوده در سطح زمین را تایید می کند، اظهار داشت: ایستگاه سنجش آلودگی هوا از دیشب تا ساعت پنج بامداد افزایش آلاینده های هوا را نشان داده است.
بنی عگبه افزود: طبق بررسی ها این خاکسترها ناشی از آتش زدن مزارع نیشکر واحد کشت و صنعت دهخدا در شمال اهواز بوده که وزش باد، آنرا به سمت شهر روانه کرده است.
وی اظهار داشت: برداشت مزارع واحد نیشکر دهخدا به علت نزدیکی به اهواز، بر این شهر تأثیر می گذارد بنابراین مقرر شده بود که برداشت سبز در این واحد نسبت به سایر واحدهای نیشکر پیشرفت بیشتری داشته باشد بدین سان که قرار بود سال گذشته ۳۵ درصد برداشت سبز و سال جاری ۴۰ تا ۴۵ درصد برداشت سبز (برداشت با دستگاههای دروگر) در سطح مزارع این واحد صورت گیرد.
بنی عگبه افزود: واحد نیشکر دهخدا مکلف شده بود که در صورت برداشت سیاه، اطلاعیه های هواشناسی را مدنظر قرار دهد و در صورتیکه وزش باد به سمت اهواز باشد از آتش زدن مزارع خودداری کند؛ همینطور مزارع این شرکت که در اطراف روستاها هستند با روش برداشت سبز انجام شوند اما متاسفانه می بینیم که با وجود این که وزش باد به سمت اهواز بوده مزارع خویش را آتش زده اند که انتظار داریم تکرار نشود.
وی افزود: پیش از این پرونده ای ضد واحد کشت و صنعت نیشکر دهخدا توسط اداره حفاظت محیط زیست شهرستان باوی در دادگاه تشکیل شده که هنوز به نتیجه نرسیده است، اداره حفاظت محیط زیست اهواز هم اخطاریه ای برای این واحد صادر می کند و در صورت تکرار از طریق های قانونی اقدام خواهد نمود.
بر طبق این گزارش، برداشت سیاه از مزارع نیشکر شرکت دهخدا در شمال اهواز در عصر یکشنبه، سبب شده بود که یکشنبه شب برخی مناطق اهواز با خاکستر سیاه پوشیده شود.
شرکت توسعه نیشکر و صنایع جنبی که هفت واحد نیشکری همچون دهخدا را زیرپوشش دارد، بیشتر از ۱۰۰ هزار هکتار مزرعه دارد که زمان برداشت آنها از حدود مهر آغاز و تا اردیبهشت سال بعد ادامه می یابد.
اشرفی مدیرکل حفاظت محیط زیست خوزستان پاییز سال گذشته در جلسه شرایط اضطرار آلودگی هوای استان، خواهان توقف برداشت سیاه از مزارع نیشکر دهخدا به علت همجواری با مناطق مسکونی شده و اظهار داشته بود: پرونده شرکت نیشکر دهخدا به علت تخلف و سوزاندن مزارع در زمان وارونگی هوا در ایام اخیر، باردیگر به مراجع قضایی ارجاع شده است.
به گفته وی، سوزاندن مزارع نیشکر دهخدا دارای بیشترین تأثیر بر آلودگی هوا را دارد بنابراین درخواست مستقیم ما این است شرکت نیشکر دهخدا از میان شرکتهای هفت گانه توسعه نیشکر با عنایت به نزدیکی به مراکز مسکونی و شهر اهواز به صورت کامل و در همه شرایط، برداشت سیاه از مزارع خویش را متوقف نماید.
طبق گزارش اداره کل حفاظت محیط زیست خوزستان، شرکت توسعه نیشکر در سال ۱۳۹۵ مکلف شده بود که برداشت سبز از مزارع را تا ۳۰ درصد افزایش دهد و بعد از آن هر سال با افزایش ۱۵ درصدی (در یک دوره پنج ساله) برداشت سیاه را به صفر برساند ولی این تعهدات محقق نشده است.

1400/11/26
11:18:45
5.0 / 5
598
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۳
آبیاری
persianwet.ir - مالکیت معنوی سایت آبیاری متعلق به مالکین آن می باشد