تشدید بارش ها در شمال شرق کشور

تشدید بارش ها در شمال شرق کشور

به گزارش آبیاری سازمان هواشناسی با صدور دو اخطار در سطح نارنجی و زرد از فعالیت سامانه بارشی در شمال شرق کشور و افزایش سرعت وزش باد و ارتفاع موج در خلیج فارس اطلاع داد.به گزارش آبیاری به نقل از ایسنا سازمان هواشناسی با صدور اخطار نارنجی رنگ از تشدید فعالیت سامانه بارشی طی روز یکشنبه( ۸ اسفندماه) در استانهای خراسان شمالی، شمال خراسان رضوی و ارتفاعات شرقی استان سمنان با مخاطره ای همچون بارش برف و باران اطلاع داد.

اثر این مخاطره کاهش دید و لغزندگی جاده ها، کاهش دما حدود ۵ تا ۱۰ درجه سانتیگراد، لغزندگی سطح جاده ها و اختلال در تردد، کولاک برف، کاهش دید، مسدود شدن جاده های مواصلاتی برف گیر، تاخیر و احتمال لغو پرواز خواهد بود.

بر اساس سفارش سازمان هواشناسی امتناع از سفرهای غیر ضروری، تجهیز ماشین ها به وسایل ایمنی و گرمایشی، همراه داشتن تجهیزات زمستانی همچون زنجیر چرخ، مه شکن و سوخت کافی، آمادگی دستگاههای امدادی جهت برف روبی و مدیریت در مصرف انرژی در دستور کار قرار گیرد.

سازمان هواشناسی در ادامه با صدور اخطار زردرنگ از افزایش وزش باد طی بازه زمانی بعدازظهر یک شنبه ( ۸ اسفند ماه) تا ظهر سه شنبه ( ۱۰ اسفند ماه) اطلاع داد که به افزایش ارتفاع موج به میزان ۱.۵ متر در نواحی ساحلی می شود.

منطقه اثر این سامانه نواحی مرکزی خلیج فارس خواهد بود.

در پی حاکمیت این شرایط جوی افزایش احتمال خسارت به تاسیسات دریایی و ساحلی، خطر غرق شدن قایق های سبک و تفریحی و اختلال در تردد با شناورهای نیمه سنگین و صدمه به قفس ها و تورهای صیادی دور از انتظار نیست.

سازمان هواشناسی نسبت به اجتناب از تردد قایق ها و شناورهای سبک و تفریحی، احتیاط در فعالیتهای دریایی در مناطق فراساحل، احتیاط در تردد شناورهای نیمه سنگین و اتخاذ تمهیدات لازم جهت جلوگیری از هر گونه خسارت سفارش می کند.

به گزارش آبیاری به نقل از ایسنا در هشدار نارنجی رنگ سازمان هواشناسی پیشبینی می شود که پدیده ای جوی اثرات منفی به دنبال داشته باشد و خسارت های احتمالی را سبب شود. اخطار نارنجی برای آماده باش دستگاههای مسئول برای مقابله با یک پدیده خسارت زا صادر می شود. هشدار زردرنگ به معنای این است که پدیده ای جوی رخ خواهد داد که امکان دارد در سفرها و انجام کارهای روزمره اختلالاتی را ایجاد نماید. این اخطار برای آگاهی مردم صادر می شود تا بتوانند آمادگی لازم را برای مواجهه با پدیده ای جوی داشته باشند که از حالت معمول کمی شدت بیشتری دارد. از طرفی مسؤلان هم در جریان این هشدارها قرار می گیرند تا اگر لازم باشد تمهیداتی را بیندیشند.
1400/12/07
20:55:32
5.0 / 5
589
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۴
آبیاری
persianwet.ir - مالکیت معنوی سایت آبیاری متعلق به مالکین آن می باشد